Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Paul McCartney: Brouk, který nestárne

Praha - Sedmdesátku provázejí vrásky. O hudbě legendární skupiny Beatles to ale neplatí. Díky ní se stal anglický Liverpool pojmem a Brouci fenoménem hudební scény.

17.6.2012
SDÍLEJ:

Paul Mc CartneyFoto: čtk

Totéž lze vztáhnout i na nejaktivnějšího a jubilujícího člena Paula McCartneyho. Jeho Yesterday je nejhranější písní historie a on se sám trůní v Guinnessově knize rekordů jako nejúspěšnější hudebník v dějinách populární hudby. Čtyřicet let po rozpadu Beatles navíc hraje dál.

Dobré akordy, říkám Paulovi

Zpěvák a skladatel Miroslav Žbirka, který bývá nazýván velvyslancem The Beatles v České republice a na Slovensku, měl tu čest seznámit se s o deset let starším Paulem McCartneyem přímo v Praze, před jeho koncertem. A to díky prezidentu Václavu Havlovi. „Nejdříve jsme seděli v šatně i s paní Dagmar v úzkém kruhu a povídali si o všem možném. Mimo jiné se Paul ptal pana prezidenta na události roku 1989, ale řeč byla i o jiných věcech. Paul byl vtipný a jeho humor mi byl blízký. V místnosti bylo málo místa a já seděl na pohovce těsně vedle něj, byl to zvláštní pocit," říká Miroslav Žbirka.

Když prý jejich setkání skončilo a všichni se rozloučili, vzpomněl si, že má vedle v místnosti LP Seržanta Peppera a chtěl, aby mu jej Paul ještě podepsal. „Pak jsem doslova utíkal zpátky do šatny a Paul mě překvapil, když mi řekl: ‚Dobře, že jsi tady, ty jsi muzikant, s tebou jsem chtěl ještě mluvit.' Najednou vzal do ruky kytaru a povídá: ‚Zahraju ti moji novou skladbu, co si o ní myslíš?' Ocitl jsem se tak v situaci, kdy jsem na vzdálenost dvou metrů, tváří v tvář poslouchal člověka, který napsal tolik skvělých melodií, a měl jsem mu ‚radit'.

Ještě, že jsem si zapomněl sundat sluneční brýle, takže nebylo vidět, jak jsem z toho mimo. Překvapilo mě, jak se Paul snažil písničku co nejlíp interpretovat, jak hrál nahlas na kytaru, díky čemu jsem si všiml nápadité harmonie. Když dohrál, řekl jsem: ‚Dobré akordy'. A on opověděl: ‚Simple, you know', a usmál se. Vzal album Stg. Pepper a precizně mi do obalu napsal věnování," vypráví zpěvák. To, jak se Paul McCartney choval, na něj udělalo dojem. „Na rozloučenou mě ještě objal. Když jsem vyšel ze šatny, musel jsem vypadat jako dítě, protože se členové jeho kapely začali smát a ptali se mě – tak co, jaké to bylo?"

Výjimečnost The Beatles spatřuje v tom, že Lennon a McCartney přinesli do rockové hudby opravdové skládání písní. „Byli první, kteří se osvobodili od tří nebo čtyř akordů a vkládali do svých skladeb překvapivé akordy a postupy. Dodnes mě to inspiruje. Například jak přirozeně přecházejí z tóniny do tóniny, nebo z dur do mol a zpátky. Třeba Paulova píseň Things We Said Today  je v tomhle smyslu dokonalá," uvádí Miroslav Žbirka. Obdivuhodné podle něj je, že nás The Beatles doslova zasypali melodiemi, které napsali v průběhu jenom sedmi a půl let. To mluví za všechno.

„Byli opravdu invenční a každá jejich nova deska mě tenkrát překvapila a baví mě je poslouchat dodnes. Takže když to shrnu, nejpodstatnější je pro mě jako muzikanta jejich tvorba.  Zrovna jsem se vrátil z New Yorku, kde jsme se s kolegou kytaristou byli podívat na místo, kde John Lennon žil a kde tragicky zahynul. Když si uvědomíme, že mu bylo jen čtyřicet, myslím, že to byl krutý osud. George už také není mezi námi, ale říkám, jejich písně nám zůstaly," dodal hudebník, který své šedesáté narozeniny oslaví 8. listopadu v pražské O2 areně.

