Narodil se 27. prosince 1973. Ne nadarmo je jeho životním mottem věta: Kdo dřív přijde, ten dřív Melen. Už jako čtyřletý totiž Josef Melen bubnoval kapele. Jeho hudební kariéra ale začala ještě o rok dříve, když doprovázel svého otce, který doma cvičil na akordeon, tím, že tloukl vařečkou ho hrnce.

Stanislav Hložek a Petr Kotvald tvořili duo, které se v osmdesátých letech stalo pro mnohé naprostým zjevením:

Stanislav Hložek a Petr Kotvald
Holky z naší školky. Hit, co učinil ze Stanislava Hložka a Petra Kotvalda idoly

Melenovým největším hitem byla píseň Né, pětku né, kterou na hudbu anglického originálu No Milk Today od skupiny Herman's Hermits otextoval František Ringo Čech. Ten také vzal nadějného bubeníka a zpěváka pod svá křídla.

K Janečkovi se dostal díky inzerátu

„Dnes si myslím, že ta píseň pro mne byla požehnáním. Díky ní si mě lidi pamatují. I když bylo období v mém životě, kdy jsem si myslel, že je to prokletí. Všichni chtěli jenom Né, pětku né. Už jsem z toho byl hodně nesvůj,“ řekl Melen, který svou první desku natočil už v deseti letech.

Ve třinácti pak dostal nabídku angažmá ve skupině Kroky Františka Janečka. Došlo k tomu poněkud kuriózně. Melenův otec sháněl do rodinné kapely klávesy, které tenkrát na inzerát prodával právě Janeček. Slovo dalo slovo a bylo rozhodnuto, že nadějný zpěvák s Kroky natočí desku. A stalo se. Deska se jmenovala Josef Melen a spolužáci a vyšla v roce 1985.

Jako zpěvák a bubeník působil u Františka Janečka v letech 1986 - 1989, potom několik měsíců spolupracoval se skupinou Maximum Petra Hanniga. V sedmnácti ale jeho kariéra dětské hvězdy pohasla.

Zpívat o zvířátkách v sedmnácti nechcete

„Revoluce přetrhala strašně moc vazeb. Tehdy skončily Kroky Františka Janečka a já přešel k Petru Hannigovi. To bylo těsně před revolucí. Pořád jsem v té době zpíval Pětku. To byla věc, která mě štvala, protože jsem v pubertě zpíval jenom písničky o zvířátkách a o škole, a to už nebylo úplně vhodné. Byla to chyba produkce, že nikdo neudělal takový přerod, abych dostal nový repertoár pro svoje fanynky, kterým bylo tehdy také patnáct a více let. Pokud v sedmnácti zpíváte dokola jen o škole, tak už se vám nechce. A fanoušci také chtějí poslouchat něco, co prožívají,“ vzpomínal Melen v rozhovoru pro Deník.

Vzpomenete si na jména interpretů písní osmdesátých let?

Linda Finková, Standa Hložek a Pavel Noha patřili k oblíbeným československým zpěvákům
KVÍZ: Dříve dobývaly československé hitparády. Víte, kdo nazpíval slavné hity?

Od té doby jakoby ho pronásledovala smůla. Rozešel se s manželkou, s níž měl syna Josefa. Ve stejné době prodělal těžkou dopravní nehodu, po které dočasně ochrnul. „Prasklo mi levé zadní kolo a sjel jsem z osmimetrového srázu do oranice. Tři a půl hodiny jsem byl zaklíněný v autě a nemohl se hnout. Objevil mě až řidič autobusu,“ popisoval nešťastný okamžik. Od té doby mimo jiné propaguje práci záchranářů.

Vzdal poctu Rammsteinům

Dnes je Melen znám jako moderátor Českého rozhlasu Dvojka, kde uvádí písničkový pořad Srdcovky od Dvojky. Počátky jeho rozhlasové práce ovšem sahají až do roku 1993, kdy uváděl ranní show Rádia Golem. „V té době se všechno české považovalo za špatné, a tak jsem tehdy musel vysílat pod pseudonymem Jan Alan,“ vysvětlil muž, který se poté v roce 1995 stal jedním z prvních hlasů Rádia Relax.

Zdroj: Youtube

Sice se živí především moderováním, ale vrátil se i k hudebním vystoupením. „Moje cesta zpátky do showbyznysu, co se týká hudby, byla o to snadnější, že jsem pořád aktivním moderátorem. Potkával jsem se tedy celou dobu s bývalými kolegy z branže na jevišti. Byl jsem ten, který je na galavečerech uváděl. Například s Michalem Davidem se občas na jevišti potkáváme. On je host večera, který uvádím, takže jsem vlastně kontakt úplně nepřerušil. Dnes už je možnost vidět mě na jevištích i jako zpěváka,“ uvedl Melen.

