Skvělá atmosféra

„Když kapela posílená o houslistu Pavla Šporcla vystoupila s výběrem několika skladeb z nové desky, připadalo mi, že hrají jako o život," chválil pardubický akademik atmosféru pražského křtu, na němž se v roli kmotra alba objevil známý hudebník a politik Michael Kocáb.

„Slavný rocker označil Pavla Šporcla za skrytého bigbíťáka," usmíval se Jiří Petr.

Novinkové CD a projekt Gipsy Fire je volným pokračováním Šporclova zatím nejúspěšnějšího programu Gipsy Way. S ním odehrál téměř 250 koncertů v nejrůznějších zemích světa včetně Číny.

S cikánskými hudebníky známý umělec koncertoval i na prestižních hudebních festivalech. Záznam jejich vystoupení na Smetanově Litomyšli sledovalo u televizních obrazovek téměř čtvrt milionů diváků a dočkal se neméně úspěšné reprízy.

„Nebojím se v tomto případě vstoupit dvakrát do téže řeky. S projektem Gipsy Way jsem se sžil, a tak přirozeně vyplynulo, že je třeba pro tento program rozšířit repertoár.V novém projektu Gipsy Fire jsem se více angažoval jako aranžér a skladatel. Oproti tomu původnímu je daleko více na mých bedrech, a tak to má u primáše být," nechal se slyšet Pavel Šporcl, který se už chystá na sérii koncertů v devíti městech České republiky.

Koncert v Aldisu

Ve východních Čechách se zastaví už v pondělí 1. prosince od 19:30 hodin v královéhradeckém Aldisu. Do města pod Bílou věží přiveze nejen hudbu cikánských houslistů minulosti, ale také chytlavé i melancholické filmové melodie (Velký blondýn, Šumař na střeše nebo Once Upon a Time – téma, které Pavel Šporcl nahrál pro film Jana Hřebejka Musíme si pomáhat).

Do programu zařadil i nádhernou Piazzollovu modlitbu Ave Maria, maďarské čardáše či titulní virtuózní skladbu Gipsy Fire. Tu si houslový virtuóz sám pro sebe i zkomponoval. „Do kompozice Gipsy Fire jsem vložil vlastní pocity a inspirace, které jsem nasál za šest let, během nichž jsem odehrál opravdu hodně koncertů s cikánskými muzikanty," prozradil Pavel Šporcl.   (chp)