Na prestižní cenu švédské akademie byl americký zpěvák, textař, hudebník, herec i spisovatel nominován už několikrát. Před osmi lety obdržel jednu z literárních Pulitzerových cen za vliv svých textů na populární hudbu a americkou kulturu. Nobelovka mu (tak jako mnohým dalším) léta unikala. Jak říká jeden z překladatelů jeho písňových textů a Sounesovy monografie Down The Highway/Život Boba Dylana Michal Bystrov, „byl to už tak trochu folklór a příliš se nepočítalo s tím, že by ji někdy dostal." A dodává: „Myslím, že nejvíc to překvapilo právě jeho."

Robert Allen Zimmerman, který svůj umělecký pseudonym přijal na počest waleského básníka Dylana Thomase, kráčí více než půl století napříč kulturní scénou, klíčovou roli sehrál ve vývoji populární hudby, často udával směr, jímž se bude rock a folk ubírat. Napsal 500 písní, 37 alb, vydal knihu básní a písní v próze Tarantule (1971), několik výborů svých písňových textů. Zasáhl do filmové branže (hrál ve snímcích Inkognito nebo Pat Garrett a Billy the Kid), maluje, píše paměti. Přesto leccos z jeho života zůstávalo skryto, ostatně i on sám si svého času položil v písni Ballad of a Thin Man trefnou otázku Kdo je ten chlap? Kterou si posléze vypůjčil i jako titul pro svou brilantní dylanovskou monografii David Dalton. A očividně nad tím dumali i jiní, například režisér Todd Haynes, v jehož pozoruhodném filmu Beze mě: Šest tváří Boba Dylana hrálo legendárního zpěváka šest herců (mimo jiné Heath Ledger, Christian Bale a dokonce i Cate Blanchettová).

Mistr slova

„Všichni teď řeší, jestli to, co píše, je, nebo není literatura," říká Bystrov. „Pro mě je ta cena zasloužená. A určitě nepřišla pozdě. V 60. letech byl kultem, ale obdivuhodným přerodem prošel až po roce 2000, kdy napsal řadu vynikajících textů a alb. Je mistr slova. První díl jeho trilogie Chronicles, který se stal bestsellerem, to dosvědčuje." Podobně vnímají Dylanovo ocenění i další domácí tvůrci. „Vůbec by nebylo překvapivé, kdyby Nobelovu cenu získali Paul McCartney společně s Johnem Lennonem za texty k písním Beatles," říká básník Michal Šanda. „V roce 1980, kdy byl Lennon v New Yorku zastřelen, byli ale na cenu takového kalibru příliš mladí. Bob Dylan už dosáhl věku kmetského a tak po Pullitzerově ceně dostal teď literární cenu nejvyšší."

Dylanův osobní život poznamenal rozvod v roce 1977. Jeho druhé manželství, které se rozpadlo v roce 1992, bylo až do roku 2001 tajemstvím. Jen se tušilo, kolik má vlastně dětí a že má problémy s alkoholem. Koncem 70. let se stal "znovuzrozeným křesťanem", což zachycuje série tří alb počínaje deskou Slow Train Coming (1979). Byl svědkem časů, „they are A-Changin" a sám do této proměny zasahoval. Je držitelem několika cen Grammy, Zlatého glóbu a Oscara. V roce 1982 byl uveden do Síně slávy skladatelů, o šest let později do rokenrolové síně slávy.

Hudební skála

„Když už členové Švédské akademie zabrousili do hudební branže, neznám nikoho, kdo by si ji zasloužil víc," míní písničkář a trampský bard Wabi Daněk, který překladem i interpretací Dylanovy písně Simple Twist of Fate (Jak mlýn se točí svět) přispěl na album Roberta Křesťana a Druhé trávy Dylanovky. „Bob Dylan je v hudebním světě velká skála. Z šedesáti procent je to hlavně o tom, co, nikoli jak zpívá. Překládat jeho texty, kterých si vážím, je obtížná práce. Některé z nich jsou totálně nesrozumitelné, ale já jsem si vybral takový, s nímž jsem se dokázal nějak poprat. Dylan je pro mě písničkář číslo jedna, a myslím, že to platí obecně. Jeho výsadní místo na poli hudby i literatury je neoddiskutovatelné."

Ve svých aktivitách a tvorbě pokračuje pětasedmdesátiletý zpěvák i v posledních letech. Ročně vyjede na stovky koncertů po světě. Několikrát vystoupil v Česku, poprvé v roce 1994, naposledy před dvěma lety. „Stejně jako texty Beatles ovlivnily i texty jeho písniček celou dekádu, celá 60. léta. Navíc, a to především, je Dylan fenoménem, který přesahuje hranice žánrů a tím ční nad literáty. Srovnejme světový vliv předešlých laureátů Světlany Alexejevičové nebo Patrika Modiana a vliv Dylanův. Nobelova cena je rozhodně pro rok 2016 ve správných rukou," uzavírá Michal Šanda.