Beatles

Miloš Skalka: Paul McCartney? Dokonce mi zazpíval

Miloš SkalkaPřed osmi lety měl možnost mluvit s dnešním oslavencem Paulem McCartneyem osobně. Hudební publicista, moderátor a diskžokej Miloš Skalka se s ním tehdy sešel měsíc před jeho pražskou koncertní premiérou v útrobách curyšského fotbalového stadionu Letzigrund, kde si Paul se svými spolupracovníky vytvořil zázemí před večerním koncertem. „Vlastní místnost tam měl nejen Paul, ale také jeho tehdejší manželka Heather, byla tam tisková kancelář, kostymérna, maskérna, šatny hudebníků… a Interview Room. Tam mě usadil Paulův manažer Paul Freundlich. Všechno kolem mělo indickou dekoraci. Na stěnách zelené, modré, červené a žluté potahy, na zemi bubínky, na stolech ozdobné vázy, konvice a dřevěné truhly. Všude hořely parfémované svíčky a čadily vonné tyčinky. A z rohu na to všechno shlížel Buddha. – To kvůli meditaci?, zeptal jsem se později. – Vůbec ne, ale je to ideální oáza klidu. Dělá mi to dobře na duši. Navíc mám tu vůni rád, vysvětlil mi Paul," vzpomíná Miloš Skalka.

Jak na vás Paul McCartney zapůsobil?
Po příchodu do místnosti, stisku rukou a pár úvodních slovech se zabořil do pohovky. Když jsem ho oslovil jako „sira Paula", mávl rukou a řekl, že je prostě jenom Paul. Pak se usmál se a prohlásil: „Tak a jsem tvůj". Rozhovor měl původně trvat dvacet minut, ale Paul ho nakonec prodloužil na čtyřicet. Celou tu dobu jsem měl pocit, jako bych ho znal zblízka odjakživa. Má neuvěřitelné charisma, smysl pro humor, umí nejen poutavě vyprávět, ale také naslouchat. Dokonce mi i zazpíval!

O čem jste si povídali, pokud to tedy není tajné?
Vlastně úplně o všem. Říkal mi, že jsem vůbec první český novinář, který s ním kdy dělal rozhovor. Žádná otázka nebyla tabu, jak se často stává. Za těch čtyřicet minut jsme projeli nejen jeho hudební kariéru, ale také třeba vztah k ženám. Když jsem se zeptal, jestli má vůbec nějakou neřest, prohlásil, že má, ale nepoví. Nakonec jsem to z něj přece jenom vypáčil. Prý pije o něco víc než by měl. Ne pivo, ale margheritu, tequilu a dobrá červená vína. Ale zásadně to nemíchá. Když už se jednou pro něco rozhodne, zůstane u toho. Nikdy se však nenapije před koncertem, to si nedá ani skleničku.

Vzkázal byste mu něco k sedmdesátinám?
Celou dobu, co jsem měl tu výjimečnou možnost si s ním povídat, na mně působil jako nesmírně milý, empatický a věčný kluk. Přál bych mu, aby mu to klukovství navzdory přibývajícímu věku vydrželo ještě hodně dlouho. Myslím, že i v tom je tajemství jeho úspěchu.

