Předchozí
1 z 7
Další

Felix Slováček: 2 CD Příběhy lásky (1970–2023), Radioservis

Felix Slováček: 2 CD Příběhy lásky (1970 – 2023)Felix Slováček: 2 CD Příběhy lásky (1970–2023)Zdroj: se svolením Radioservis

Píseň Příběh lásky (Love Story) z polydorského alba Golden Sounds aus Prag Felixe Slováčka otevírá 2 CD, které vychází k jeho nadcházejícím osmdesátinám. Představuje jej především jako jednoho z nejlepších saxofonistů a klarinetistů v Evropě, který na svých nahrávkách s úspěchem zabrousil takřka do všech hudebních žánrů. A úplně poprvé toto 2 CD prezentuje Slováčka i jako zpěváka, skladatele a dirigenta, takže se při jeho poslechu máte nač těšit.

Mezi interprety nahrávek jsou Karel Gott, Eva Pilarová, Hana Zagorová, Naďa Urbánková, Věra Špinarová, Iveta Bartošová, Ladislav Štaidl, Karel Černoch, Karel Zich, Petr Sepeši, Rudolf Rokl, Dagmar Patrasová, Lucie Bílá, Helena Vondráčková, Marie Rottrová, Yvetta Simonová, Petra Janů, Leona Machálková, Jitka Zelenková, Dasha, Marcela Holanová, Darina Rolincová, Jarmila Gerlová, Vlasta Kahovcová, Peter Dvorský, Štefan Margita, Jiří Korn, Antonín Gondolán, Jan Smigmator, Felix Slováček Jr. či Olympic.

2 CD si budou moci fanoušci poprvé zakoupit na umělcově Narozeninovém koncertě v pražské Lucerně 2. května.

Zdroj: Youtube

Adam Mišík: Srdce na tvý dlani, Universal Music

Adam Mišík vydává očekávaný projekt Srdce na tvý dlaniAdam Mišík vydává očekávaný projekt Srdce na tvý dlaniZdroj: se svolením Lukáše Matouška

Adam Mišík vydává očekávaný projekt Srdce na tvý dlani. Na EP si pozval řadu výrazných jmen české hudební scény v čele s Benem Cristovao, Sergeiem Barracudou, Pil C či violoncellistkou Terezií Kovalovou.

„Srdce na tvý dlani vzniklo v hlubokém lockdownu, kdy byla atmosféra pro mě až bez naděje. Dva roky jsem měl skoro všechny tyhle písně v šuplíku. Tohle EP prostě reflektuje poslední roky mého života a dá se říci, že jsou to moje temnější časy. Ty písně jsem se dlouho zdráhal vydat. Čekal jsem na ten správný čas a myslím, že teď konečně přišel,“ říká mladý umělec.

Po pauze, v níž se věnoval především herectví a stihl natočit cenami ověnčený film BANGER, za nějž získal nominaci na Českého Lva, se zároveň vrací na stage. V Brně se představil ve středu, ve čtvrtek svou show uvede v pražském Lucerna Music Baru.

Zdroj: Youtube

Metallica: 72 Seasons, Universal Music

Metallica: 72 SeasonsMetallica: 72 SeasonsZdroj: se svolením Universal Music

Po dlouhých sedmi letech vydala kapela Metallica další očekávanou desku, tentokrát nazvanou 72 Seasons. Obsahuje dvanáct zbrusu nových tracků v celkové stopáži 77 minut z produkce Grega Fidelmana, Larse Ulricha a Jamese Hetfielda. Poslední jmenovaný také vysvětlil poselství alba, jehož název je založen na 72 ročních obdobích, které se během osmnácti let života vystřídají. „Prvních osmnáct let života formuje naše pravé a falešné já. Rodiče nám řekli, kdo jsme. Možné zaškatulkování našich osobností. Nejzajímavější na tom je studovat, jak to ovlivňuje naše současné vnímání světa,“ říká Hetfield.

Novinka 72 Seasons je dvanácté studiové album legendární americké kapely a vychází na CD a LP.

Zdroj: Youtube

Divokej Bill: Bazilišek, Supraphon

Divokej Bill: BazilišekDivokej Bill: BazilišekZdroj: se svolením Supraphon

Čekání na nové album Divokýho Billa je u konce. Na den přesně po šesti letech od vydání poslední řadovky Tsunami spatří světlo světa Bazilišek. Nejedná se ale o proslulého mytického tvora, nýbrž o sestavu dvanácti nových nahrávek, které představují úvalskou formaci v roce oslav čtvrtstoletí její úspěšné existence.

