Skupina vznikla přejmenováním coby reakce muzikantů na komunistický zákaz jejího předchůdce Jasné páky, dnes existují obě kapely paralelně v téměř rozličných sestavách.

Obrovský hudební mejdan

Hned v úvodu koncertu, poté co zazněly hned dvě stěžejní skladby repertoáru Brejle a Časy zlý, bylo jasné, že půjde o obrovský hudební mejdan. Hudba Praha, která se tradičně opírá o dvě vokalistky, v současnosti to jsou Kristýna Peteříková a Alena Sudová, a samozřejmě kytaru a zpěv hlavního strůjce repertoáru Michala Ambrože a dalšího kytaristu Vladimíra Zatloukala, se vrátila ke zvuku dvou saxofonů, kde Karla Malíka doplnil Vít Malinovský, na bicí hraje Michael Šimůnek a na basu Jiří Jelínek.

V devatenácti bodovém playlistu bylo minimum novinek z poslední desky De Generace, která vyšla před třemi lety. Fanoušci se tak vlnili ve skladbách Všechno je naopak, A tak dál nebo s kolínským železničním uzlem Michalem Ambrožem spojené Vlaky. Generační výpověď dnešních čtyřicátníků či padesátníků obsahovaly tři skladby hrané za sebou – Maelström, titulní z poslední desky De Generace a Máma, táta.

Mohutný aplaus a pískot

„Přestože soud novináře osvobodil, pořád to s ní není jednoduchý," připomenul Michal Ambrož nedávné trestní oznámení na novináře Reflexu Jiřího X. Doležala kvůli popisku pod rozostřenou fotografií marihuanové cigarety písní Davida Peela a Jima Čerta Marijuana. Regulérní koncertní set ukončila další nesmrtelná hudební pecka Špinavý záda s tradičním představením kapely.

Skandování jména kapely i mohutný aplaus a pískot vrátily Hudbu Praha na pódium a následovaly Uleť z De Generace, Realita. Pak už jen CD a DVD ve foyeru, podpisy a setkání muzikantů s jejich fanoušky až téměř do půlnoci.

ZDENĚK HEJDUK