Krásně to letos vyšlo – v srpnu zároveň uplyne padesát let od založení Beatles. A dodneška jsou pojmem…
S tím, kdy Beatles vlastně vznikli, je to složitější. Historie skupiny se totiž začala psát už v roce 1957, kdy se na pouti v anglickém Wooltonu Paul seznámil s Johnem Lennonem, který ho přizval – jako kytaristu – do své skupiny The Quarrymen. Tímto okamžikem vznikl snad nejslavnější autorský tandem všech dob. Lennon a McCartney začali horečně spolupracovat na psaní písní a za první dva roky jich složili kolem stovky.  Paul mezitím velmi dobře prospíval ve škole, rychle se naučil německy i španělsky, ale přece jenom dal nakonec přednost muzice. Na podzim roku 1958 se skupina The Quarrymen přejmenovala na Johnny & The Moondogs, o rok později na The Silver Beetles. V roce 1960 pak zvolila definitivní název The Beatles. Což je hezká slovní hříčka – Beetle znamená brouk, Beat znamená tlukot, tep. Krátce poté získali Beatles angažmá v Hamburku. Ale protože je v roce 1961 opustil basový kytarista Stuart Sutcliffe, ujal se jeho nástroje dříve levoruký kytarista a nyní levoruký basista Paul. Když pak dostal bubeník Pete Best padáka, v srpnu roku 1962 ho nahradil Richard Starkey známý jako Ringo Starr. Mnozí právě od onoho data počítají vznik Beatles v té slavné sestavě.

Čím byla podle vás kapela tak výjimečná?
Pomohu si tím, jak mi na tutéž otázku odpověděl se smíchem Paul McCartney. Cituji: „To je příliš těžká otázka na to, abych na ni odpověděl skromně. Prostě jsme byli hodně dobří! A to je svatá pravda. George Harrison – velikán. John Lennon – velikán. Ringo Starr – velikán. Paul McCartney – velikán. Když dáš čtyři velikány dohromady, vznikne něco opravdu gigantického. Mount Everest. A to se nám stalo. John i já bychom byli zřejmě docela dobří každý sám za sebe, ale když jsme se jako autoři spojili, všechno se zdvojnásobilo. Vznikla velká síla. Proto také spousta našich melodií vydržela dodnes a nakonec nás všechny přežije."

Jaký vliv měli Beatles na vás osobně?
Zásadní. Nejprve mě ale silně zasáhl rokenrol, ze kterého ostatně Beatles vycházeli. A pak už přišla ona vzedmutá vlna vesměs liverpoolských kapel v čele s Beatles, která se přehnala světem jako tsunami a k nepoznání změnila tvářnost hudební scény. Není náhoda, že většina nahrávek Beatles nestačila dodnes zestárnout a ztratit na přitažlivosti.

Co z Beatles považujete z dnešního pohledu za nejlepší, nejživotaschopnější a jak se díváte na následující sólovou tvorbu členů Beatles?
Z alb je nepochybně nejlepší Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band z jara roku 1967. Beatles na něm přišli se spoustou novátorských, dříve neslyšených postupů, nejen co se repertoáru a interpretace týče, ale také způsobu nahrávání a obecně studiové práce. Ale kdykoliv si rád poslechnu i mnohá jejich další alba – Help! z pětašedesátého roku, o rok mladší Revolver, Bílé album z konce roku 1968, nebo Abbey Road z devětašedesátého. Od onoho roku 1969 Beatles de facto neexistovali, i když jejich rozpad oficiálně oznámil Paul McCartney až v dubnu roku 1970. Důležité je, že se ani jeden ze členů kvarteta neztratil na sólové dráze. John Lennon na ni měl nejmíň času, když ho v roce 1980 zavraždil šílený střelec. Zrovna v době, kdy se po letitém útlumu a životě v ústraní znovu nadechl a vrátil se k objevné tvůrčí práci. Paul vydal první sólovku hned v roce 1970, od té doby má na kontě přes tři desítky vesměs nadprůměrných alb, včetně výběrů a koncertních nahrávek. Na aktuálním disku Kisses On The Bottom se překvapivě obrátil k muzice, kterou poslouchali jeho rodiče. Ten „nejtišší" z Beatles, George Harrison, který podlehl před jedenácti lety rakovině, vydal své první sólové album All Things Must Pass také už v roce 1970. Na sólové dráze mohl konečně naplno uplatnit své výjimečné autorské schopnosti, protože v rámci Beatles dostával coby autor jen minimální prostor. A věčně rozesmátý Ringo, vedle Paula poslední žijící člen Beatles? Točí nenáročné desky a harcuje po světě se svým All Starr Bandem. Co na tom, že jako zpěvák s intonací zrovna moc nekamarádí? Muzikou se baví on a baví se také jeho publikum.

