Publikum se dočká temperamentní, magické a dramaticky strhující Straussovy hudby, která umocňuje jednotlivé obrazy syžetu, vykresluje jejich atmosféru i psychické rozpoložení postav. Dílo klade do kontrastu duchovní a morální rovinu zosobněnou Janem Křtitelem a zvrácenou živočišnost hlavní ženské postavy, líbající světcovu uťatou hlavu.

Salome - Straussovo vrcholné dílo

Opera Salome, v jejímž provedení se na scéně Národního divadla dále představí Yvona Škvárová, Jan Vacík či Aleš Briscein, patří k nejhranějším operám Richarda Strausse. Orchestr Národního povede jeho nový šéfdirigent Tomáš Netopil.

Poprvé byla uvedena v roce 1905

Opera o jednom jednání byla ve světové premiéře uvedena v roce 1905 v Drážďanech a se stala doslova světovou senzací. Na scéně Národního divadla byla poprvé uvedena v sezoně 1922/23.

Eva Urbanová tráví se Salome už rok

Celovečerní drama s vypjatou emocionální hudbou klade vysoké nároky na představitelku hlavní role. Ta byla v Národním divadle svěřena světově uznávané sopranistce Evě Urbanové, jež k titulnímu partu dodává: „Za více než rok, který trávím s rolí Salome, tedy kdy se ji učím, mám pocit, že musím vynakládat stále více a více úsilí, aby mne celou nepohltila, abych se jí po odchodu ze zkušebny dokázala zbavit. Ten příběh, to zničující drama nenaplněné lásky s geniální hudbou, která ještě umocňuje jeho sílu, to je kombinace, která se vás nepustí, a musím se velmi snažit, abych domů odcházela jako Urbanová, a ne jako Salome. I to byl důvod, proč jsem na roli Salome čekala do doby, až ji pěvecky i lidsky zvládnu.“

Americký host v roli Jochanaana

Part Jochanaana přijal americký barytonista Mark Delavan, který se českému publiku představí poprvé. Tuto roli ztvárnil mimo jiné i v Deutsche Oper Berlin. „Role proroka Jochanaana je fascinující. Poprvé jsem ji zpíval v roce 2002 a miluji a studuji tuto roli už přes deset let,“ dodává Mark Delavan. Delavan patří mezi vyhledávané umělce předních operních scén, jeho pěvecké umění může obdivovat publikum v San Francisco Opera, Bayerische Staatsoper v Mnichově, Royal Opera House Covent Garden nebo Metropolitní opeře v New Yorku.

Na oba termíny jsou vstupenky v prodeji v pokladnách Národního divadla, síti Ticketpro, Ticketportal a Bohemia Ticket.

(zdroj: Národní divadlo)