Bývalá dětská hvězda má za sebou také několik úspěšných zahraničních projektů v roli hudebníka a producenta. Svou skladbou se podílel na albech předělávek písní německé skupiny Rammstein nebo Grateful Dead a dalších.

Zdroj: Deník

Hráli jste kličkovanou? Toto jsou příběhy zpěváků z 80. let

Také jste zpívali, že chcete žít non stop s Michalem Davidem, nebo jste hráli kličkovanou spolu s Daliborem Jandou? Vzpomínáte na hity Ivety Bartošové, Michala Penka, Mariky Gombitové, Sagvana Tofiho, Pavla Vítka, Věry Martinové, Stanislava Hložka, Petra Kotvalda a dalších hvězd československé populární hudby?

Potom je seriál Deníku Zpívali v osmdesátkách určen přímo pro vás. Od 2. srpna v Deníku každou středu vychází seriál, ve kterém se dozvíte, jak skončili zpěváci a zpěvačky, kteří nás provázeli osmdesátými léty minulého století.

Dočtete se v něm, jak prožívali dobu největší slávy i co dělají dnes. Připomeneme vám i jejich nejslavnější písně, které nás provázely hitparádami pozdního socialismu a často i brzkého kapitalismu.

V době diska a depešáků, kdy hudbu ovládly syntezátory a převzaté písničky, často zazářily hvězdy, které si už dnes nikdo nepamatuje, ale spousta jiných tvoří a zpívá dodnes. Podíváme se i na jejich začátky a soukromý život, který s popularitou mnohdy dostal na frak. Žijící zpěváci a zpěvačky připojí i své vzpomínky na pro ně zlaté osmdesátky.

Reportéři Deníku se zaměřili i na fotky z jejich kariéry nebo zajímavosti, jako je typický znak daného interpreta, největší zklamání, skandál či propadák, který zažil, jeho citát, největší hit nebo nejsledovanější video na YouTube. A dozvíte se i to, co jste o něm možná nevěděli. Na webu Deníku bude fotografií a videí (včetně nejslavnějších videoklipů) mnohem více.

10 největších hitů:

Moucha (1983)

Zdroj: Youtube

Údolí vran (1984)

Zdroj: Youtube

Né, pětku né (1984)

Zdroj: Youtube

Vánoční zvonky (1984)

Zdroj: Youtube

Školo, ahoj (1984)

Zdroj: Youtube

Je to přichystaný (1985)

Zdroj: Youtube

To jsme se nasmáli (1986)

Zdroj: Youtube

Správní kluci (1989)

Zdroj: Youtube

Déšť (1990)

Zdroj: Youtube

Tak jsem tu zpátky, kamarádi (2023)

Zdroj: Youtube

Bojovník
Josef Melen aktivně provozoval bojový sport Muay Thai. V současnosti působí i jako profesionální moderátor a odborník na bojové sporty u nás. Je také autorem znělek mezinárodních galavečerů tohoto sportovního odvětví.

Nejsledovanější video na YouTube
„Né, pětku né, já jsem v tom nevinně, tak prosím pětku ne, tak prosím pětku ne. Né, pětku né, běda, jsem ztracený, táta se rozzlobí, zas budu trestaný…“ Tak začíná česká verze hitu skupiny Herman's Hermits, kterou pro Melena otextoval František Ringo Čech. Klip k písničce má 465 tisíc zhlédnutí.

Zdroj: Youtube

Prodělal rakovinu
V roce 2011 byl na operaci s rakovinou močového měchýře a celý následující rok absolvoval chemoterapii. „Paradoxem je, že to, co se tehdy stalo, mě neuvěřitelně nakoplo k práci, fungování, sportu, ke všemu, co dnes dělám, k rozjetí nových projektů a k pomáhání velkým i malým,“ prohlásil.

Káva Melen
Zpěvák, hudebník a moderátor má také vlastní značku kávy. Káva Melen vznikla v roce 2014 a podle jejího jmenovce se jedná o pečlivě vyladěné směsi kávy s nezaměnitelnou chutí. Speciální káva se dá koupit na e-shopu. Výtěžek z jejího prodeje pomáhá lidem s hendikepem.

Citát
„Nepotřebuju být velkou pěveckou hvězdou. Složil jsem spoustu písniček, které někdo jednou bude zpívat. Z doby, kdy jsem působil jako porotce v dětských pěveckých soutěžích, mám vytipovaných několik hlasů a dokážu si představit, že někdo z nich ponese mou muziku dál. Já už to být nemusím.“

Co možná nevíte
Oženil se v devatenácti letech a první syn Josef se mu narodil, když mu bylo jednadvacet. Manželství ale zkrachovalo. Znovu se oženil, ale druhý syn se narodil předčasně, takže musel bojovat v inkubátoru o život. Naštěstí z něj vyrostl zdravý kluk, který jenom hůř slyší.