Nedvěd investuje do svého snu celkem dva miliony korun. Jen 700 tisíc vloží do záchrany stavby. Musí se zpevnit stropy i udělat nová elektrika. „Šli jsme se tam podívat a také záchody jsou v hrozném stavu. Ale to víte, že se těším jako blázen –  12 let sbírám plakáty a hudební nástroje a počítal jsem s tím, že je dám do klubu. Změníme trochu interiér, pódium bude asi na druhé straně, teď na tom sedíme s architektem,“ řekl Jan Nedvěd.

Ten zvítězil ve výběrovém řízení, do něhož se kromě jeho Bohemia JazzFest Servis přihlásili další dva zájemci: sdružení Subkultura a Pavel Mugrauer a Bedřich Synek. Jejich nezdar ale provázejí otazníky.

Úřad chtěl omluvu

Náměstek primátora Miroslav Joch tvrdí, že oba poražení se spletli a v žádosti napsali, že chtějí pronajmout kanceláře. To ale Viktor Řehák ze Subkultury, provozovatel klubu Velbloud, odmítá. Říká, že žádost vyplnili podle pokynů, jež určila správa domů, a odevzdali ji v termínu. Pak se ale dozvěděli, že jejich dokument má formální nedostatky: špatně nadepsanou obálku.

„To můžu dementovat. Kontrolovali jsme to ve třech lidech a naše pochybení je více než nepravděpodobné. Bylo nám řečeno, že musíme podat písemnou omluvu, my řekli, že žádnou dávat nebudeme. Pak to ale přehodnotili a žádost přijali,“ líčí Řehák s tím, že nabízeli o polovinu vyšší nájem než Nedvěd, který za něj bude měsíčně platit 18 000 korun.

Joch trvá na tom, že jen Nedvědova nabídka byla formálně v pořádku. Připouští ale, že průběh výběrového řízení může někdo kritizovat. „Přednost jsme dali těm, kteří se přihlásili správně,“ vysvětluje.

Hlavně jazz a blues, dostane se ale i na soul, r'n'b a world music

Hudebně se klub v Nedvědově režii zaměří na jazz a blues, dostane se ale i na soul, r'n'b a world music. Dramaturgii bude mít na starosti  Karel Machart, dosavadní šéf Blues clubu Highway 61. Konkrétní jména z programu zatím tají. „Dostali jsme nějaké zajímavé nabídky, teď o nich jednáme. Můj nynější klub asi skončí, není šance, jak to všechno zvládat,“ uvedl Machart.

Jan Nedvěd léta spolupořádal a financoval Bohemia JazzFest. S jeho zakladatelem, kytaristou Rudy Linkou se ale rozhádali, a tak loni uspořádal vlastní South Bohemia JazzFest (SBJF). Soud nyní řeší spor, v němž Linka bývalého partnera obvinil z parazitování na značce.

Nejméně čtyři velké hvězdy ročně

Nicméně právě velká jména typu David Sanborn či Eric Truffaz, která zdobila SBJF, by se v novém klubu měla objevit, podle Nedvědových plánů zhruba čtyřikrát do roka. Minimálně dvakrát týdně pak plánuje menší koncerty českých i zahraničních skupin.

S programem mu bude pomáhat Jiří Grauer, dramaturg zaniklé Solnice a Baziliky. Jemu podobný prostor ve městě chyběl. „Jazzový klub může mít teoreticky velmi kvalitní dramaturgii, je zaštítěn finančními prostředky a bude to jediný opravdový jihočeský jazz a blues klub. Jestli má své opodstatnění, ukáže čas,“ reagoval Grauer a upozornil, že Machartova Highway 61 má co do kvality výjimečné postavení v celém Česku.

Zda si najde nová scéna publikum, je hlavní neznámou. Každopádně bude lákat podobné návštěvníky, kteří chodí do Modrých dveří, jež mají po zimní přestavbě větší kapacitu. „Bude to částečně konkurence. Jan Nedvěd chtěl mít vždy jazzový klub, netuším, jakým stylem ho bude dělat, takže se nechci vyjadřovat. Až ho rozjede, uvidíme, ale možná bude žánrově někde jinde a budeme se na trhu doplňovat,“ komentuje situaci šéf Modrých dveří Marek Vacka.

Prostor se musí zútulnit

Smlouva o pronájmu pro Jana Nedvěda vstoupí v platnost 1. března. Do června si musí ale podnikatel poradit mimo jiné s problémem, jak vytvořit komorní prostředí. „Potřebujeme, aby se tam na stojáka vešlo asi 250 lidí, ale aby zároveň sloužil jako klubová scéna. Teď řešíme, aby byl prostor útulný, i když tam bude jen 30 lidí, na komorní jazz jich v Budějovicích víc nepřijde,“ doplnil Nedvěd, který na otevření v druhé půli června počítá s účastí špičkových kapel.

V anketě Deníku se oslovené osobnosti shodly, že pětapadesátiletý byznysman z Mane má šanci. Že je Nedvěd silným hráčem, uznávají i jeho konkurenti z výběrového řízení. Viktor Řehák z klubu Velbloud  očekával, že známý podnikatel zvítězí. „Jan Nedvěd je osoba takového významu, se kterou se můžeme těžko měřit, takže nás výsledek nepřekvapil,“ dodal Řehák.

 

ANKETA: Co říkáte na to, že Jan Nedvěd bude mít ve Slavii jazzový klub?

Jiří Klimeš, jazzový kytarista, 57 let
České Budějovice

Určitě jsem rád, protože jsem se snažil  15 let, aby se tady tahle muzika hrála. Teď se jen trošku obávám, že Marty's club je veliký, tak nevím, jak to budou řešit, jestli z toho udělají menší útulnější prostor? Vedle toho se rozšířily Modrý dveře, které také pojmou hodně diváků a kam jsou lidé zvyklí chodit, byť i někdy ze snobských důvodů. Byl bych rád, kdyby se v novém klubu objevily i větší formace, které se nevejdou do menších prostorů. Ale mám trošku obavy, aby si velké koncerty našly publikum.

Jan Blüml, muzikolog, 33 let, České Budějovice

Obecně jakákoli taková myšlenka je vždy pozitivní. Viděl bych to dobře, ale je otázka, jestli se klub uživí. Ale Jan Nedvěd má kontakty, přivedl sem slavná jména, takže v tomto mu věřím. Pohybuje se v jazzu dlouho a má peníze, šanci přežít má.

Ivan Ott, Metroklub Big Band, 60 let, České Budějovice

Takový klub je třeba, protože v Českých Budějovicích se kromě Modrých dveří neděje nic. Dobré je i to, že parta kolem South Bohemia Jazz Festu (SBJF) zapojila regionální kapely. Jazz v Budějovicích to má všeobecně hodně těžké a možná klub napomůže tomu, že lidé o něj začnou mít větší zájem. Když si vezmu, kolik lidí chodí na vážnou muziku, v Jeremiášce je polovina sálu prázdná, a to jsme ve městě, kde je univerzita a konzervatoř, tak je to smutné. Když se nebude dělat nic, tak se situace nezmění. Co se týče publika, tak podzimní koncerty v rámci SBJF byly plné. Je určitě dobře, že se něco takového bude dít.

Jiří Hájíček, spisovatel, 44 let, České Budějovice

Fungují tu Modrý dveře, ale to není akusticky moc šťastný prostor. Jestli se klub zajede, tak by mohl přežít.  Každá iniciativa je dobrá, určitě se tam zajdu podívat, mám rád jazzovou trubku.