Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Monika Načeva: Překvapilo mě, jaký zájem mají o desku fanoušci na internetu

Praha /ROZHOVOR/ - Je to její už sedmá deska, ale přesto v mnohém úplně nová. Zpěvačka a herečka Monika Načeva v úterýs v pražském klubu NoD pokřtí album nazvané Milostný slabiky. Vzniklo jinak, než ty předchozí. Nejen že na něm spolupracuje s jinými lidmi  - na kytaru ji doprovází Angličan Justin Lavash a texty pocházejí od básnířky a prozaičky Sylvy Fischerové ale také se rozhodla vyzkoušet experiment: 50 tisíc korun potřebných na vydání desky se rozhodla zkusit vybrat na internetu… A podařilo se!

14.5.2013
SDÍLEJ:

MONIKA NAČEVA (ročník 1966) vydává už svou sedmou desku, premiérově se na složili fanoušci na internetu. Stále také hraje: mimo jiné už 25 let s divadlem Sklep Mlýny. Foto: Deník/Dimír Šťastný

Podobně jako Xavier Baumaxa, Vladimir 518 nebo Vladivojna La Chia si ji fanoušci našli na serveru hithit.cz a podpořili tak vznik desky. „Mám z ní velkou radost. Je krásně hudebně, emocionálně i technicky zpracovaná. Hodně lidí se mě ptalo, jestli Justin vrstvil kytary a basu, ale ne, je to jenom jedna kytara a zpěv," říká o nové nahrávce. Bavili jsme se koncem března, v době, kdy ještě nebylo jisté, že sbírka dopadne. Ale už tehdy Monika Načeva věřila. A věděla, že v úterý 14. května, ať se stane cokoli, bude křest. V rozhovoru pro Deník hovoří se svým spoluhráčem, kytaristou Justinem Lavashem…

V Česku je to pořád docela neobvyklá věc… Jak vás vůbec napadlo sehnat peníze na vydání desky prostřednictvím internetové sbírky?

Justin Lavash: Napadlo to našeho producenta. Říkal, že by pro nás bylo dobré vydělat zbytek peněz na desku z nějakého sbírkového projektu.

Monika Načeva: Vůbec jsem nevěděla, že něco podobného existuje. Byl to trochu risk, protože ve chvíli, kdy člověk nevybere požadovanou částku, visí pak na webu jako ostuda, že si řekl příliš. Ale věřím, že se to podaří. Nemáme za sebou ani polovinu času a už máme skoro tři čtvrtiny vybraných peněz (pozn. red.  - nakonec na vydání desky fanoušci přispěli ještě o 10 tisíc korun víc, než bylo třeba). Jsem nadšená z toho, jak to funguje. Je dobré vědět, že tady existují fanoušci, kteří přistoupili na tento model financování, kdy si předplatí desku. Zároveň mi přijde, že sbírka dobře splnila i model reklamy.

Je to už sedmá deska, nakolik rozdílná je Monika Načeva v časech Milostných slabik oproti Monice z doby debutové nahrávky Možnosti tu sou… z roku 1994?

Načeva: Začínala jsem a neměla jsem ponětí o muzice, o tom, že ji budu dělat. Neměla jsem skoro žádné zkušenosti, z velké části to řídil Michal Pavlíček. I když mi nechal hodně volnosti ve zpěvu, v tom, co on nazývá povltavský rap…

Milostný slabiky vnímám po elektroničtějších projektech jako návrat ke klasickým nástrojům, kytaře…

Načeva: Naživo ale s kytarou hraji stále. Konkrétně s Justinem už asi tři roky a myslím, že můj zpěv se s jeho kytarou hezky doplňují, dobře to funguje.

Jak jste se vůbec s Justinem potkali?

Lavash: Moničin manžel mě někde viděl hrát a napadlo ho, že by to dohromady mohlo dobře znít…

Načeva: Pořád do mě hučel: Musíš něco udělat s Justinem! Až jsme se spolu konečně sešli. A bylo moc dobře, že se to stalo!

