Ocenění za přínos kultuře, nebo náklonost k Putinovi?  Některé memy se snažily předávání medaile vtipně odlehčit. Jiné komentáře si braly ocenění zpěváka, který v minulosti spolupracoval s StB, výslovně na paškál.

Například politická satira Strach uvádí, že Nohavica rozděluje i známý časopis Čtyřlístek.  K situaci odkazují i části některých jeho písní, například píseň Mám jizvu na rtu, kde se zpívá "Mluvil jsem s prezidenty, potkal jsem vrahy, nahý jsem na svět přišel a odejdu nahý, v patnácti viděl jsem, jak kolem jely ruské tanky…"

Puškinovu medaili dostalo od ruského prezidenta dosud 940 lidí. V minulosti ji obdržel například někdejší český prezident Václav Klaus, a to v roce 2007. Letos v březnu ji převzal předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka.

Nohavica obdržel již v loňském roce státní vyznamenání také od českého prezidenta Miloše Zemana. Pyšní se rovněž cenou Stříbrný lukostřelec za rozvoj česko-ruských vztahů, kterou jej Kreml obdařil minulý rok.

Jiné reagují na mezinárodní kauzy spojené s Ruskem.

Jiné hledají analogii v Česku.

Převzetí medaile komentovali i někteří politici. 

Někteří komentátoři považují Nohavicovo ocenění od ruského vládce za vyvrcholení jeho spolupráce s StB.

Podle Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně "Nohavica převzetím Puškinovy ceny z rukou prezidenta Putina legitimizuje autoritářský režim, který likviduje své kritiky."