Že Divokej Bill po více než dvou dekádách neztrácí nic ze své typické melodičnosti a zpěvnosti, si budou moci fanoušci ověřit už 5. května, kdy album vyjde, a na následném turné, jež bude čítat 25 zastávek. Odstartuje 2. června v Plzni. Kapela své narozeninové oslavy protáhne až do příštího roku, konkrétně do 19. ledna 2024, kdy odehraje speciální koncert v pražské O2 areně.

Zdroj: Youtube

Václav Neckář zpívá pro mladé, Supraphon

Václav Neckář zpívá pro mladéVáclav Neckář zpívá pro mladéZdroj: se svolením Supraphon

Rok, v němž Václav Neckář oslaví osmdesátiny, začíná vydavatelství Supraphon ohlédnutím za jeho prvním albem. Jak bylo tehdy zvykem, šlo o výběr především singlových písní, v tomto případě z let 1965 a 1966. Byla to éra jeho rychlého nástupu, podpořená tvůrci kolem divadla Rokoko, Tanečního orchestru Čs. rozhlasu nebo kapely Mefisto. Tou dobou bylo běžné, že zpěváci byli doprovázeni big bandy i malými elektrifikovanými soubory, protože repertoár byl různorodý. Vedle sebe se tak vejdou písně skoro swingové, skoro westernové, skoro bigbítové a skoro komediální, ale obdivuhodně držící pohromadě Václavovým klukovsky optimistickým hlasem.

Přidáte-li osvědčené skladatele formátu Jiřího Bažanta, Jaromíra Vomáčky nebo Bohuslava Ondráčka a texty neméně zkušených Jana Schneidera nebo Ivo Fischera, kvalita je jasná.

Debutové album je obsahově i vzhledově retro v tom nejlepším slova smyslu.

Zdroj: Youtube

Ed Sheeran: - (Subtract), Asylum a Atlantic Records

Ed Sheeran: - (Subtract)Ed Sheeran: - (Subtract)Zdroj: se svolením Asylum a Atlantic Records

Britský srdcerváč Ed Sheeran se prosadil v roce 2011, kdy vydal debut označený znaménkem +. Získal za něj několik prestižních ocenění. Pozici jednoho z nejpopulárnějších interpretů planety si upevnil druhým albem x, které mu vyneslo řadu dalších cen. Jeho deska ÷ se v roce 2017 stala celosvětovým bestsellerem, který v digitálním prostředí zlomil snad všechny možné rekordy. Novým albem označeným znaménkem - (anglicky tedy Subtract) završuje Ed Sheeran sérii takzvaných matematických alb.

Zárodky desky vznikaly v průběhu posledních deseti let, kdy se hudebník snažil vymodelovat dokonalé akustické album s jasnou vizí toho, jak by mělo znít. Pak ale přišel rok 2022 a události, které změnily jeho život. Zemřel jeho blízký přítel, těhotné manželce objevili tumor a Sheeran byl nucen před soudem obhajovat svou integritu a kariéru skladatele. Strach, deprese a úzkost nakonec změnily nejen jeho duševní zdraví, ale i způsob, jakým nahlížel na hudbu. Hnán temnými myšlenkami složil během několika dnů celou desku znovu. Ta vychází na CD a LP a také v rozšířené Deluxe CD verzi.

Zdroj: Youtube

Paul Simon: Seven Psalms, Owl Records/Legacy Recordings

Paul Simon: Seven PsalmsPaul Simon: Seven PsalmsZdroj: se svolením Owl Records/Legacy Recordings

Jeden z nejvlivnějších umělců v dějinách hudby Paul Simon vydává 33minutovou suitu o sedmi partech, koncipovanou jako jedna skladba. Novinka natočená výhradně na akustické nástroje, a to převážně v podání Simona, předvádí jeho umění v nejlepší podobě.

Ohromující dílo, poutavé a meditativní, je téměř hymnickou zvukovou kulisou umocněnou Simonovými texty. Nabízí i jedinečné spojení sborových prvků vysoce ceněného VOCES8 a krásný vokální projev písničkářky Edie Brickellové. Sedm žalmů sahá až k samotné genezi lidové hudby - k žalmům krále Davida. Seven Psalms, krůček od všeho, co Paul Simon vydal dříve, se vzpírá kategorizaci. Tón a ducha desky doplňuje umělecké dílo, které obsahuje Dvě sovy od slavného krajináře Thomase Morana.

Zdroj: Youtube