Od roku 2013 vystupujete bez legendy Dana McCaffertyho. Jak jeho odchod ovlivnil kapelu nahrávání, skládání písní a koncertování?
Když musel Dan ze zdravotních důvodů odejít, bylo to pro mě zpočátku hodně zvláštní nemít ho s námi na pódiu. Přeci jen jsme spolu hráli přes čtyři dekády. Museli jsme projít obdobím, kdy jsme do kapely přijali nevyhovujícího zpěváka. Pak se ale všechno v dobré obrátilo, když k nám přišel Carl Sentance. Díky této posile jako by kapela omládla a my si užíváme ten nový náboj, který můžeme dát do našich koncertů, zároveň si užijeme i spoustu legrace a na každé další vystoupení se moc těšíme. Na nahrávání se mě zeptejte v březnu příštího roku, kdy bychom měli první album v této sestavě nahrávat.

Zdroj: Youtube

Jak se vám s Carlem spolupracuje? Podle toho, co má za sebou, je to zkušený hudebník. Pracujete spolu, nebo přinášíte už hotové písně?
Aktuálně píšeme tak jako vždycky, což znamená občas s ostatními členy, občas bez nich. Ačkoliv jsme vždycky nějakým způsobem spolupracovali nebo různě jamovali během procesu skládání písní, většina na- šich písní z těch několika posledních alb pochází od jednotlivců.

Jak tvoříte koncertní setlist? Hrajete své největší hity jako skupiny s tak dlouhou historií, anebo zazní i méně známé skladby?
Jakákoli skupina, která vydala tolik desek jako my, ví, že zkrátka není možné prezentovat kompletní práci za celou historii v 90 koncertních minutách. Takže co se stane hrají anebo by měli hrát, písně, které jejich publikum vybírá jako nejoblíbenější. To znamená hrát co nejvíce hitů. Je potřeba vždycky pamatovat na to, že kapela možná má nějaké své oblíbené tracky, ale nejsou na pódiu, aby bavili sami sebe. Jsou na tom pódiu proto, aby bavili lidi, kteří si koupili lístky.

Je podle vašeho názoru píseň Love Hurts největším hitem Nazareth? Je to koneckonců cover verze.
Ano, je to po celém světě největší hit Nazareth, a přestože to je cover, je to cover verze všech dob. Zvažte, že ta píseň byla předělána více než 50 umělci (někteří z nich jsou velikáni v hudební branži). Naše verze však je nepochybně nejzářivější hvězdou ze všech. A dále, vy možná víte, že je to předělávka, ale řada lidí to neví a považuje ji za naši autorskou. Jak bych si přál, aby tomu tak bylo!

Skladba Dream on to dotáhla do první stovky hitů všech dob žebříčku časopisu Rolling Stone. Je ještě nějaká další vaše skladba, kterou byste tam za sebe umístili?
Tak tato otázka patří mezi ty, na které není možné odpovědět. Pokaždé, když se mě ptají na naše nejoblíbenější skladby, skončím tak u 20! Abych řekl pravdu, mít jednu jedinou píseň zařazenou v takovém žebříčku je pro nás neskutečná pocta, nebyl bych tak smělý navrhovat další skladby na zařazení do seznamu!

Jak vzpomínáte na sedmdesátky, ve srovnání s touto dekádou?
Tak každý ví, že 70. léta byla pro rockové kapely tou top dekádou a že výstup nejrůznějších nových myšlenek v hudbě se této době nevyrovnal v dekádě předchozí, ani těch následujících. Byla to nejvíc vzrušující doba, obzvláště když se podařilo dojít na vrchol kariéry právě tady, a kdokoli z rockové scény by řekl totéž. Jediný opravdu velký rozdíl, který vidím při srovnání zmíněných dvou dekád…. V 70. letech jsem byl mladý, v přítomné dekádě jsem u své sedmdesátky!

Nazareth
28. září – Sono Centrum Brno

29. září – Lucerna Velký sál, Praha
30. září – Hala Tatran Ostrava