Existuje pár jistot, s kterými můžeme nesouhlasit, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat. Že Beatles jsou největší kapelou všech dob. Že Rolling Stones přežijí i dinosaury. Že nejvíc cool hudebníci byli stejně The Velvet Underground. A že Elton John není vůbec cool, ale stejně vždy odehraje dobrý koncert.

Nezačal nejlépe, ale chytil za srdce

Středeční večer ve vyprodané O2 areně byl dlouhý. Trval skoro tři hodiny. Nezačal ani úplně nejlépe: to když při úvodních skladbách Funeral for a Friend/Love Lies Bleeding a Bennie and the Jets v některých částech haly otravoval poněkud plechový zvuk, v němž zapadal i výrazný hlas Johna. Ale stačilo, aby zazpíval Candle in the Wind, píseň na počest dvě krásným ženám, nejdřív Marilyn Monroe a později Lady Dianě, a v tu chvíli vám i zvuk (který technici pořádně sladili až při osmé Sorry Seems to Be the Hardest Word) byl ukradený.

Zrovna tak jako to, že Elton John sice přijel s novou a podařenou deskou The Diving Board, ale až na dvě písně z ní nic nezahrál. Ani poetiku desky do koncertu příliš neotisknul. Zatímco The Diving Board působí mladickým, spontánním dojmem, jakoby si John zajamoval na klavír ve studiu a vzniklo z toho album, naživo to byl klasický set s velkou kapelou: sedmi hudebníky a čtyřmi vokalistkami.

Elton prostě umí

Mohli bychom se ptát, proč se turné jmenuje The Diving Board a ne třeba Major & Minor Hits. John totiž střídal velké hity s méně známými skladbami, řadu úspěšných singlů (Sacrifice, Nikita nebo skladbu ze Lvího krále Can You Feel the Love Tonight) si přes početný 27položkový set klidně dovolil vynechat. Jenže ten šestašedesátník ve třpytivém saku prostě umí.

A i když se při jeho vystoupení najdou chvíle, kdy už vám to přijde příliš… dlouhé, doslovné a dohrávané… dokáže to John okamžiky, kdy vás příjemně zamrazí v zádech, zacelit.

Skočil na klavír a vzbouřil sál

Takto se to stalo, když v prvním skutečném vrcholu koncertu začal hrát Sorry Seems to Be the Hardest Word, když vygradoval refrén skladby Rocket Man, když nechal kapelu být a jen s klavírem a decentní světelnou projekcí předvedl komornější verzi písně The One. A nebo když hrál (i bez George Michaela výborně fungující) Don't Let the Sun Go Down on Me a poté skladbou I'm Still Standing (která byla už 22. položkou v programu) zahájil závěrečný energický set, při kterém se do té doby koncert na sezení začal proměňovat ve slušnou zábavu. John v tu chvíli ukázal, že je stále i ten živel, co v 84. roce při první hudební návštěvě tehdejšího Československa pobuřoval soudruhy v tesilu, když si opíral nohy na klavír. Teď na něho rovnou skočil a sednul a atmosféru v hale přikrmoval rock'n'rollovými lomcováky The Bitch Is Back a Your Sister Can't Twist (But She Can Rock 'n Roll).

Když pak v přídavcích věnoval pražskému publiku (ale je mi jasné, že zrovna tak ji věnoval i o den později tomu litevskému, kde letošní šňůru končí) jeden ze svých nejstarších singlů, baladu Your Song, a zakončil svižnou Crocodile Rock, mohli jste v klidu odejít vstříc adventu a Vánocům na metro. Elton John, tenhle na první pohled trochu komicky působící chlapík, kterému zpočátku kariéry kvůli podsaditější postavě hledači hudebních talentů nedávali dvakrát naději, sice nemá okamžité charizma a přitažlivost pro všechny generace jako třeba jeho o dva měsíce starší vrstevník David Bowie, ale vidět ho je pořád působivý zážitek. I když se mi několikrát chtělo říct, že méně je často více. Že bych si Eltona rád někdy poslechl s polovičním setem jen tak v klubu.

Setlist pražského koncertu Eltona Johna

1.  Funeral for a Friend/Love Lies Bleeding

2.  Bennie and the Jets

3.  Candle in the Wind

4.  Grey Seal

5.  Levon

6.  Tiny Dancer

7.  Holiday Inn

8.  Sorry Seems to Be the Hardest Word

9.  Believe

10. Philadelphia Freedom

11. Goodbye Yellow Brick Road

12. Rocket Man (I Think It's Going to Be a Long, Long Time)

13. Hey Ahab

14. I Guess That's Why They Call It the Blues

15. The One

16. Oceans Away

17. Someone Saved My Life Tonight

18. Sad Songs (Say So Much)

19. All the Girls Love Alice

20. Home Again

21. Don't Let the Sun Go Down on Me

22. I'm Still Standing

23. The Bitch Is Back

24. Your Sister Can't Twist (But She Can Rock 'n Roll)

25. Saturday Night's Alright for Fighting

Přídavky:

26. Your Song

27. Crocodile Rock