Kromě velkých hudebních hvězd letos, po pěti letech, opět přivítá nezapomenutelného představitele filmového Vinnetoua Pierra Brice. A nepřijede sám. Vůbec poprvé se totiž na festival podívá i jeho filmová sestra Nšo-či, herečka Marie Versini.

Návrat na bojiště

Pierre Brice dorazil na trutnovský festival již v roce 2008 a sklidil u publika obrovský úspěch. Nejprve to ovšem vypadalo, že z auta, které ho přivezlo, ani nevystoupí. „Martin (Věchet, zakladatel festivalu pozn. redakce) se k němu přiřítil a svlečený do půl těla začal otevírat dveře u auta. Vinnetou se však překvapený zalekl a dveře zase opatrně zavřel. Vše bylo hektické, ale srdečné zároveň," vzpomíná za pořadatele festivalu Eva Lipová.

Otec festivalu Martin Věchet zase nemůže zapomenout na okamžik, kdy se Pierre Brice ukázal poprvé na pódiu publiku. „Nakonec mu tekly slzy dojetím, které jsem náčelníkovi Apačů skoro stíral," uvedl v rozhovoru pro Deník v loňském roce u příležitosti 25. výročí festivalu. Pierre Brice byl také jmenován „náčelníkem spřáteleného kmene," což bylo potvrzeno indiánskou čelenkou, kterou mu Martin Věchet nasadil na hlavu za bouřlivého potlesku několikatisícového davu.

Debata s Apači

Spolu s představitelem Vinnetoua dorazí také herečka Marie Versini, která ztvárnila Nšo-či. Oba herci stráví v Trutnově dva dny a bude možné se s nimi setkat i při krátké debatě v Undergroundovém stanu Ivana Martina Magora Jirouse.

Pestrá nabídka

Co se týče hudební stránky, tak festival letos láká na takové hvězdy, jako je francouzsko alžírský zpěvák Rachid Taha, syn legendárního Boba Marleyho Julian nebo jako jsou tři punkeři Marky Ramone, The Damned a Toy Dolls. Mezi českými interprety lze nalézt Davida Kollera s Jasnou pákou, brněnské duo Čokovoko nebo skupiny jako The Plastic People of the Universe, Čankišou, Sto zvířat, Garage, Volant, Švihadlo a mnoho dalších. Celá akce se uskuteční 15. až 18. srpna tradičně v areálu Na Bojišti.

VLADIMÍRA JUNKOVÁ