Zpěvačka Tereza Kerndlová bude Českou republiku zastupovat s písní Have Some Fun ze stejnojmenné, v pořadí druhé sólové desky. Doprovod jí dělají slovenské vokalistky Veronika Nízlová a Daniela Nízlová vystupující pod jménem Tweens, Adéla Blažková, Alena Langerová a Jan Gajdoš. V tomto složení se všichni bělehradskému publiku představí 22. května.

„Svoji show jsem oproti té původní, kterou jsem měla připravenou pro lednové národní kolo, trošku pozměnila. Dozvěděla jsem se totiž, že drobné inovace jsou pro semifinále dovoleny,“ uvedla na ruzyňském letišti těsně před odletem do Bělehradu Kerndlová. Její vystoupení prý teď dostane větší šmrnc a bude vylepšeno o pyrotechnické efekty. „Máme připraveno také jedno překvapení, které si nechávám až do přímého přenosu, aby se měli diváci na co těšit. Myslím, že jsme pro naši prezentaci v Srbsku udělali s celým týmem maximum,“ doplnila.

Za úspěch by považovala už jen to, kdyby se „prozpívala“ do finále soutěže, jíž se letos účastní třiačtyřicet zemí. „Jsem si vědoma toho, že konkurence je velká, úroveň ostatních soutěžících jsem bedlivě sledovala na internetu. Nevýhodou je pro mě fakt, že o postup do finále bude letos bojovat hodně holek, většina z nich si navíc – stejně jako já – připravila rychlejší píseň. Což může na diváky působit velice podobně,“ prohlásila zpěvačka.

„Svůj“ bělehradský večer si ale hodlá co nejvíce užít, protože si uvědomuje, že se taková příležitost už nebude opakovat. „A když nebudeme slavit postup, rozhodně oslavíme narozeniny mého přítele,“ řekla Kerndlová, která si už svoji soutěžní píseň otestovala na ukrajinském a lotyšském publiku, když vystoupila v tamních televizích jako speciální host. Obě tyto země soutěží s naší republikou ve stejné skupině, a proto právě hlasy Ukrajinců a Lotyšů mohou Terezu posunout do finále.

V samotném Bělehradu, kde pak Tereza po dvou hodinách od pražského setkání s novináři přistála, je atmosféra jako před mistrovstvím světa. Nadšení Srbů z toho, že jejich země hostí finále soutěže Eurovision Song Contest, je obrovské. Zatímco oni připravují Bělehradskou arénu a myjí nezvykle i dlaždice kolem ní, Tereza se dnes chystá na první ostré zkoušení. „Vypadá to, že to bude senzační. České přivítání, české mladé a příjemné studentky jako tlumočnice, začíná to dobře,“ pochvalovala si zpěvačka prvních pár minut na srbské půdě, kde ji diváci čekali s českou vlajkou. „Myslím, že Češi by takovou atmosféru nevytvořili, bohužel mají smyšlené představy, jak špatná soutěž to je. Pokusím se jejich náhled na ni změnit,“ dodala.

První semifinálové kolo soutěže se uskuteční 20. května, během toho druhého (22. května) vystoupí Kerndlová jako osmá v pořadí. Zatímco průběh toho prvního odvysílá Česká televize ze záznamu ve středu 21. května od 1.30 hodin na programu ČT2, druhý semifinálový souboj budou moci diváci sledovat v přímém přenosu od 21 hodin na ČT1. Z Bělehradské arény bude veškeré dění komentovat Kateřina Kristelová. Velké finále je pak ohlášeno na 24. května. Svého interpreta mohou podpořit i diváci České televize, nesmějí se však hlasovat pro Českou republiku.

Gabriela Kováříková, Tomáš Procházka