Festival letos začal bohoslužbou. Návštěvníků jsme se zeptali, co říkají na netradiční začátek. „Vzhledem k tomu, že bohoslužba je za Ivana Martina Jirouse a Václava Havla, tak je to velice příhodné. Je dobře, že se tito dva zemřelí uctívají a já věřím, že tomu tak bude i dál," říká Martina Pavlová z Hradce Králové, která na festival přijela letos potřetí. Jan Řičica, jenž dorazil až z Louky v okrese Hodonín, má názor podobný: „Nejsem sice pokřtěný, ale rád si bohoslužbu poslechnu. Je to za náčelníka Vaška, a proto to beru."

Letošní program je opravdu žánrově pestrý. Proto lze mezi fanoušky nalézt nejen různé věkové skupiny, ale i národnosti. A na co, že se lidé letos nejvíc těší? „Samozřejmě na Korn a pak na Ondřeje Havelku & Melody Makers," s přesvědčením tvrdí Jan Houba z Prahy, který navštívil festival už po dvanácté. „Já mám nejradši tu pohodičku, lidi a pivo," dodává Jan Řičica.

Trutnovský festival potrvá až do nedělní půlnoci, kdy ho zakončí brněnští Čankišou společně s bubenickou show.

Karel Heřman z Čankišou: Do Trutnova jezdí skvělí lidi

Sedmičlenná brněnská skupina Čankišou svým včerejším energickým vystoupením zahájila celý hudební program na Open Air Festivalu v Trutnově. Dostala také příležitost tuto akci o nedělní půlnoci uzavřít. V rozhovoru se zpěvákem kapely Karlem Heřmanem se dočtete nejen o vztahu kapely k trutnovskému festivalu, ale i k celému městu.

Po kolikáté letos vystoupíte na Open Air Festivalu v Trutnově?
Myslím, že po páté.

Proč se právě do Trutnova neustále vracíte?
Protože na tento festival jezdí skvělí lidi.

Jakou máte zatím zkušenost s atmosférou mezi diváky při vašich koncertech? Myslíte, že to letos bude stejné?
Doufám, že ano. Je to ale vždy tak trochu sázka do loterie.

Jste kapela, která má poměrně hodně členů. Není pro vás obtížné absolvovat společně s vašimi nástroji poměrně dlouhou trasu z Brna do Trutnova?
Už jsme byli dokonce i mnohem dál. Před pár týdny jsme dokonce navštívili Borneo. Jsme poměrně prostorově odolní.

Letos jste dostali příležitost si na festivalu zahrát hned dvakrát. Na jeho úplném začátku a na jeho úplném konci. Čí to byl nápad?
Je to pro nás čest. Nevymysleli jsme to my, nýbrž Martin Věchet. Ale festival otevřeme a uzavřeme velmi rádi.

Předpokládám, že vaše dvě vystoupení na festivalu nebudou úplně stejná. V čem bude rozdíl? Na co mohou fanoušci těšit?
Já si myslím, že by se měli nechat překvapit.

Užívá si vaše kapela trutnovský festival i poté, co odehrajete? Poslechnete si nějakou z dalších kapel nebo jdete mezi návštěvníky?
Vždy chvíli pobudeme, ale skoro vždy hrajeme ještě i někde jinde.

Letos festival slaví 25. výročí svého vzniku. Co byste mu popřáli do příštích let?
Minimálně ještě třikrát tolik ročníků!

Máte nějaký vztah k samotnému městu Trutnov a jeho okolí? Zahrajete si tu i mimo Open Air Festival?
Trutnov je krásné město. Hráváme tu i mimo festival, v červnu jsme tu vystoupili například na festivalu Cirk-UFF. Je to jedna z našich oblíbených štací.

Chcete nějakým způsobem pozvat čtenáře Deníku na vaše nedělní vystoupení?
Přijďte se pobavit, zatančit a zapomenout na těžké časy!

ANKETA: Co byste Open Air Festivalu Trutnov popřáli k jeho 25. výročí?

Tomáš Severa, Brno
„Na festival v Trutnově jsem popáté a přeji mu, aby ještě mnoho dalších let vydržel. Pravděpodobně bych mu měl také popřát, aby si našel pro příští roky nové a lepší místo ke svému konání."

Jaroslav Pekara, Tábor
„K pětadvacátému výročí trutnovského festivalu bych mu chtěl popřát do příštích let pokud možno stejně skvělý průběh a úspěchy, jakých dosáhl také v letech minulých."

Jan Kublaj, Žatec
„Festivalu, na který jsem přijel už podesáté, bych chtěl popřát hlavně to, aby vydržel na tom samém místě, kde teď je – v areálu Bojiště. Aby se tam nepostavil žádný obchoďák nebo skladiště."

Michaela Mervartová, Brno
„Open Air Festivalu Trutnov bych k jeho čtvrtstoletí popřála hlavně to, aby si našel lepší místo, kde se bude v příštích letech pořádat. Lepší místo, než je tohle staveniště."

Martin Panský, Praha
„Festivalu přeji, aby přežil všechny příšerné nátlaky okolí. Aby lidé nezahořkli, až je tam budou ráno budit bagry. A také, aby se pan pořadatel Věchet naladil na trošku jinou notu."

Marek Havlíček, Chrudim
„Chtěl bych festivalu, kde jsem už pošesté, popřát jediné. Aby vydržel na stejném místě, jako dosud. Je to skvělé místo pro festival. I když je dost možné, že to nakonec neklapne."

VLADIMÍRA JUNKOVÁ