Návštěvníci dostanou peníze za zakoupené vstupenky zpět v místě nákupu, uvedla kapela na svém instagramovém profilu. „Doufali jsme, že se Ed před pátečním vystoupením uzdraví. Navštívil doktora v Praze a pokračuje v léčbě, hlas bohužel stále nemá," oznámila kapela fanouškům, kterým vyjádřila upřímnou omluvu. „Vždycky jsme tady u vás měli památná vystoupení a jsme stejně jako vy hluboce zklamáni," napsali Pearl Jam.

Pražský koncert je již druhým, které musela kapela zrušit kvůli Vedderovým potížím s hlasivkami. Středeční koncert ve Vídni se také neuskutečnil. Frontmanův hlas podle vyjádření kapely poškodila čtyřicetistupňová vedra, prach a kouř při vystoupení 17. července nedaleko Paříže.

Hypnotický frontman, nepopsatelná energie

Přestože mělo jít už o šestou návštěvu Česka, páteční koncert měl být pro davy příznivců kapely velkým svátkem. Zvláště když jim Pearl Jam mohli konečně představit písničky ze své nejnovější desky Gigaton. Zatím poslední studiové album ostrostřelců z amerického státu Washington vyšlo v březnu 2020 a kritiku i posluchače právem smetlo.

Těžko říci, co ty miliony fandů k nadžánrové hudbě Pearl Jam pořád vábí: jestli spíš chvějivý, intenzivní zpěv hypnotického frontmana, nebo ona nepopsatelná energie vibrujících kytar, která nás hned s prvním tónem pošimrá v žaludku. 85 milionů prodaných alb dává tušit, že hranice svého původního žánru grunge už Pearl Jam dávno překročili.

Hvězdou úvodního večera festivalu Metronome na pražském Výstavišti byl slavný australský zpěvák a hudebník Nick Cave.
Metronome 2022: Nick Cave zažil v Praze zázračnou noc, Beck zaháněl bouřku

Dnes jsou sami sobě jedinečnou škatulkou, do níž se vejde syrový, garážový rock i naléhavé balady, o protestním náboji mnoha skladeb nemluvě.

Od debutového alba Ten, vydaného před více než třiceti lety, se pánové výrazně posunuli. Gigaton je jejich jedenáctou deskou, přičemž ty dvě minulé – Backspacer a Lightning Bolt – se nesly ve znamení spolupráce s dominantním producentem Brendanem O’Brianem. Zvukový vizionář O’Brien skupinu, lehce se nudící v zajetých kolejích, přiměl, aby vypadla z domovského Seattlu, začala zkoušet a provedla přísnou sebekritiku. Výsledkem byly ty nejsevřenější a nejpropracovanější nahrávky v historii Pearl Jam.

Znovuobjevená prudkost 

Nicméně až na Gigatonu jako by se stárnoucí veteráni doopravdy probudili. Znovu v sobě objevili někdejší prudkost a v éře doznívajícího trumpismu natočili své nejrozzlobenější a nejpřímější album za poslední dvě dekády. V produkci Joshe Evanse (Chris Cornell, Thuderpussy) pokročili zase o kus dál – a přitom zůstali věrni všemu, co kdy pro své fandy znamenali.

Brilantní rytmika spolu s hlasem, před kterým se nelze schovat, pohání jejich fenomén i ve třetím tisíciletí. A je to raketový pohon, což se o mnoha partách z devadesátek věru říci nedá.

Na letišti v pražských Letňanech vystoupila 22. června slavná americká metalová kapela Metallica.
Hudební extáze s ohňostrojem. Metallica oslavila čtyřicátiny s plnými Letňany

Ať už název skupiny inspirovaly nekonečné koncertní jamy kámoše Neila Younga, jak se povídá, nebo peyotlový džem Eddieho prababičky Pearl, výsledek zachutnal hned několika generacím vlasatých punkrockerů ve vytahaných flanelových košilích a džínách. A i když se Eddie Vedder později stylizoval do trochu moudřejšího vypravěče, občas vyzbrojeného jen akustickou kytarou, svůj prvotní tah na branku on ani bubeník Matt Cameron či kytaristé Stone Gossard a Mike McCready nikdy neztratili.

Navzdory novým trendům se jim povedlo zůstat v kursu, nevypadli z role. Rozhodně se z nich nestali žádní retardovaní pudlové, o kterých zpívají v písni Get Some.

Zdroj: Youtube