Petr Bende, Ilona Csáková, Dalibor Janda. To jsou snad překvapiví hosté alba „Babí léto" (Warner Music, září 2015), nové autorské album Romana Horkého, které točil se svou domovskou skupinou Kamelot, je v pořadí jeho 25. albem.

„Každou z písní novinky koncipoval jako vyznání „někomu" či „něčemu", ať už je to rodina (Vyznání, Ester, Nad Černými Poli, Segen Gottes, Anděl), obdivované osobnosti (Kavčice, Jan Eskymo Welzl) či příroda a milovaná místa (Rajské místo, Lodenica)," uvedla Marcela Kočandrlová z firmy Warner Music ČR. Přitom skladbu Anděl už má Roman Horký na předchozím albu. Nejspíš proto, že vznikla po narození Romanova syna a takové písně se zkrátka jen tak neopouštějí…

Pro hrdiny války

„Jako pěvecké hosty přizval Ilonu Csákovou (Vyznání; připomeňme jejich dřívější hit Slib), Dalibora Jandu (Rajské údolí) a Petra Bendeho (Kavčice, věnovaná dvěma hrdinům z 2. světové války).

Kapela Kamelot patří ke špičce domácí folkové scény. Vznikla v roce 1982, její první a největší hit byla píseň „Zachraňte koně". Frontmanem je od začátku její zakladatel, zpěvák a kytarista Roman Horký, je současně autorem drtivé většiny hudby i textů.

Jen minulé album „Na trati" (EMI 2013) bylo v tomto výjimečné. Doprovázela ho kapela Pozdní sběr, její lídr Jura Pařez byl tedy i autorem více písniček.

Už od 18 let

Dlužno přitom dodat, že loni v březnu slavil Roman Horký padesátku. Neboť ve skupině působí od svých osmnácti let, své výročí spojil se speciálním koncertním turné kapely, na kterém mu přáli i významní hudební hosté.

Jaké hudební hosty jste s sebou na koncerty zvali?
Třeba Ilonu Csákovou, Láďu Kerndla a Petra Bendeho. Všichni jsou totiž mí dobří hudební přátelé. Každý z nich zpíval jednu písničku společně s Kamelotem a jednu svou vlastní. A zúročilo se nám to letos na novém albu, jen je na něm „místo" Ládi Kerndla zpěvák Dalibor Janda.

Na koncertech běžně hráváte své velké hity jako Zachraňte koně, Honolulu nebo Zrození hvězd. Ale už od loňska jste lidem dávali i ochutnávky připravované desky. Její pracovní název byl zprvu Rajské údolí, poté Vyznání, nakonec se ale jmenuje Babí léto. Ovšem jak vidím, na název Rajské údolí jste nezanevřeli, že?
Určitě ne. Stejnojmennou písničku na naší novince zpívá právě Dalibor Janda. Písnička Babí léto má podle mého typický zvuk Kamelotu, navíc ta deska letos v období babího léta vyšla. V čase pěkného léta po parném létě…

Vaši skupinu Kamelot lidé řadí do škatulky folk a country. Vy jste se už dříve vyjádřil, že dávno nehrajete jen tento styl. Řekněte, jaký tedy hrajete?
Nehrajeme jen folk a country, hrajeme také swing nebo blues. Pokaždé totiž záleží na tom, co vyžaduje text písně. Každá má totiž svůj příběh, který se dá dobře vyjádřit právě i použitou hudbou. Vlastně je nám jedno, co hrajeme, jsme univerzální. A svůj styl, který jsme si vytvořili, asi budeme hrát už napořád.

Koňak ročník 1964

Loni jste jel od března po zbytek roku ke své padesátce narozeninové turné, ale mezi tím jste měli i „běžné" koncerty. Prozradíte nám, jaký dárek vám udělal největší radost?
Největší radost mi udělal dárek od kamarádky, která mi dala značkový francouzský koňak z roku 1964. je tedy z roku, kdy jsem se já narodil.

Měl jste vůbec loni čas při turné slavit i mimo pódium?
Prostor byl a jsem rád, že jsem svou oslavu přežil ve zdraví. Byla to velká akce, kam mi přišlo popřát spousta mých kamarádů.

Skupina Kamelot už má letos tři a třicet let. Co myslíte, dočkáme se i koncertní oslavy padesátých narozenin skupiny?
Pokud se toho dožijeme, tak bych samozřejmě rád oslavil se svou kapelou, s Kamelotem i tu padesátku. Jenže o tom opravdu nerozhodujeme my. Opravdu moc rád bych se ve zdraví dožil padesátky kapely, je to ale ještě hodně let. Vždyť letos slavíme Kristovy roky, i to už je věk.