Objevíte-li na internetu video české skupiny Monogram, ale není to pěkný bluegrass, kápli jste na skupinu pop hvězdičky z 80. let Vítězslava Vávry, ex manžela Věry Špinarové.

Jenže už na webu www.monogram.cz je povídání o tom, jak pražská bluegrassová pětka Monogram, pyšnící se titulem Evropská bluegrassová kapela roku 2014, natáčela nové album Take It Easy čtyři sta kilometrů od domova, na Slovensku . Zde už jste správně.

Od Monoklu dál

Milujete bluegrass, country či folk? Pak vás jistě pobaví koncert Bluegrassový otvírák dnes od 18.00 u jezírka Laguna na Severní Terase v Ústí. První hrají domácí Monokl, druzí Od plotny skok a třetí Monogram.

Ti, kteří křtí páté studiové album ve středu v pražské open air galerii U Trojského koně ve středu 10. června od 19.00. A ten koncert je pro veřejnost zcela zdarma.

Česko, USA, Británie

Monogram není bluegrassový nováček. Za téměř 25 let působení hrál na pódiích napříč Českem, ale i ve Velké Británii, Švédsku, Dánsku, Francii, Itálii, Holandsku a několikrát na prestižním festivalu Mezinárodní bluegrassové asociace v Nashville, USA. Jsou špička bluegrassu v Čechách i Evropě, mají čtyři úspěšná alba, řadu cen.

Albu Take It Easy kapely Monogram dodaly šmrnc instrumentální výkony i retro obal. Z nejvýznamnějších je Nejlepší instrumentální kapela i titul Nejlepší album roku pro tři ze čtyř alb.

S banjem, mandolínou

Letos zjara se Monogram stal Evropskou skupinou roku 2015 na bluegrassovém festivalu v Nizozemí, akci Evropské bluegrassové asociace. Ocenění mají i členové kapely. Jaromír Jahoda byl několikrát banjistou roku a Zdeněk Jahoda několikrát mandolinista roku. Oba stáli u zrodu Monogramu.

Take It Easy vyjde 10. června, kdy ji U Trojského koně křtí výjimečný muzikant Luboš Malina z Druhé trávy. Samozřejmě, že bude na programu i více než hodinový program složený převážně ze skladeb z nového alba. A v Ústí u Laguny to asi nebude jiné.

I s Norah Jones?!

Album Take It Easy vznikalo na Slovensku v nahrávacím studiu Petra Szabadoše Sabik. O následnou post produkci se postaral americký hudebník a producent Steve Walsh.

„On je velký profesionál. Spolupracoval třeba s Norah Jones, několik let působil v legendárním nashvillském studiu Quad, kde natáčeli Bob Dylan či Johnny Cash," říká kontrabasista Pavel Lžičař.

„Fakt, že jsme byli 400 km od domova, měl své výhody. Odpadly nejrůznější rušivé elementy a jediné, čemu jsme se opravdu věnovali, byla muzika," je moc rád Lžičař.

Originální šmrnc

Naprostá profesionalita plus špičková kvalita všech členů kapely se prolíná napříč celým albem. Take it Easy má nezaměnitelný „monogram" a šmrnc, je originální. Písně Jindry Vinklera se posluchačům snadno dostanou pod kůži, stejně tak jeho instrumentálky.

Příběh, emoce, zvuk a hloubku mají nejen skladby na vydávaném albu, ale i ty, které se tam již nevešly. Dojde na ně třeba někdy na vinylu?

Zdroj: Youtube

„Monogram šlape. To proto se mi s nimi tak dobře hraje," pochvaluje si Pepa Malina, který také hraje se svými bratry v kapele Malina Brothers.

„Všichni jsou špičkoví muzikanti a to člověka posunuje dále. V kapele máme poměrně velkou volnost, vzájemně se neomezujeme, ale naopak inspirujeme," dodává.