Hardrock namíchaný s blues, jazzem, folkem a navíc ještě okořeněný prvky středověké muziky podpořené zvuky příčné flétny, kytary nebo foukací harmoniky. Takový mimořádný hudební koktejl si mohli v sobotu vyslechnout návštěvníci slavkovského zámeckého parku. Svůj jediný koncert na jižní Moravě tam odehrála britská kapela Jethro Tull.

Od časného rána všichni příznivci proslulé kapely, kteří si už v předprodeji koupili lístek za téměř šest stovek korun, zvedali oči k nebi a proklínali husté provazce deště. Možná, že i v nebi rádi poslouchají keltské melodie v rockovém hávu Iana Andersona frontmanna Jethro Tull, a tak se odpoledne mraky rozestoupily a později nastal vlahý večer jako stvořený na koncert pod širým nebem.

Do slavkovského zámeckého parku se proto hrnou tisícovky lidí. Zahájení se trochu posouvá, aby po setmění lépe vynikla světelná show. Návštěvníci jsou netrpěliví a tak začínají pískat a křičet. „Stojíme tady už tři hodiny. Stálo mi to za to, abych byl v první řadě. Jethro Tull poslouchám už od třinácti let,“ těší se na koncert například Jarek Dobi. A konečně se dočkal.

Členové kapely berou do ruky nástroje. A hned začínají ve velkém stylu. Předvádějí přesně to, na co se všichni těšili, co všichni očekávali. Anderson běhá po celém pódiu, křepčí na jedné noze, zpívá s folklórním nádechem, trylkuje na příčnou flétnu a střídá ji s foukací harmonikou, později bere do ruky i kytaru a tamburínu. Kytarista Martin Barre a baskytarista David Goodier předvádějí dechberoucí sóla. Také bubeník Doane Perry a klávesista John O’Hara předvádějí vše, co skupina jejich kvalit umí.

„Hrajeme už jednačtyřicet let. Zaměříme se na staré věci, ale předvedeme vám to nejlepší z celé tvorby,“ říká Anderson a začíná hrát pecky z alba Stand Up z roku 1969. Následují Aqualung, Heavey Horses a další. Skupina střídá poslechové písničky s těmi drsnějšími. Světelné efekty hudební kousky mistrně doplňují.

Diváci jsou nadšení. „Jethro Tull jsou mojí srdeční záležitostí. Legenda, která si dokázala udržet posluchače celých čtyřicet let. Narozdíl od dalších skupin ze sedmdesátých let jako například Led Zepelin, Cream nebo Deep Purple mají odlišný, folkovější styl, obzvláštěný flétnou. Koncert se mi moc líbí. Není to žádná velikášská show. Je to balzám na duši. Hudba, kterou si jde vychutnat. A zámecké prostředí jí sluší,“ říká Leoš Kundera z Brna, který dostal lístek od manželky jako dárek k narozeninám.

Že je hudba Jethro Tull nadčasová, dokazují stovky mladých lidí tlačících se v kotli pod pódiem. „Normálně poslouchám spíš punk, ale Jethro Tull, to je úžasná klasika. Anderson je charismatický. Dělá správné pózy,“ těší se z koncertu mladá dvojice Ondřej Hložek z Vážan nad Litavou a Hanka Střítecká z Hrušek.

Koncert nestavěl na pompézních efektech ani okázalých doplňcích. Šlo o náladovou atmosféru a příjemnou hudbu. A toho se návštěvníci Slavkova dočkali v té nejlepší možné míře.