Vedle toho, že nově alespoň co se desky týče hrajete s Justinem, je tu i nová básnířka, Sylva Fischerová, která vystřídala mimo jiné dlouholetého textaře Jáchyma Topola. Proč?

Načeva: Poslední spolupráce s Jáchymem Topolem pro mě byla v roce 2007 na desce Mami. Jáchym mi tehdy jasně řekl, že už nechce hrát básně ani texty, že se chce soustředit na jiné věci. Na další desce The Sick Rose jsem zhudebňovala texty starých českých básníků, které jsem studovala v Klementinu, jako Antonína Sovy nebo méně známé Irmy Geisslové… Ale když jsem pak začala hrát s Justinem, měla jsem pocit, že nechci zpívat ty staré verše, že si chci najít něco současného. Tak jsem se kolem sebe rozhlížela, až jsem loni na Festivalu spisovatelů potkala Sylvu Fischerovou. A od první chvíle něco zafungovalo…

Znala jste její tvorbu?

Načeva: Právě že ne. Ale ohromně jsme si lidsky sedly. Několik autorů mi posílalo svoje básně, ale většinou to byli o 10, 15 let mladší lidé, kteří řešili jiné věci než já. V Sylvě jsem našla svoji skoro současnici a krásně vyjádřené a nadčasové Milostné slabiky o rozhovoru vnitřním nebo rozhovoru muž a žena.

V Nodu křtíte Milostný slabiky. Dojde i na starší věci?

Načeva: Určitě ano, konečně, s Justinem je za ty tři roky máme nacvičené. Některé písničky jako Měsíc nebo Nebe je rudý nám spolu vyloženě sednou. Zní jinak, než když jsme je hráli s Michalem Pavlíčkem. Jinak, ale zase výborně.

Zmínila jste písničku Měsíc, jejíž klip je i z dnešního pohledu vcelku výrazný. Plánujete něco podobného i na Milostných slabikách?

Načeva: Bylo by to fajn, ale když člověk neví, kdo by to zaplatil, stojíme radši nohama na zemi. Spíš chci, aby nám to fungovalo naživo a udělali jsme silné koncerty. Klip už je dnes jen nadstavba. V době, kdy jsem vydávala Nebe je rudý, za mnou stála velká firma, která s videoklipem počítala. I když už tenkrát se všechny peníze daly do filmového materiálu a všichni lidé to dělali zadarmo.

Dnes se na této dobrovolnické bázi natáčí, troufám si říct, 90 procent klipů, které vidíme na webových portálech typu YouTube…

Načeva: Koukala jsem, že občas se objeví na YouTube člověk, který si vezme moji písničku a určitým způsobem ji zpracuje. Mnohdy jsou to zajímavé, tvůrčí počiny.

Takže když narazíte na webu na to, že někdo si vzal vaši písničku a doplnil ji určitými záběry, neřešíte autorská práva?

Načeva: Proč? Mám radost, že to někoho oslovilo. Naopak se mi líbí, že je to takto otevřené a každý se může k vaší tvorbě vyjádřit. Umělec může být v člověku jakéhokoli věku, vzdělání i nevzdělání.

Lavash: Souhlasím s tím, že hudba na internetu je dobrá věc. Díky tomu je vidět a lidé přijdou na koncert. V České televizi teď žádné hudební pořady nejsou, ve spoustě rádií hrají pořád dokola Lucii Vondráčkovou a Michala Davida, tak kde může člověk oslovit fanoušky než právě na netu. Prodá se možná méně desek, na druhou stranu je i levnější je nahrát.

Ale netratí na tom pak kvalita? Obecně se říká: za méně peněz méně muziky…

Lavash: Práce samozřejmě pořád něco stojí, ale je mnohem dostupnější technika. Díky tomu i výborný producent může udělat desku za méně peněz. Takže nemyslím, že by pak vznikla horší věc.

