„S letošním uvedením Noci na Karlštejně na nádvoří hradu jsem vůbec nepočítal, protože rekonstrukce už de facto běží od loňského roku. Nakonec se však s faktickou stavbou přímo na nádvoří začne nejdříve v září 2019. A proto jsem hned kontaktoval producenta Janise Sidovského, zda bychom nemohli představení přece jen udělat i letos. V roce 2020 to už skutečně možné nebude a nevíme ani, za jak dlouho se nádvoří opět uvolni,“ říká kastelán hradu Karlštejn Lukáš Kunst.

Nezaměnitelné kulisy

Nádvoří hradu vytváří pro příběh, podle něhož nesměly do zdí karlštejnských žádné ženy, nezaměnitelnou kulisu a magickou atmosféru. Divácký zážitek umocňuje vedle historického prostředí, v němž se natáčela slavná filmová předloha muzikálu, také fakt, že těmito místy doopravdy chodil Karel IV.

V představení účinkují herci a zpěváci známí z muzikálů, televizních seriálů a filmů. Jsou mezi nimi Daniel Bambas, Hana Holišová, Regina Rázlová, Pavel Vítek, Jan Kříž, Roman Tomeš, Ivana Korolová, Miloslav Mejzlík, Tomáš Smička, Marie Křížová, Petr Ryšavý či Václav Knop.

K výročí Karla IV.

Letos mezi 28. červnem a 10. srpnem se na nádvoří odehraje 19 repríz. Muzikál mimochodem v červnu hostuje také na zámcích Sychrov a Hrádek u Nechanic, představení jsou ale vyprodána. Vstupenky na karlštejnskou sérii jsou už v předprodeji.

Muzikál podle filmové předlohy Zdeňka Podskalského s písněmi Karla Svobody a Jiřího Štaidla byl na nádvoří gotického hradu uveden poprvé po pětačtyřiceti letech v létě 2016, a to u příležitosti 700. výročí narození Karla IV. Původně limitované uvádění bylo díky velkému úspěchu několikrát prodlouženo.

Výtěžek z benefičního představení v roce 2017 posloužil na opravu nástěnných maleb v kostele Panny Marie v Mariánské věži hradu Karlštejn. „Díky tomuto výtěžku započaly restaurátorské průzkumy celého kostela, aby mohly být fresky opraveny,“ doplnil tehdy kastelán Lukáš Kunst.

Noc na Karlštejně
Kde: nádvoří hradu Karlštejn
Kdy: od 28. 6. do 10. 8.
Cena: od 395 do 695 Kč, VIP 1000 Kč, ZTP 150 Kč