Předchozí
1 z 7
Další

Kytarista Jimmy Page a zpěvák Robert Plant při koncertě kapely Led Zeppelin.Kytarista Jimmy Page a zpěvák Robert Plant při koncertě kapely Led Zeppelin.Zdroj: Jim Summaria, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Jimmy Page

„Možná si nevěřím, ale věřím tomu, co dělám.“

Jeden z nejlepších rockových kytaristů všech dob se narodil 9. ledna 1944 v anglickém Hestonu. Svou první kytaru dostal ve 12 letech. Absolvoval sice několik lekcí hry na tento nástroj, ale jinak se vlastně všechno naučil sám. „Ve škole, kam jsem chodil, byl ještě jeden kytarista, který mi ukázal první akordy. Ty jsem se naučil a odtud jsem pokračoval,“ řekl později s tím, že většinu svých dovedností jednoduše odposlouchal z desek. Zajímavostí je, že jeho první elektrickou kytarou byla Resonet Grazioso, která se vyráběla v tehdejším Československu.

V letech 1966 až 1968 působil ve skupině The Yardbirds, to už patřil k nejvyhledávanějším studiovým hudebníkům ve Velké Británii. V roce 1968 pak stál u zrodu legendární rockové kapely Led Zeppelin, díky které se proslavil. Držitel Řádu britského impéria je považován za praotce heavy metalu. V roce 2012 ho magazín Rolling Stone označil za nejlepšího kytaristu na světě. Page byl dvakrát uveden do Rokenrollové síně slávy.

Zdroj: Youtube

Zdroj: Public domain, via Wikimedia Commons
Jimi Hendrix

„Hudba je bezpečná droga. Působí víceméně tak, jak se dá čekat.“

Podle mnohých odborníků nejlepší kytarista všech dob se narodil 27. listopadu 1942 v americkém Seattlu. Jeho život byl lemován průšvihy, nevydržel na střední škole ani v armádě, a tak mu zůstala jen ta kytara, kterou se ale naučil ovládat dokonale. Dovedl na ni zahrát i s pomocí zubů. Po počátečním úspěchu v Anglii nastartoval svou světovou proslulost vystoupením na popovém festivalu v Monterey v roce 1967. O dva roky později už byl hlavní hvězdou festivalu Woodstock.

Milovník extravagantní módy a bohužel i drog zemřel předčasně v roce 1970. Bylo mu 27 let. Přestože mu osud vyměřil jen krátkou životní dráhu, je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších kytaristů v historii rockové hudby. Kytara, na kterou hrál ve Woodstocku, byla v roce 1990 prodána v aukci za 338 580 dolarů.

Zdroj: Youtube

Zdroj: Takahiro Kyono, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Jeff Beck

„Sólo by nemělo být jen na okrasu. Mělo by mít nějaký cíl, někam přenést melodii. Neříkám, že to umím, ale snažím se o to.“

Muž, jehož jméno se často objevuje na špičce žebříčků nejlepších kytaristů světa, se narodil 24. června 1944 ve Wallingtonu, dnes součásti Londýna. Stejně jako Jimmy Page či Eric Clapton prošel skupinou The Yardbirds. Beck ale nikdy nedosáhl takového komerčního úspěchu jako jeho výše zmínění kolegové. Člen Rokenrolové síně slávy byl velmi univerzálním hudebníkem, jehož skladby zahrnují různé žánry od blues rocku, heavy metalu, jazz fusion po současný kytarový rock a elektronickou hudbu.

V soukromí byl Beck velkým fanouškem závodů vozidel Hot Rod (automobily s velkými motory upravenými pro co nejvyšší rychlost na rovných tratích) a měl utěšenou sbírku těchto speciálů. Kromě toho byly Hot Rod i oblíbeným tématem jeho skladeb. I v jeho životopise se najde česká stopa: spolu s Ringo Starrem a Davidem Gilmourem si totiž zahrál ve videoklipu ke skladbě Too Much to Lose česko-amerického hudebníka Jana Hammera. Beck zemřel 10. ledna 2023.

Zdroj: Youtube

Zdroj: Int21, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Eric Clapton

„Když mi podáte kytaru, začnu hrát blues. Funguje to automaticky."

