Ocenění za přínos kultuře, nebo náklonost k Putinovi?  Některé memy se snažily předávání medaile vtipně odlehčit. Jiné komentáře si braly ocenění zpěváka, který v minulosti spolupracoval s StB, výslovně na paškál.

Například politická satira Strach uvádí, že Nohavica rozděluje i známý časopis Čtyřlístek.  K situaci odkazují i části některých jeho písní, například píseň Mám jizvu na rtu, kde se zpívá "Mluvil jsem s prezidenty, potkal jsem vrahy, nahý jsem na svět přišel a odejdu nahý, v patnácti viděl jsem, jak kolem jely ruské tanky…"

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) předal Jarkovi Nohavicovi medaili.
Písničkář Nohavica si přijel do Kremlu pro medaili. Putinovi zazpíval rusky

Puškinovu medaili dostalo od ruského prezidenta dosud 940 lidí. V minulosti ji obdržel například někdejší český prezident Václav Klaus, a to v roce 2007. Letos v březnu ji převzal předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka.

Nohavica obdržel již v loňském roce státní vyznamenání také od českého prezidenta Miloše Zemana. Pyšní se rovněž cenou Stříbrný lukostřelec za rozvoj česko-ruských vztahů, kterou jej Kreml obdařil minulý rok.

Jiné reagují na mezinárodní kauzy spojené s Ruskem.

Jiné hledají analogii v Česku.

Převzetí medaile komentovali i někteří politici. 

Někteří komentátoři považují Nohavicovo ocenění od ruského vládce za vyvrcholení jeho spolupráce s StB.

Podle Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně "Nohavica převzetím Puškinovy ceny z rukou prezidenta Putina legitimizuje autoritářský režim, který likviduje své kritiky."

Jaromír Nohavica.
Jaromír Nohavica dnes slaví 65 let. Podívejte se, co mu přejí kamarádi