Kdy vlastně tento festival vznikl? Jak probíhají přípravy na letošní ročník?
Bylo to před devíti lety. Přípravy na letošní ročník vstupují do finále. V pátek 18. května byla uzávěrka pro podání přihlášek a skladeb pro letošní CD sampler. Festival vlastně začal jako jednodenní akce v zahradě Národního domu, kde se představovaly frýdecko-místecké kapely, ale postupně se přesouval do větších areálů přes Sokolík až ke stadionu TJ Slezan.

Kolik scén má festival v současnosti?
Sweetsen fest se za ty roky velmi rozrostl. Probíhá tři dny na šesti scénách, pokud k tomu připočteme i letní kino. A to je dobře ze dvou důvodů. Nejdříve jsme totiž pracovali na tom, aby se festival etabloval, vešel ve známost, získal návštěvníky a vystupující kapely byly hrdé, že jsou z Frýdku-Místku. Když už se stalo nepsaným pravidlem, že kapely berou vystoupení na Sweetsen festu jako prestižní záležitost, tak jsme začali přidávat hodnotu navíc, což pro nás je charita. A tento druhý důvod je pro mě osobně minimálně stejně důležitý. Když to shrnu, tak festival je svým pojetím a rozsahem unikátní nejenom v rámci našeho města.

Mohl byste to více přiblížit?
Festival spojuje novým způsobem frýdecko-místeckou komunitu, zábavu i charitu. Kapely berou jako samozřejmost, že vystupují bez nároku na honorář, daří se nám získávat zdroje na jeho technické a organizační zjištění, a můžeme se tedy do budoucna zaměřit zejména na rozvoj jeho charitativního rozměru. Už letos se v propagaci zaměříme právě na skutečnost, že návštěvníci mohou během festivalu podpořit charitativní organizace. Pevně věřím, že během dalších let festival dostaneme do pozice, že každá lepší frýdecko-místecká firma bude brát podporu akce jako otázku cti. Mám dost důvodů si to myslet, když si vzpomenu, kde jsme před lety začínali, když si vzpomenu na zástupy pochybovačů, kteří akci nevěřili. Už dnes je situace úplně jiná.

Jak probíhá propagace festivalu?
Myslím, že festival už je tak známý, že není třeba organizovat nějaké nákladné kampaně. Naštěstí nás každoročně napadne něco nového. Letos je to kampaň slavných osobností z hudební scény, které by chtěly na festivalu vystoupit, ale nemohou, protože účinkující jsou pouze z Frýdku-Místku. Snad se tím diváci baví stejně jako my. Do kampaně s větší než malou mírou nadsázky se nám podařilo zapojit například Jarka Nohavicu, Radka Pastrňáka nebo Dana Bártu. Další jména by měla přibývat až do začátku akce. Festival je sice jen o Frýdku-Místku, ale připadá nám, že se dá řadit i mezi největší akce podobného typu v České republice. A tahle aktivita by to mohla podtrhnout. Myslím, že festival je a může být zejména pro město do budoucnosti tou nejlepší vizitkou. S troškou nadsázky říkám, proč by nemohl být Sweetsen fest pro město tím, čím je Jízda králu pro Hluk nebo Vlčnov.

Jaké budou novinky letošního ročníku Sweetsen festu?
Tento festival roste naprosto přirozeně a každý rok získává něco navíc. Vždy se tam snažíme dostat nějaký nový rozměr, nový prvek. Letos bych se zmínil o tom, že mimo tradiční hlavní scénu Pod Svícnem, scénu hudebního klubu Stoun, divadelní a folkovou scénu U Arnošta, dětského programu ve stanu Pavlač šapitó, kde budou probíhat i výtvarné a fotografické dílny, přibude na jeden den v zahradě Národního domu nová scéna, která nabídne tvrdší žánry, protože takových kapel je ve Frýdku-Místku hodně. Každý bude mít možnost najít si to své, navíc nebude chybět letní kino, které bude ve čtvrtek. Budou se promítat krátké frýdecko-místecké experimentální klipy a filmy. Jedná se o snímky zdejších mladých tvůrců.

Můžete nám přiblížit i charitativní rozměr festivalu?
Tradičně proběhnou tři charitativní sbírky, které si pořádají přímo dané organizace. Není to o tom, že my jako pořadatel vybereme peníze a pak nějakým způsobem rozhodneme, kolik a kam vybraných prostředků bude směřovat. Myslím, že takto je to velmi otevřené a čisté. Ve čtvrtek tak bude probíhat sbírka pro občanské sdružení Podané ruce, v pátek si bude organizovat sbírku dobrovolnické centrum společnosti ADRA a v sobotu se sbírky ujme Charita Frýdek-Místek, která s námi poprvé spolupracovala již minulý rok. Vybrané peníze organizace použijí na činnost ve Frýdku-Místku, nebo v projektech, které tady mají své kořeny. Symbolické předání šeků probíhá přímo na hlavním podiu festivalu.

Pokud se nepletu, tak peníze na charitu se v minulém roce získávaly i jiným způsobem?
Vloni jsme zkusili jednu věc, která by měla přinést peníze i letos. Zkusili jsme prodat fotografie místních umělců, které pořídili přímo na festivalu. Tyto peníze opět šly na charitu. Letos bychom opět chtěli nabídnout pět fotografií a pět výtvarných děl. Díla by návštěvníci měli vidět již v průběhu festivalu a jednoduše připadnou tomu, kdo dá více peněz. Peníze pak půjde opět přímo a rovným dílem mezi zmíněné tři organizace. Pořadatel do toho nebude vůbec zasahovat, stejně jako do organizování samotných sbírek. Proto patří dík i všem účinkujícím, kteří vystupují bez nároku na honorář a tradičním třem pilířům, kterými jsou město a dvě nadace. Pochopitelně patří dík i dalším partnerům.

Jak si tento festival užíváte vy osobně?
Práce máme hodně, v užším týmu jsme totiž vlastně jenom tři. Takže děláme, co můžeme. Spolupracuje s námi ale řada schopných a vstřícných lidí i organizací, podporuje nás město i dvě velké nadace. Takže cítím, že budu mít nakonec prostor si festival užít a vychutnat i já. Zatím je to teda ale pořádná jízda…