„Ústupky nyní musí být,“ míní houslový virtuos pocházející z Budějc, který si dosud bedlivě střežil soukromí. „Nikdy u nás nebyl štáb, fotograf, nechtěli jsme dávat fotky, jak bydlíme, do časopisů,“ vysvětluje Pavel Šporcl. „Avšak bylo jasné, že jinde lidem nezahraji, a tak jsem se poradil s rodinou,“ vypráví. Manželka i dcery s hraním z domova souhlasily a dokonce se samy zapojily.

Filip Richtermoc v roli George, Zora Valchařová Poulová jako Martha, William Valerián v roli Nicka a Anna Peřinová jako Honey na zkoušce hry Kdo se bojí Virginie Woolfové ve Studiu Beseda hradeckého Klicperova divadla. Představení je v režii Michala Háby.
Hamlet přes okénko? Proti online divadlu je vir i legislativa

První, zkušební, tzv. Koncert z obýváku jste mohli vidět v pátek 13. března. Manželka Pavla Šporcla tento stream točila, při přenosu pomohly i jeho dcery. I ony budou součástí koncertů. Pavel Šporcl totiž plánuje sérii a každé vystoupení bude jiné. „Dcery hrají na violoncello a zpívají, manželka také zpívá,“ přibližuje. Vystoupí také sám a bude hráti na přání posluchačů.

Uklizeno mají doma pořád, a tak nebyla nutná zvláštní příprava. „Jen jsme přesunuli nějaký nábytek,“ říká.

Druhý koncert uslyšíte tuto středu 18. března od 20 h. Podle situace by pak Pavel Šporcl rád hrál každé úterý a pátek.

„Děti se učí, já cvičím“

Pro karanténu se houslista s rodinou rozhodl již dříve. „Vzali jsme si domů tchyni a jsme všichni spolu doma,“ říká Pavel Šporcl, který se teď s nikým dalším nestýká, ani s kolegy. Co doma dělá? „Zavedli jsme řád, dopoledne se děti učí. Já připravuji koncerty a cvičím. Jsme co nejvíc spolu.,“ dodává. Uklízí taky pracovní smlouvy a faktury či knihy. „Na to nebude stačit ani karanténa,“ vtipkuje.

Ukrajinská herečka Olga Kurylenková
Bývalá Bond girl Olga Kurylenková má koronavirus. Nemocný je i herec Idris Elba

Pavel Šporcl vyzval posluchače, aby se na koncert pěkně oblékli a třeba si i nalili víno. Lidé mu pak posílali fotografie a udělali mu radost, jak koncert prožili. Tři z nich dostanou kód na další stream zdarma. Koncert z obýváku stojí 150 korun. Živý přenos, tentokrát přes webkameru, si koupíte přes internet. „Pevně věřím, že lidem touto cestou alespoň trochu zpříjemním těžké chvíle pro každého z nás,“ doufá Pavel Šporcl.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník