Klášterní hudební slavnosti odstartuje barokní opera, která v Šumperku zazní vůbec poprvé. Můžete objasnit, čím se liší od běžné opery?
Barokní opera reflektuje období baroka. Doba mezi lety 1600 až 1750 je pro operu klíčová, protože v tomto období vznikají první díla, opera v tomto období vznikla. Barokní opera je zábavou se vším všudy. Svým žákům na hodinách hudební teorie říkám, že si mohou operu v baroku představit jako dnešní muzikály. Výpravné scény, zářivé kostýmy, brilantní a pulsující hudba, pěvecké výkony na hranici technických možností zpěváků, ale také velkolepé taneční složky. Nejen zábava, ale také ohromující podívanou nabízí právě opery z období baroka. A všechny tyto složky opery zazní i v Šumperku ve Scarlattiho Armidě.

Houslový virtuos Pavel Šporcl, herečka Valérie Zawadská, hudební těleso Linha Singers, špičkové Doležalovo kvarteto – to jsou umělci zvučných jmen se světovým renomé. Jak se vám tyto osobnosti podařilo dostat do našeho regionu?
Na počátku byl jistý nápad, co by mohl festival letos přinést zajímavého. Následně přicházejí náčrty dramaturgie a současně s tím umělce oslovuji, jestli by realizace mého nápadu byla vůbec možná. Poté již nastupují jednání o termínech a podmínkách vystoupení. Zatím se vždy vše podařilo dle mých představ, věřím, že i posluchači a návštěvníci koncertů budou spokojeni.

Pavel Šporcl si zahraje na festivalu hned třikrát, v Šumperku, Jeseníku a Krnově. Je běžné, že virtuos světového formátu hraje i na malých scénách?
Ano, to je ve světě úplně běžné, ale zde musím upozornit, že ani jedno z těchto měst není považováno za „malé scény". Nabízíme koncertní sály s kapacitou kolem 300 míst, a to již je vlastně docela slušný sál pro komorní koncert.

Můžete nám prozradit, čím Pavel Šporcl potěší své posluchače?
My jsme se s Pavlem domlouvali, že bychom chtěli opět vyzdvihnout housle jako krásný hudební nástroj. Pavlovy housle budou tedy na koncertech znít sólově bez doprovodu a můžeme se těšit na program Pocta Paganinimu, ve kterém zazní skladby J. S. Bacha, N. Paganiniho, E. Ysaye a dalších autorů. Program bude nejen technicky mimořádně zajímavý, protože zde zazní nejobtížnější skladby světové literatury pro housle, ale Pavel bude koncerty také provázet slovem, takže se můžeme těšit i na zajímavé informace.

Na klášterní hudební slavnosti pravidelně přivážíte umělce, kteří mají vztah k Šumpersku, nyní je to herečka Valérie Zawadská, co si ona připravila pro region svého mládí?
Valérie Zawadská v Loučné prožila celé dětství a studovala v Šumperku gymnázium, takže ji vlastně považujeme za naši. Připravili jsme unikátní projekt společně s Doležalovým kvartetem. V projektu chceme představit dva úžasné smyčcové kvartety Antonína Dvořáka, Slovanský a Americký, a diváky zasvětit do okolností vzniku děl, prvních provedení a také prvních vydání tiskem. To vše připravujeme v premiéře, nic takového se u nás ještě neobjevilo.

Který z koncertů by posluchači podle vás neměli určitě vynechat a na co vy se nejvíce těšíte?
Osobně se moc těším na zahajovací koncert – barokní operu Armidu. Jednak mi trvalo několik let, než jsem se propracoval v dramaturgiích právě k tomuto titulu. Rád bych také pozval posluchače na závěrečný koncert, kdy budeme moci slyšet v klášterním kostele v Šumperku po letech symfonickou hudbu, Beethovena a Schuberta. Určitě bych zval na další a další, vlastně na všechny, ale každý si má možnost vybrat dle svého gusta. Na webových stránkách festivalu se může každý v klidu nechat inspirovat. www.klasternihudebnislavnosti.cz Těším se na viděnou na koncertech a přeji všem krásné léto.