Narodil se 30. března 1945. Jako nemanželské dítě vyrůstal v pěstounské rodině a první kytaru mu koupili prarodiče. Během studia na střední umělecké škole si vydělával hraním po hospodách. V období dospívání propadl drogám a alkoholu. „V nejhorších chvílích mého života byl jediný důvod, proč jsem nespáchal sebevraždu – věděl jsem, že už nebudu moct pít, pokud budu mrtvý. Byla to jediná věc, pro kterou jsem si myslel, že stojí za to žít, a představa, že se mě lidé chystají zbavit alkoholu, byla tak hrozná, že jsem pil a pil a pil a museli mě prakticky odnést na kliniku,“ přiznal Clapton později.

Přesto se vypracoval na jednoho z nejvlivnějších rockových a bluesových kytaristů na světě, který se v hudební tvorbě inspiroval nejrůznějšími žánry – od lidové hudby přes blues, gospel, jazz, soul až po country a reggae. Mezi nejznámější kapely, ve kterých Clapton působil, patří The Yardbirds či The Cream.

Zdroj: Youtube

Zdroj: Raph_denik-630 CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Keith Richards

„Každý dnes mluví o rocku. Problém je v tom, že zapomenou na roll.“

Narodil se 18. prosince 1943 v anglickém Dartfortu a vyrůstal jako jedináček. Zájem o kytaru v něm vzbudil jeho dědeček, který hrál v jazzovém bigbandu, první kytaru ale dostal od své matky. Richardsovým spolužákem na základní škole nebyl nikdo jiný než Mick Jagger, se kterým byli dokonce sousedi. S ním také v roce 1962 založil dodnes fungující kapelu The Rolling Stones.

Kromě mnoha skladeb pro tuto legendární skupinu má za sebou Richards spolupráci s hvězdami jako Tom Waits, Bono a The Edge z U2, Jimi Hendrix či Aretha Franklinová. I tento výjimečný kytarista měl problémy s drogami. Ve své autobiografii uvedl, že jednou z nejtěžších věcí v životě pro něj bylo zbavit se závislosti na heroinu. Hudební časopis Rolling Stone ho ve svém seznamu sta nejlepších kytaristů všech dob pravidelně řadí do popředí.

Zdroj: Youtube

Zdroj: Abby Gillardi, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Eddie Van Halen

„K čertu s pravidly! Pokud to zní dobře, tak je to správně."

Narodil se 26. ledna 1955 v Amsterdamu. V sedmi letech se s rodinou přestěhoval do Pasadeny v Kalifornii. S bratrem Alexem, který hrál na bubny, založili v Americe několik kapel, z nichž nejslavnější byla hardrocková parta Van Halen. Zatímco jeho bratr měl k hudbě volnější přístup, Eddie každou volnou chvíli piloval hru na kytaru. „Mezitím, co byl brácha od sedmi do tří do rána na párty, seděl jsem v pokoji na tom samém místě na posteli a vybrnkával si na kytaru akordy. Dělám to tak celé roky až dodnes,“ prohlásil jeden z nejlepších kytaristů světa, jehož vzory byli Eric Clapton či Brian May ze skupiny Queen.

Van Halen nahrál kytarové sólo třeba ve skladbě Beat It v podání Michaela Jacksona a jeho sólo v instrumentálce Eruption je považováno za jedno z nejvýznamnějších v rockové historii. Zemřel 6. října 2020.

Zdroj: Youtube

Zdroj: Tom Beetz, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

B. B. King

„Hraju to, co cítím, není to nic naplánovaného."

Americký zpěvák, skladatel a kytarista se narodil 16. září 1925 ve státě Mississippi, kolébce blues. Krátce po válce odešel do Memphisu, kde vystupoval na ulici a také získal své první klubové angažmá. Po úspěchu nahrávky Woke Up This Morning pořídil starý autobus a s třináctičlenným orchestrem sjezdil Spojené státy od východu k západu. To mu zůstalo, protože na koncertních turné pak byl prakticky nepřetržitě až do své smrti v roce 2015.

Svými koncerty potěšil také fanoušky v Česku. Je zajímavé, že King téměř nepoužíval akordy a během zpěvu nehrál na kytaru a naopak. Impozantní muž, který všem svým kytarám říkal Lucille, inspiroval řadu skvělých muzikantů, například Erica Claptona, Jimiho Hendrixe nebo kapelu The Rolling Stones.

Zdroj: Youtube