Kolegy-přáteli se náš nejúspěšnější zpěvák Karel Gott, který se drží na špici domácí pop music už půl století, obklopuje rád. Dokládá to i na svém zbrusu novém albu nazvaném S pomocí přátel (Supraphon), jež obsahuje čtrnáct původních nahrávek skladeb především domácích autorů několika generací, jakými jsou Michal David, Petr a Pavel ORM, Vašo Patejdl, Michal Malátný z kapely Chinaski, Radek Banga z Gipsy.cz, Petr Bende, Martin Chodúr, Viktor Dyk či Ondřej Brzobohatý, z textařů pak Karel Šíp, Pavel Vrba, Eduard Krečmar nebo Radovan Šťastný (přispěli i němečtí autoři, pozn.). „V mé diskografii má toto album významné místo, protože písničky na něj mi vlastně napsali mí ‚konkurenti'. Převážně „zpívající konkurenti". Cením si toho, protože každý interpret, pokud je zároveň autor, se vždycky to nejlepší snaží napsat sám pro sebe. V tomto případě se ale všichni snažili a to nejlepší napsali pro mě," říká Karel Gott, jehož novinkové CD s původními písněmi vychází po deseti letech.

Upřímně, žádnou z nových věcí jste nepřijímal s rozpaky?
Rozhodně ne. Každá z těch písní může být klidně hitem, jímž se stane jedině tak, že je často hraná v rádiích, bez toho to skutečně nejde… Pravda je, že jsem se rodícího se díla jako interpret účastnil – někde jsem zasáhl, někde jsem i spolupracoval, jinde to ale absolutně nebylo třeba. Měl jsem pocit, že se vyzvaní autoři svého úkolu zhostili upřímně a spontánně. Možná brali za určitou prestiž zúčastnit se této „soutěže", obstát v ní a ještě prezentovat sebe sama.

Jsou v plejádě zmíněných autorů všichni, které jste si představoval hned na začátku?
Nejsou, bylo pár takových, kterým se práce úplně nezdařila podle představ, nebo ji nestačili kvůli jiným pracovním závazkům dotáhnout do konečného tvaru. Ujistil jsem je ale, že tak to v tvorbě má být – jednoduše když cítím, že toto ještě není ono, tak to přece nedám z ruky! Tím jsem jim nechal otevřené dveře k další spolupráci, na kterou můžeme navázat třeba při mé další desce původních písní. Tedy, napřed musí mít úspěch, který se snad v horizontu rodí, ta stávající. Pět písní z ní chceme mimochodem představit i na podzimním turné, které obsáhne jedenáct koncertů od Žiliny po pražskou O2 arenu.

Stanou se někteří z autorů písní hosty vašeho turné?
Ano, Radek Banga, který je na mém albu nejenom autorem písně Tak pojď se mnou, ale zároveň ji se mnou i zpívá. Doplňuje mě trošku rapersky, soulově, emotivně… Bez něj je ta píseň nemyslitelná. Proto jsem mu taky řekl – heleď, vyrazíme spolu, tvoje píseň doslova táhne na taneční parket, nedá se nic dělat, tohle musí na mém turné zaznít.

Když se vyznával ze spolupráce s vámi, prohlásil, že si myslel, že vás jejím prostřednictvím naučí rapovat, ale dopadlo to naopak. Díky vám prý rapu nechává a začíná zpívat…
Radek je v dobrém slova smyslu démon, původně jsem si myslel, že by bylo nejlepší, kdyby si tu písničku nechal, kdyby ji zpíval sám. Přece jen se v ní hodně odráží jeho charakteristický rukopis, ale to je logické, každý autor má svůj. V podobném duchu bych mohl mluvit i o dalších tvůrcích – například i Chinaski jsou pro posluchače naprosto jasně rozpoznatelní, a to jak po hudební, tak i textové stránce. Díky Michalu Malátnému teď najednou zpívám úplně jiným jazykem, než na jaký jsou u mě lidé zvyklí. Ve zkratce řečeno – každá ze skladeb na CD je vzácnou perličkou, které dohromady tvoří krásnou různorodou mozaiku.

Bylo samotné nahrávání písní rozmanitých rukopisů, jejichž sjednocujícím prvkem je váš hlas, v něčem složitější?
Právě v tom, že jsem chtěl, aby každá ta věc onomu autorskému rukopisu charakterově odpovídala. Důležité je říct, že velkou zásluhu na nahrávce mají vedle studiového orchestru Petra a Pavla ORM i muzikanti a kapely kolem autorů písní, takže nejen skladby, ale také jejich aranže jsou pestré.

