Monkey Business patří ke kapelám, které už dávno našly svůj sound a jsou rozpoznatelné od prvních tónů, ovšem nikdy nestagnují. Není tedy divu, že na nové desce Bad Time for Gentlemen opět experimentují s novými vlivy. V první písni Cpt. Pheromone And Sgt. Nicotine kapela zabrousila k muzikálům a velkým bigbandům a v Art Of Apology zase přičichla k jazzu.

„Chtěli jsme zkusit jiné barvy naší skupiny. Jsem rád, že to jde poznat. Snažili jsme se, aby deska překvapila a aby bavila hlavně nás. Toho docílíte jedině tím, že zkoušíte nové věci. Říkáme tomu ‚hořet‘,“ vysvětlil Roman Holý.

Aktuální album je i v tom, že na něm poprvé zpívá Tereza Černochová, která v roce 2016 vystřídala Tonyu Graves, jež se rozhodla věnovat sólové kariéře. „Jsme nadšení. Tonya je naprosto rozkošná bytost a má svoje kouzlo, ale má posazený hlas níž, takže se v muzice trošku hůř prosazoval. Tereza má zase úplně jiné kouzlo a její hlas z té hudby daleko víc trčí. Splnila mi sen! Chtěl jsem zpěvačku, která umí pořádně zaječet,“ pochvaluje si Roman Holý.

Vyhrocené MeToo

Co chtěla kapela říci názvem desky? Podle zpěváka Matěje Rupperta nastává špatné období pro gentlemany. „Plíživě přichází doba, kdy pustíte ženu do dveří, k čemuž jsem byl celý život vychovávaný, a skoro jste za to obviněný z obtěžování. Přesně to se stalo našemu kamarádovi v Americe, kolegyně ho zažalovala ho za genderovou nevyváženost a dostal tučnou pokutu. Kampaň MeToo začíná být vyhnaná do absolutního extrému.“

Název ale odkazuje i na minulost. Obal totiž zdobí dobové snímky Bohdana Holomíčka. „Spolupracujeme s ním, protože on nikdy nespolupracoval. Osud nám ho přihrál do cesty. Je to starší gentleman, který nádherně fotí dokumentární fotky: Václava Havla s manželkou, disidenty či divadla…,“ popsal Roman Holý a baskytarista Pavel Mrázek dodává: „Ty fotky strašně dobře sedí k názvu. Všechno to jsou snímky z období totality, kterou jsme si ‚užili‘ dost a už by se neměla nikdy vracet.“

Vykopni blbce

Venku už je první videoklip k písni Kick the Stupid. „Je to téma, které hodně řešíme. Nemáme rádi změny v kapelách a je nám líto, že Tonya odešla, i když jsme hrozně rádi, že je s námi Tereza. Štve nás, že se skupiny rozhádají a všechno zničí jen kvůli egu, prachům a drogám,“ vyjádřil se Pavel Mrázek.

| Video: Youtube

Spolupráce českých kapel je teď hodně oblíbená. Stávající členy Monkey Business nahradili muzikanti spjatí s daným nástrojem či mikrofonem: Michal Malátný (Chinaski), Michal Dvořák (Lucie), Ewa Farna, Mardoša (Tata Bojs) či Vašo Patejdl (Elán),. Myslím, že Monkey Business jsou hodně kamarádská kapela. Pozná se to vždycky na festivalech, kdy pozveme k nám na pivko ostatní skupiny. Rádi se družíme,“ řekla Tereza Černochová.

Na desce se objevila řada hostů, hlavně světoznámý pozounista Fred Wesley, který hrál s Jamesem Brownem i Maceo Parkerem. Na desce si zazpíval v jedné písni Radek Škarohlíd z Hentai Corporation a v jiné zase bývalá zpěvačka Tonya Graves.

| Video: Youtube