Předchozí
1 z 10
Další
Zdroj: Youtube

Za tvoje snene oči (Colonia)

Žánrem chorvatské skupiny Colonia je elektronická disco hudba, která se chytila nejen u návštěvníků přímořských oblastí. Formace vznikla v roce 1996 ve městě Vinkovci a název si dala podle jeho římského názvu.

Skupinu tvoří zpěvačka Indra Vladić-Mujkić, programátor Tomislav Jelić a producent Boris Djurdjević. Na všech svých plakátech si nechávají zobrazit jenom svá křestní jména. Někdy také spolupracují s jinými skupinami, jako je například Karma.

Zdroj: Youtube

Ženo draga (Maja Šuput)

Maja Šuput je chorvatská zpěvačka, herečka, televizní moderátorka a modelka. Svou kariéru zahájila v roce 1998 jako členka chorvatské skupiny Enjoy, ale v roce 2002 odešla, aby se mohla věnovat své sólové kariéře. Od roku 2017 je Šuput porotkyní reality show Supertalent vysílané chorvatskou televizí Nova. Její starší hit Neprilika má na kanálu YouTube skoro tři a půl milionu zhlédnutí. V poslední době uspěla se songem Ženo draga.

Zdroj: Youtube

Sedam Dana (Karma)

Karma je kapela, která proslula elektronickou hudbou. Nechala se inspirovat například skupinou Scooter. Vznikla v roce 1999 ve městě Umag a má dva členy, kteří vystupují zásadně pod pseudonymy (Tara - Majda Šušelj, Neno DJ - Nenad Čirjak). Tara je bývalá zpěvačka skupiny, Neno je DJ a producent.

Přestože jejich vydané singly jsou téměř vždy v chorvatštině, velkou popularitu mají i v Česku. Mimochodem, v roce 2003 se ocitli v čele hitparád, když přezpívali píseň Sladké mámení od Heleny Vondráčkové. Refrén zůstal česky, ale sloky byly anglicky. K nejznámější písní Karmy patří Sedam Dana.

Zdroj: Youtube

Mama ŠČ! (Let 3)

Další chorvatská kapela, tentokrát z Rijeky, na sebe upozornila letos ve finále soutěže Eurovision Song Contest, a to písní Mama ŠČ! Vznikla v roce 1987. Frontmany kapely jsou Damir „Mrle“ Martinović a Zoran „Prlja“ Prodanović. Skupina je známá svým originálním přístupem k rockové hudbě a svými obscénními živými vystoupeními. Jejich písně často obsahují provokativní a vulgární texty.

Zdroj: Youtube

Mali krug velikih ljudi (Massimo)

Massimo Moreno Savić, známý jednoduše jako Massimo, byl velmi populární popový zpěvák, na jehož hudbu při pobytu v Chorvatsku s největší pravděpodobností narazíte. Poprvé na sebe strhl pozornost v 80. letech se svou skupinou Dorian Gray. Brzy poté se vydal na úspěšnou sólovou dráhu. Získal pět cen Porin za nejlepší mužský vokální výkon v letech 2004 až 2007 a v roce 2012. Byl také jedním z porotců druhé série X Factor Adria. Zemřel na rakovinu plic 23. prosince 2022 ve věku 60 let.

Zdroj: Youtube

Master Blaster (Detour)

Detour je chorvatská elektroakustická popová kapela, která se pohybuje mezi žánry elektronického a barokního popu a rocku s vlivy funku a jazzu. Kapela vznikla v roce 2006. V průběhu let sice obměnila své členy, ale většina původní sestavy zůstala dodnes. Do roku 2020 měli Detour jednoho zpěváka, pak se ale důraz přesunul z jednoho člověka na kapelu jako celek. Jejich poslední hit Master Blaster určitě stojí za poslech.

Zdroj: Youtube

Gledaj me (Nika Turković)

Nika Turković je chorvatská zpěvačka a skladatelka. Do povědomí fanoušků se dostala díky reprezentaci Chorvatska v Junior Eurovision Song Contest 2004, kde obsadila třetí místo. Od té doby vystupovala v několika hudebních televizních pořadech a etablovala se jako popová zpěvačka. V poslední době zaujala hity Gledaj me nebo Sam(a).

Luka Bulić.Luka BulićZdroj: Jurdor, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Češi z Prahy, Brna a města Plzeň… (Luka Bulić)

Do Chorvatska se vrátil cestovní ruch, čeští turisté jsou tam třetí nejpočetnější skupinou. Do země začali proudit novým vlakovým spojením, další pak využijí vlastních aut či přiletí. A Chorvati slaví. Tak moc je těší nebojácný přístup Čechů, že pro ně jeden z moderátorů tamního rádia Antena Zagreb Luka Bulić složil oslavný song. Zpívá v něm: „Češi z Prahy, Brna a města Plzeň zamířili do destinace Opuzen! A v žabkách se všichni vydají na horu.“ K poslechu zde.

Zdroj: Youtube

Meni se dušo od tebe ne rastaje (Rade Šerbedžija, Zapadni kolodvor)

Tohoto Chorvata se srbskými kořeny možná znáte z filmu a televize. Rade Šerbedžija se objevil například ve filmech Harry Potter a Relikvie smrti, Batman začíná, Vesmírní kovbojové nebo Mission: Impossible II. S kapelou Zapadni Kolodvor natočil album písniček, ze kterého je ta následující k vidění v televizi prakticky každý den.

Zdroj: Youtube

Johnny Däpp (Lorenz Büffel)

U moře v Chorvatsku zní mimochodem i songy zahraničních autorů. Jedním z nich je třeba Lorenz Büffel, rakouský DJ, který se proslavil songem Johnny Däpp z roku 2016.