„Bydlíme ve vyloučené lokalitě. Rodiče zde mají spoustu známých a já jsem jako malá s jejich dětmi lítala venku. Tatínek problematiku místa velmi dobře zná, protože dlouhé roky učil na nedaleké speciální škole, která je velmi segregovaná. Věděla jsem tedy už od mala, že chci jiný život,“ říká v rozhovoru pro Deník.

Jak se vám podařilo se z tohoto prostředí vymanit?
Rodiče byli velmi striktní. Pilně jsem se učila, snažila jsem se mít dobré známky a po škole jsem chodila do zušky na zpěv a klavír. Neznala jsem tehdy žádné Romy, kteří by to měli se studiem nastavené jako já, proto jsem se kamarádila spíše s Neromy. Dostala jsem se na konzervatoř Jaroslava Ježka, takže jsem se v patnácti sbalila a odjela do Prahy na internát. Nebylo to lehké, romské rodiny mají velmi silné pouto. Rodiče mě přihlásili do stipendijního programu organizace Romea. Zde jsem konečně poznala romské středoškoláky i vysokoškoláky a zjistila jsem, že v tom nejsem sama.

O co těžší je prosadit se jako romská zpěvačka z Chomutova?
Ráda bych, aby si na mě lidi udělali názor podle toho, jak budu pracovitá a zodpovědná, ne podle původu. Pak by to nebylo o nic těžší než pro kohokoliv jiného. Nálepky obecně moc nemusím. Dělá mi však nesmírnou radost, když svým příběhem inspiruji další romské děti. S romskými stipendisty jezdíme do segregovaných základních škol ve vyloučených lokalitách a motivujeme žáky ke studiu na středních a vysokých školách.

Kdo inspiroval vás?
Největším vzorem jsou mí skvělí rodiče. Pak také přátelé ze stipendijního programu, kteří mi každý den připomínají, jak obrovskou podporu v sobě navzájem máme. Dalším obrovským vzorem je pro mě můj profesor zpěvu Tomáš Neumann, jenž mě celých šest let vedl na konzervatoři, a i nyní k němu docházím na soukromé hodiny. Navždy mu budu vděčná za to, jakým způsobem rozvíjí dar, který mi Bůh nadělil. Díky němu jsem dnes sebevědomá nejen ve zpěvu, ale také jako člověk.

close Zpěvačka Natálie Kuchárová vystupuje na koncertě klavíristy Tomáše Kača v Jízdárně Pražského hradu info Zdroj: Ivan Malý zoom_in Zpěvačka Natálie Kuchárová vystupuje na koncertě klavíristy Tomáše Kača v Jízdárně Pražského hradu

Hned druhý měsíc v úřadě si nový prezidentský pár pozval na Pražský hrad talentované romské studenty. Vy jste byla mezi nimi. Jak na to setkání vzpomínáte?
Bylo to nádherné. Zajímali se o naše příběhy, bavili jsme se o tom, co by se ve společnosti dalo udělat jinak. Co bychom pro to mohli udělat my a co on jako prezident.

Vnímáte to i jako významný zlom v nastavení české společnosti?
Určitě jde o důležitý krok, který přispívá k tomu, aby se společnost jednou provždy sjednotila a zmizely předsudky. Myslím si, že již teď v tom Česko ušlo velký kus cesty. Když je společnost rozdělená, neprospívá to nikomu a ničemu. Naopak společně můžeme v naší zemi dokázat hodně.

S prezidentským párem jste se se setkala koncem září znovu, když jste účinkovala jako host na koncertě světově proslulého romského klavíristy Tomáše Kača v Jízdárně Pražského hradu. Jaký to byl pocit?
Neskutečný. Reprezentovali jsme romskou menšinu na Pražském hradě! Je neskutečné to říci nahlas. Všichni v publiku nám říkali, jak jsou pyšní, že mohli být součástí takové události. Pan prezident s první dámou nás potom pozvali k sobě. Shodli jsme se, že negativních lidí nebo lidí s rasistickými předsudky není tolik, jen bývají hodně hlasití.

Na tom koncertě mě zaujalo, jak vaše hudba dokázala spojit romské a neromské publikum.
Ano, umění je obrovská síla a energie, která dokáže i nemožné.

Co na to říkali vaši rodiče, kteří také seděli v publiku?
Byli štěstím bez sebe. Celá má rodina je velmi pyšná.

Třeba vám tento koncert nastartoval slavnou pěveckou kariéru.
Tomáš Kačo mi otevřel dveře do dalšího, pro mě nového, světa. Jen na tomto koncertě jsem poznala spoustu vlivných lidí, z nichž někteří pomohli panu Kačovi v jeho kariéře. Když mi bylo patnáct, oslovil mě Michal Horáček, zda bych vystoupila na vzpomínkovém koncertě na Petra Hapku. Zpívala jsem tehdy za doprovodu klavíristy Petra Maláska píseň Sněžná sova. Tehdy jsem ale byla nezkušená a mladičká. Dnes je důležité mít vybudovanou síť kontaktů a já děkuji panu Kačovi, že mi umožnil si tu mou významně rozšířit.

close Gratulace od první dámy Evy Pavlové info Zdroj: Ivan Malý zoom_in Gratulace od první dámy Evy Pavlové

Jaké máte další plány?
Nyní bych se ráda prosadila na české hudební scéně a nabrala zkušenosti v showbyznysu. Profesor Neumann je i vynikající skladatel. Rádi bychom společně udělali hudební projekty a oslovili tak nejen publikum, ale také další šikovné hudebníky.

A co Amerika, neláká vás?
Na Ameriku jsem jako zpěvačka připravená, ale jako člověk ne. Nemám ještě dost ostré lokty. Zároveň nechci hned utéct do zahraničí, ráda bych o sobě dala vědět nejdříve tady.