Načeva: Nejdůležitější je stejně nápad, buď ho člověk má, nebo ne. Takové nápady, písně, které zlidovějí a stanou se hity, také nepřicházejí každý den, spíš výjimečně…

Které ze svých písní považujete za hity?

Načeva: Myslím, že jich mám spoustu, ale to se asi zdá jenom mně (směje se). Ale třeba Udržuj svou ledničku plnou je asi regulérní hit. Nebe je rudý nebo Měsíc jsou taky známé písně, i když v oblasti alternativy, kterou moc rádií nehraje.

Jak je to, Justine, s alternativou v Anglii? Z mého pohledu je to úplně jiný svět než Česko…

Lavash: Hudební scéna v Česku je konzervativnější. Lidi tady víc sázejí na jistotu a kopírují. V Anglii mají hudebníci výhodu v tom, že existuje mnohem víc rádií, která je mohou pustit. Nestačí být jen něčí kopií, naopak je dobré nebát se a něčím se odlišovat. Čímž ale nechci říct, že by mě česká scéna nebavila, je tady spousta výborných věcí, jen je škoda, že až na pár rádií nejsou moc slyšet.

Kromě hudby se, Moniko, stále věnujete i divadlu, například pořád se Sklepáky hrajete Mlýny. Stále vás to baví?

Načeva: Aby ne! Mlýny hrajeme už 25 let a pořád je vyprodáno. A chodí mladší a mladší lidi. Poslední rok jsem ještě začala hrát v dětském divadle v Minoru. Hraji také pro školy v devět ráno, což je výborné kromě samotného hraní i v tom, že jsem si navykla vstávat s dětmi v šest ráno.

Nemáte problémy se vstáváním?

Načeva: Naopak, mohu to všem doporučit. Je výborné něco udělat a přitom pořád mít celý den před sebou.

Načeva a Lavash v úterý v NoDu

Novou deskuMilostný slabiky pokřtí od 20 hodin Monika Načeva s kytaristou Justinem Lavashem v pražském experimentálním prostoru NoD (nachází se nad klubem Roxy). Součástí křtu bude i představení básnické sbírky Sylvy Fischerové, jejíž texty na poslední desce Načeva zhudebnila.

Autor: Ondřej Leinert

14.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
3

Miliardový zámek na osobní údaje. Nařízení začne platit za půl roku

Podzemí. Ilustrační foto.
6

Pražské podzemí se otevírá. Odborníci představí nepřístupné chodby

Zpívající rozhodčí a bezdomovcem po své vůli: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 24. listopadu 2017.

Komentář Kateřiny Perknerové: Vojtěch Filip, génius reálpolitiky

Komunistická strana Čech a Moravy vyhrála sněmovní volby. Tedy ne na první dobrou, ale na druhou ano. Ačkoli skončila až pátá se 7,76 procenta hlasů, její předseda Vojtěch Filip dokázal za poslední měsíc to, co nikdo před ním.

Zkoušeli spát bez tepla domova. Akce Noc venku přibližovala bezdomovectví

Žít bez domova, lásky a zázemí je pro většinu z nás nepředstavitelné, přesto řada lidí takové štěstí nemá. Na to upozornila akce Noc venku v Jablonci nad Nisou.

Chtějí mít větší pocit bezpečí, zájemců o zbraně stále přibývá

Zastřílet si do Čech rádi přijíždějí Polácii Holanďané.V době, kdy nás zpravodajství denně zaplavuje informacemi o různých hrozbách, leckdo přemýšlí o tom, zda by se cítil bezpečněji se zbraní. Možnost získat zbrojní průkaz, který by držitele opravňoval k vlastnění střelné zbraně, nabízí i střelnice v Centru Walzel v Meziměstí, kde se tento víkend koná poslední letošní přípravný kurz na zbrojní průkaz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT