Žalman & hosté totiž navazují na 'Praspol' - tedy '& spol.' ve své první sestavě z roku 1982 - ke kterému se přidal basista a klávesista Petr Novotný a zpěvačku Pavlínu Jíšovou nahradila Šárka Benetková. A odkazování se na melodiku, aranže i sound 'Praspolu', tedy zejména první eponymní desku Žalman & spol., je jednoznačné. Což je zvýrazněno i faktem, že pouze třináct písní jsou novinky, dalších osm pak remaky dávných Žalmanových hitů (+ jedna předělávka otvíráku Budějky). Cédéčko s designem vinylové desky je tak rozděleno na 'stranu A' a 'stranu B' – inu, retro…

Magická žalmanovská kombinace

Jako obvykle je zde nejcennější to, čemu říkám 'magická žalmanovská kombinace': vzájemně se umocňující kouzlo působivě napsaných písní, podmanivého Žalmanova hlasu, čarovných vícehlasů a vůbec typického cinkavého a zadumaného zvuku. Nejvíc jsem se bál o 'holý materiál' u prvních dvou písniček pojmenovaných Budějky (Žalmanovo dlouholeté působiště) a Pohůrka (ves Žalmanova dětství, dnes součást Budějovic). Nebudou sondy do dávno prchlého mládí přinášet jen rozbředlý sentiment? Nakonec se mně ty dvě skladby spolu s Eridianou líbí nejvíc. Vzpomínání, touha po životě i strach ze stáří se tu řeší důstojně: „…vím, že je dětinské/abych se v dětství brodil…“ (Budějky), nebo „…kašlu na vízum do země stáří/jenom mám z roků strach…“ (Pohůrka). Nebo „…miluji každé ráno světlo po noci/a bojím se, že přijdou noci bezmoci…“ (Eridiana).

„Kašlu na vízum do země stáří/jenom mám z roků strach"

Myslím, že tato tématika je od pětašedesátiletého písničkáře nejen upřímná, ale také nejsilnější. Občas ji míchá s odkazy na svou dávnější tvorbu („…s fajfkou v bačkorách/na klíně s holkou…“) a dopouští se i trefných postřehů („…mám několik přátel, přátel na klíč…; v hotelovém pokoji vězeňského typu…“ – Pohůrka). V písních jako Sedm pádů spáče, Beta Reticuli nebo hlavně Egyptská Mňau (s jejím „…holčičí za kočičí, čičí…“) přebírá velení trochu samoúčelná hravost, ale za prvé ani to není u Žalmana nové a za druhé to vlastnost, kterou jsem nazval žalmanovskou magií, unese.

Citlivé remaky na straně B

'Stranu B' tvoří převážně velké hity z 80. let, některé se snahou o co největší revival (Přijela jsem v cadillacu), některé velmi mírně pozměněné (Za ruku mě vem). Většinou ale najdeme změny jenom v tempu. Na zásadní otázku, kterou jsem si při pohledu na booklet kladl: „Proč vůbec?“, jsem si po poslechu citlivých remaků musel odpovědět: „Proč ne?“

Sound je velmi „oldies"

Sound desky je – jak bylo řečeno – velmi 'oldies': spousty nacinkaných akustických kytar především (Lohonka, Hlaváč a zvukový režisér Petr Michal). Klávesy (včetně harmonia) jsou většinou používány velmi opatrně, výjimku tvoří lehoučce jazzující Tři kočky a přízeň postavené na výrazném elektrickém piánu. Významně jinak oproti první desce Žalmanova Spolu zní baskytara (méně často kontrabas). Nejslyšitelnějším z nečetných hostí je Pepa Malina s čarující tin whistle a swingujícími houslemi. Perkuse Radima Pígla jsou tiché a nepříliš časté, vzácná elektrická kytara je osvěžující (např. Jsem ti nablízku).

Korunou je skvělý vokál

Korunou alba je samozřejmě charakteristický vokál: nadýchlý, zasněný, nádherný trojhlas původního Spolu, který je občas doplněn do čtyřhlasu. Důvěrně známé je i všelijaké to uap-da-tap a oblíbené akordy maj7. V sólovém zpěvu dominuje samozřejmě Žalman, ale hodně si zazpívá i Šárka. Zejména při poslechu 'strany B' mám pocit, že obětovala vlastní výraz na oltář kýženého 'retra' a ve zděděných písních úspěšně 'dělá Jíšovou'.

Obal CD Budějky

Žalman nový kabát nepotřebuje

Co se týče papírového obalu CD, graficky je vydařený, ale informací moc nepřináší. Nejen, že chybí texty, ale - věřte nebo ne – nenajdete tu ani řádek 'hudba a text:….' Kdo bude chtít album odzívnout s nějakým tím 'pořád stejné', tak asi může. Pro mě zasloužilý písničkářský bard určitě měnit kabát nemusí. Dokonce si rád poslechnu i jeho návrat ke kořenům, pokud je tak dobře udělaný jako Budějky. A pokud se z něj dozvím, že zasloužilost není na překážku novým písním, které stojí za to.

TOMÁŠ HRUBÝ (autor je hudební publicista)