Mezi letošními finalisty Eurovize (Eurovision Song Contest), které vybral tým České televize, figurují Hana Barbara, Tomáš Boček, Andrea Holá, Pam Rabbit, skupina Lake Malawi v čele s Albertem Černým, Barbora Mochowa, Jakub Ondra a Jara Vymer.

„Kdybyste mi před rokem řekli, abych se přihlásil do Eurovize, asi bych se vám vysmál, nešel bych do toho,“ uvedl Albert Černý. „Ale vznikla písnička, které s kapelou hodně věříme. Pořád jsme si ji pouštěli v autě, takže to bylo dobré znamení, něco s ní udělat. Eurovizi beru jako obrovskou šanci k rozjezdu mezinárodní kariéry.“

Další soutěžící Pam Rabbit, která se už Eurovize zúčastnila (vloni v portugalském Lisabonu) jako vokalistka úspěšného českého zástupce Mikolase Josefa, navazuje: „Eurovize je něco, co jsme vždy sledovali s celou mojí rodinou. Po vystoupení s Mikolasem jsem připravovala ve studiu u Borise Carloffa vlast-ní song. Líbil se mu. Hned se mě zeptal, co dělám příští rok. Vnukl mi myšlenku vyzkoušet tuto soutěž. Řekla jsem si vlastně jo! Je to můj sen, chci vystupovat, rozdávat lásku. Tou je ostatně inspirována i má soutěžní píseň, kterou jsme napsali spolu s producentem, s nímž jsem se sezná-mila právě v Portugalsku.“

Podle vedoucího české delegace Jana Borse šlo členům týmů České televize o to, aby ze všech zaslaných nahrávek sáhli po skladbách, které mohou uspět v mezinárodním srovnání. „Jednoduše jsme vybrali ty, kterým jsme věřili. Všechny jsou skvělé. Nekoukáme na tváře, které náš song reprezentují, ale na píseň jako takovou,“ vysvětluje Bors, proč se ve finálové osmičce neobjevují (jako v jiných letech) známější či zavedenější tváře.

Nejúspěšnější Mikolas Josef

Dříve jimi byli například skupina Kabát, Gipsy.cz, Tereza Kerndlová, Marta Jandová s Václavem Noidem Bártou a Martina Bárta. Do finále se jako jediná dostala před třemi lety Gabriela Gunčíková, která však skončila bez jediného diváckého bodu. Nejlepšího umístění dosáhl již zmiňovaný Mikolas Josef, který vloni skončil na šestém místě.

„Díky svému úspěchu se Mikolas Josef stal v zahraničí nejposlouchanějším českým interpretem všech dob. Navíc způsobil obrovský nárůst zájmu o tuto hudební soutěž v České republice. Tento rok přihlásilo své skladby dvakrát více českých zpěváků a zpěvaček než v minulém roce. Evidujeme přes šedesát skladeb. Celkově jich ze světa přišly více než tři stovky,“ doplnil kreativní producent Jan Potměšil.

Hlasování probíhá do půlnoci 21. ledna prostřednictvím oficiální aplikace Eurovision Song Contest (ESCZ), která je dostupná zdarma. „Rozhodli jsme se tento rok uznat hlasy mezinárodních fanoušků. Ti tak nově dostanou možnost ovlivnit, kdo se stane vítězem národního kola ESCZ a reprezentantem České republiky v Tel Avivu. Hlasy cizích fanoušků se sečtou a budou mít váhu dalšího mezinárodního porotce. Slibujeme si od toho větší zájem ze strany zahraničních fandů, ale také to považujeme za zajímavou zpětnou vazbu pro finalisty samotné,“ upozorňuje Jan Bors na letošní novinku v hlasování.

Veškeré informace o pravidlech hlasování, umělcích (jejich písních a klipech), způsobu, jak stáhnout hlasovací aplikaci, či o aktuálním dění kolem národního kola jsou k dispozici na webových stránkách pořadu a sociálních sítích.