Lennonova a McCartneyho vlastně velmi jednoduchá a prostá píseň Yesterday je léta nejhranější, nejnahrávanější, nejzpívanější skladbou v historii. Čím se to podle vašeho názoru stane, že se nějaká píseň takto chytí?
I když jsou pod skladbou podepsáni Lennon a McCartney, píseň Yesterday napsal Paul sám. Poprvé vyšla v roce 1965 na albu Help! Je zajímavé, že na singlu se objevila v témže roce pouze ve Spojených státech, kde byla v žebříčku nejprodávanějších singlů první, zatímco v Británii na malé desce vyšla až v roce 1976. Je zapsána v Guinnessově knize rekordů jako skladba, která byla nahrána ve více než třech tisících verzí. Mimochodem, byla to vůbec první píseň, v jejíž nahrávce vystupoval pod hlavičkou Beatles jenom jeden člen skupiny, neboť Paula ve studiu doprovodil pouze smyčcový kvartet. Ze slavných interpretů nazpívali Yesterday třeba Frank Sinatra, Elvis Presley, Ray Charles, Andy Williams, Tom Jones, The Supremes… A to, že se některá píseň takhle chytí, je něco mezi nebem a zemí. Kdyby totiž existoval recept na hity, nic jiného by se neskládalo. V tom je ono kouzlo. Paul McCartney mi prozradil, že pro něj Yesterday znamená v současnosti mnohem víc než v době, kdy píseň složil. Když jsem se zeptal, proč tomu tak je, odpověděl – cituji: „Bylo mi třiadvacet. A přitom píseň je o pocitech starého muže. Dneska už o tom vím mnohem víc, protože jsem si mnohými trably sám prošel. Ale tehdy? Měl jsem v podstatě bezstarostný život. Ale vím, proč jsem tu píseň napsal právě takhle. V té době mi totiž umřela maminka a já jsem někde v hloubi duše našel právě tohle sdělení. Zcela podvědomě a vlastně bez přemýšlení. Snad právě proto je píseň tak pravdivá."

Móda hitů Beatles se cyklicky vrací. Který z těchto návratů ve vás zanechal největší dojem?
Nejsem velkým příznivcem nových verzí už stávajících hitů. Proto jsou pro mne nejzajímavější původní nahrávky, v tomto případě snímky Beatles. Cover-verze mě ale baví v tom případě, když přijdou s nějakým výrazným nápadem. Jako třeba londýnské dívčí trio Bananarama před třinácti lety ve vtipné verzi skladby Help! Nebo holandská studiová formace Stars on 45, která zkraje osmdesátých let pořídila vděčnou směs velkých hitů Beatles.

Jak se díváte na reinkarnaci některých písní za pomocí moderních technologií?
Často působí jako zázrak. Jen díky tomu mohly v polovině devadesátých let vzniknout svým způsobem virtuální nahrávky Beatles, písně Free As A Bird a Real Love. Takhle ale mohou z někdejších sólových nahrávek vzniknout rovněž atraktivní dueta. Skvělým příkladem je dvojzpěv Natalie Cole s jejím zesnulým otcem Natem Kingem Colem v pisni Unforgettable. Nat King Cole, který zemřel v roce 1965, pořídil původní snímek v roce 1952, poté píseň přezpíval v roce 1961. A v roce 1991 se díky moderní technice k jeho vokálu přidala dcera Natalie a nahrávka pak dostala výroční hudební cenu Grammy v kategorii Deska roku.

