McCartney je na hudební scéně naprosto ojedinělý úkaz. Čtvrtina legendárních Beatles a polovina nejslavnějšího tvůrčího tandemu Lennon/McCartney stále patří ke světové špičce.

Ve svých 76 letech odehraje tříhodinový koncert o osmatřiceti skladbách, doslova nesleze z pódia a únava na něm na konci show není vůbec znát. Navíc pravidelně vydává autorské desky, rozhodně nezaspal dobu a drží krok s novými trendy. ExBeatle si za ty dva roky, co uplynuly od pražského koncertu, přestal barvit vlasy a stihl vydat úspěšnou desku Egypt Station.

Přibývající léta jsou na něm znát hlavně ve výškách. Při Live And Let Die či Maybe I'm Amazed už mu hlas tolik nezní a sem tam ujede. Ale nezdá se, že by to fanouškům bůhvíjak vadilo.

Konečně živé dechy

Navíc jeho show není pořád stejná jako například u skupiny Rolling Stones. McCartney obměňuje playlist, a ten-tokrát do své kapely konečně přizval i živé dechy. A to rovnou tři: trubku, saxofon i pozoun. Přičemž první nástup dechařů byl velkolepý, protože při Letting Go hráli mezi diváky přímo na tribuně.

Z novinky Egypt Station, která vyšla 7. září, představil Sir Paul pouze tři skladby, zato ty nejzajímavější: Who Cares, Come On To Me a Fuh You, která je jasným favoritem alba. Zbytek playlistu tvořily songy jeho postbeatlovské kapely Wings, sólové kusy a hlavně hity čtveřice Beatles, které samozřejmě sklidily největší aplaus.

Nechyběly ani dvě ukázky z předposlední desky New. Dostalo se i na raritu od Quarrymen, první kapely, ve které McCartney hrál a v níž se seznámil s Johnem Lennonem. Tak jako se zpěvák v Praze snažil mluvit česky, ve Vídni některé věty překládal do němčiny. Taháky měl v kapse i nalepené na pianu.

Pro George a Johna

McCartney se, jak je u něj zvykem, na koncertě představil jako multiinstrumentalista. Během své show vystřídal několik kytar, včetně akustické. Došlo i na ukulele a dva klavíry, z nichž jeden je vyzdobený ve stylu alba Yellow Submarine.

Stejně jako předloni v Praze, i ve vídeňské Stadthalle Paul zavzpomínal na své kolegy z Beatles. Johnu Lennonovi věnoval píseň Here Today, kterou pro něj v roce 1982 napsal. Na počest George Harrisona zahrál na ukulele jeho baladu Someting. Ve druhé části písně se k němu přidala kapela a on sáhl po elektrické kytaře. Závěr patřil tradiční žádosti o ruku přímo na pódiu. Člověka vždycky napadá, jestli dotyčnou více nadchne Paulovo objetí, nebo samotné zasnoubení. Své „ano“ by v tu chvíli řekla asi každá žena…

Liverpoolský rodák se s prosincovou Vídní rozloučil trilogií z alba Abbey Road Golden Slumbers / Carry That Weight / The End.

Dokud Paul McCartney vydává desky a koncertuje, rocková muzika nezahyne. Doufejme, že to nebylo jeho poslední turné.