Každá skladba je tedy jiná a každou z nich zvete posluchače na trochu jiný výlet. Bavilo vás to?
Moc. Kdyby zpěvák nehledal nové cesty, měl by někdy pocit, že už přece všechno zazpíval, všechno už tu bylo, všechny ty texty o lásce… Teď jdou ale úplně jinam. Například – textaři Radovanu Šťastnému, který spolupracuje s Borisem Urbánkem, jsem jeho text vrátil dvakrát s omluvou, že jsem se v něm prostě nějak nenašel, ať to zkusí příště. Pak jsme ale stočili řeč k Jiřímu Štaidlovi, s nímž jsme za sedm let udělali skoro sto písní a bezmála polovina z nich se stala jasnými hity. Proč? Protože jsme byli kamarádi, byli jsme pořád na cestách, Jiří mě znal snad lépe než táta, takže na mě uměl texty perfektně „ušít". Radovan mě poslouchal a pak poslal text o tom, jak se Jirkovi Štaidlovi, který odešel příliš brzy, ve třiceti letech, vyznávám (v písni Kluk s velkou vášní). Takže i tak se někdy rodí spolupráce, že si lidé napřed musejí povídat…

Proč jste vlastně s nápadem oslovit více autorů přišel? Přestávají se sami nabízet?
Ano, mám takový pocit. Autoři moc nemají důvod sami od sebe psát, protože se tím neuživí – s přihlédnutím k faktu, že desky se dnes tolik neprodávají a rádia novinky nevysílají. Interpreti hledají jiné cesty, jak se nabídnout, povětšinou zavěšují na YouTube klipy, které – ač často ptákoviny – mají překvapivě vysoké návštěvy. Sleduji to, jsem v obraze, třeba takový klip Kráva od Báry Polákové. Mé malé dcery si tu píseň také zpívají a říkají: „Tatínku, to je tak krásné! A vydržíš déle než ona?" A samy zkoušejí, jak dlouho vydrží zpívat kráááááááááááááva. Na to VA se těší nejvíc. No vidíte, tak odhadněte předem, co se chytí. I hudební bossové z toho mají zamotanou hlavu. Kdysi říkal Paul McCartney, že pop music je klasikou dvacátého století. Dnes si musíme přiznat, že je na ústupu.

Když se ještě vrátíme k vašemu turné, čím na něj nalákáte?
Vůbec poprvé budu mít v rámci turné na jevišti balet, z dalších hostů vedle Radka Bangy pozvu zpěvačku Dashu. Scénu připravuje designér Martin Hruška, který dělal třeba poslední turné s kapelou Lucie. Velkou radost mám i z toho, že k původně deseti koncertům přibude ještě jeden v O2 areně – kromě 6. prosince tam vystoupím díky velkému zájmu o vstupenky ještě 8. prosince. A co se programu týče – vedle nových písní z alba S pomocí přátel zazní i skladby z desek Sentiment, Dotek lásky a Láska je nádhera. A samozřejmě hity, které posluchači stále chtějí a které si spolu zazpíváme.

Které to jsou?
C´est la vie, Lady Carneval, Dám dělovou ránu, Pábitelé, Když jsem já byl tenkrát kluk, Trezor, Zůstanu svůj, Ráno jedu dál, Ukážu ti cestu rájem… Zažil jsem to i u interwiev s Rolling Stones, kteří říkali, že se koncert odvíjel dobře, ale teprve až když spustili (I Can´t Get No) Satisfaction, tak se to teprve začalo vařit. Podobně to mají všichni interpreti. Kdyby ale zpívali jenom osvědčené hity, možná by to všechny nebavilo. Proto je třeba čas od času přijít i s něčím novým, ukázat, že stále pokračuju, že chci ještě něco vytvořit a nabídnout.

Koncertní zastávky Turné 2014:
27. 10. - Garmin Aréna, Žilina
29. 10. - Zimní stadion Ondreje Nepely, Bratislava
31. 10. - Multifunkční hala Arény Brezno
12. 11. - Kajot Arena, Brno
14. 11. - Budvar Arena, České Budějovice
19. 11. - ČEZ Arena, Plzeň
22. 11. - ČEZ Arena, Pardubice
24. 11. - Werk Arena, Třinec
27. 11. - Tipsport Arena, Liberec
6. a 8. 12. - O2 arena, Praha