Autor: Gabriela Kováříková

17.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč Všeobecné sestry se specializací VŠEOBECNÁ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŠEOBECNÁ SESTRA , - PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, nástup možný ihned, pracovní doba: po-ne 7:00-19:00, - Požadujeme: doložení dokladu o dokončeném studiu - obor všeobecná sestra, platná registrace, doložení dokladu o očkování proti hepatitidě B, zdravotní (potravinářský) průkaz, trestní bezúhonnost, samostatnost, spolehlivost, pečlivost, znalost práce na PC, znalost ošetřovatelské práce a vedení ošetřovatelské dokumentace , Nabízíme: zázemí silné a stabilní příspěvkové organizace; práci s úvazkem 1; příjemné pracovní prostředí, odměňování dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb. v platném znění v návaznosti na vnitřní platový předpis; příplatky za soboty, neděle, svátky, noční směny; po zapracování osobní příplatek; profesní růst; 5 týdnů dovolené; příspěvek na stravování ve vlastním stravovacím zařízení; příspěvky z FKSP na rekreaci, masáže, odměny k životním a pracovním jubileím, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem nebo telefonicky ve všední dny mezi 8:00-15:00 na čísle 702 124 833, kontaktní osoba: Horáková Šárka., e-mail:shorakova@ddhk.cz. Pracoviště: Domov u biřičky, K Biřičce, č.p. 1240, 500 08 Hradec Králové 8. Informace: Šárka Horáková, +420 702 124 833. Ostatní - INVESTUJ A VYDĚLÁVEJ 20 000 Kč Pasivní příjem Během jednoho roku jsem si přivydělal 160.000 Kč. Jak jsem to udělal? Jednoduše jsem zainvestoval a pak už jen sleduji jak moje investice rostou. Pokud mi nevěříte, podívejte se na moje webové stránky. Natočil jsem pro vás videa, kde vám vše ukážu a vysvětlím krok za krokem. Skvělý způsob jak si zajistit finační nezávislost. Gastronomie - Vedoucí kantýny 16 500 Kč Do naší restaurace ve společnosti Hyundai Nošovice hledáme novou vedoucí kantýny. Obchod - Obsluha pultů - Brno 115 Kč/h 113 Kč Hledáme šikovné a čistotné brigádníky na obsluhu pultů do supermarketu v Brně. Směny dle Vašich časových možností - obvykle 8 hodinové (ranní/odpolední). Vaším úkolem by byla obsluha zákazníků, doplňování zboží (saláty, sýry, ryby, atd.) a udržování čistoty pultů. Nástup možný IHNED.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jednání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha s hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem a primátorem Ostravy Tomášem Macurou o situaci ve FN Ostrava.
5 4

Kritická situace v ostravské nemocnici. Ministr Vojtěch problém nevyřešil

Turecká policie na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.
2 8

Turecko potvrdilo, že má důkazy v kauze vraždy novináře. Nahrávky ale nesdílelo

Náraz vytrhl řidiči na Náchodsku volant z rukou. Hledají se svědci

Policisté hledají svědky dopravní nehody linkového autobusu a nákladního vozu, ke které došlo ve čtvrtek v 15.15 hodin v Olešnici u Červeného Kostelce. Náraz řidiči autobusu doslova vytrhl volant z rukou.

Assange žaluje Ekvádor. Nelíbí se mu podmínky na ambasádě, kde se skrývá

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange zažaloval ekvádorskou vládu, která podle něj porušuje jeho základní práva a svobody. Assagne žije od roku 2012 na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, kam se uchýlil z obav, že bude vydán do Spojených států.

Jste lepší než Ronaldo? Porovnejte se! Zapojte svůj klub do projektu Deníku

Zbystřete! Deník rozjíždí mimořádný projekt pro fotbalové fanoušky. Jinde takový nenajdete. Bude vás bavit. Umíme zjistit detailní statistiky hráčů českého „pralesa“ a srovnat je se špičkovými hvězdami. První díl vyjde ve Sportovním deníku v pondělí 22. října. V článku čtěte, jak zapojit i váš fotbalový tým.

Válečný veterán dělá plavčíka: V Afghánistánu jsem bojoval o holý život

Na bezpečnost plavců v Městských lázních v Novém Městě na Moravě nyní dohlíží válečný veterán Miloš Prášil. Přestože ho voda málem zahubila, na tento živel nezanevřel.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT