Hudebník Filip Topol zemřel 19. června 2013 ve věku 48 let. Na vzpomínkové akci v Divadle Archa bude pokřtěna nahrávka z loňského koncertu Sbohem a řetěz, který se uskutečnil v pražském Lucerna Music baru a v rámci festivalu Eurotrialog Mikulov. "Album, stejně jako koncert, se neomezuje pouze na generační souputníky Psích vojáků, ale dává prostor i nastupující generaci, která se k odkazu Psích vojáků hlásí," uvedl Hanzlík.

Psí vojáci poprvé veřejně vystoupili v roce 1979 na IX. Pražských jazzových dnech. Bylo jim tehdy pouhých 13 let, přesto se vzápětí stali předmětem zájmu tehdejší Státní bezpečnosti (StB). Skupina nemohla veřejně vystupovat a účastnila se jen soukromých undergroundových akcí. Od poloviny 80. let kapela vystupovala pod krycím názvem P.V.O. (Psí vojáci osobně). Po roce 1989 se Psí vojáci stali oblíbenou koncertní skupinou, kromě klubových koncertů vystoupili na řadě festivalů v Česku i zahraničí. Jejich písně byly použity ve filmu Žiletky režiséra Zdeňka Tyce, kde si Filip Topol zahrál hlavní roli.

Filip Topol se stal inspirací pro několik generací posluchačů. Kombinace poetických, syrových a drásavých textů s hrou na klavír činila z jeho projevu neopakovatelný zážitek. Pocházel z umělecké rodiny. Bratr Jáchym je básník a spisovatel, otec Josef Topol je dramatik a Filipův dědeček byl spisovatel Karel Schulz.