Vzpomínáte si, jaké to tehdy bylo?
Psal se rok 1997. Rozhodl jsem se udělat první „velký“ sólo koncert. Zapojil jsem do toho celou rodinu a fungoval opravdu u všeho. Od výlepu plakátů přes vykládání aparatury až po chystání židlí. Na tu dobu jsme měli možnost hrát na skvělou aparaturu díky kamarádovi, který ji vlastnil a nám ji vlastně jen tak zapůjčil. Zasedací pořádek v sále byl ještě u stolů a platících bylo, myslím, maximálně do třiceti návštěvníků, zbytek tvořili kamarádi a rodiny. Měl jsem trému, poprvé jsem předstupoval před publikum s vlastním celovečerním programem, hrál vlastní písně a upravoval klasické koledy. Koncert dopadl úžasně, a jak už to na Moravě bývá, tak jsme to pak v naší dědince Újezd u Rosic slavili v místní hospůdce do časného rána.

Zpěvačka Bára Basiková vzpomíná na svůj sólový debut
Bára Basiková: V euforických 90. letech jsem měla potřebu vyjít ze zajeté zóny

Co čeká návštěvníky letos?
Chceme jim v dnešní zvláštní době předat trochu klidu, energie a příjemných emocí. Minulý ročník se konal jen online, takže se teď těšíme, že budeme slavit koncerty po celé republice. Věříme, že vše klapne a s našimi fanoušky se uvidíme. A co je čeká? Především parta jedenácti kluků. Zahrají písničky, které mají lidé rádi. Půjde o vzájemné zastavení se na našem ostrově, kde si vytvoříme domácí atmosféru.

A co do programu – bude to zase mix vašich písní s těmi lidovými?
Budeme hrát výběr toho nejlepšího. Vrátíme se k mé první desce s názvem pb, které je už šestnáct roků, a na řadu přijdou i úplně nové písně, které jsem napsal za poslední dva roky. Jedna novinka zazní úplně poprvé v aranžmá s pěveckým sborem. Nebudou chybět klasické koledy v provedení s mojí kapelou a cimbálovkou, které mají naši fanoušci rádi.

Jedním z mnoha hostů bude i váš táta, zkušený hudebník. Zazpíváte si spolu?
Jsem rád, že přijal mé pozvání. Je to pro mě čest a asi není víc, než když syn může zpívat s vlastním tátou na jednom pódiu. Bude to pro mě ale hodně osobní a dojemné a věřím, že si to náležitě užijeme a předáme naši radost ze společného muzicírování publiku. Nezpíváme spolu poprvé, táta byl hostem již několikrát na předešlých koncertech, ale vždy je to pro mě silný zážitek a proběhne mi v tu chvíli hlavou celý můj život. Rád bych se pocitově v našem vystoupení přenesl na zaoceánské lodě, kde táta léta zpíval, a věřím, že dáme nějakou klasiku. Třeba od Louise Armstronga, kterého má táta moc rád.

Skupina Mig 21. Zleva: kytarista a skladatel Tomáš Polák, bubeník Jan Hladík, zpěvák a autor textů Jiří Macháček a klávesista a hráč na trubku Pavel Hrdlička.
Jiří Macháček a Mig 21: Jsme jako rodina, která se přetahuje o své dítě

Chystáte pro fanoušky před Vánoci ještě nějakou další novinku?
V tuto chvíli dodělávám zpěvník, o který mě fanoušci prosili. Bude v něm šestadvacet písní. Složený je z celého prvního alba a pak jsou tam všechny singlové skladby, na které jsme kdy točili videoklip. Takže takový výběr z let 1997-2021. Ke zpěvníku dotáčím ještě CD, kde bude celá první deska natočena jen akusticky s kytarou, zpěvem a pár dalšími nástroji. K tomu přidám poslední tři sigly – Je čas jít dál, Do nových roků a Do peřin, které zatím nikde nevyšly. Myslím, že to bude pro naše fanoušky krásný vánoční dárek. Těším se na viděnou na koncertech!

Termíny a místa koncertů: 

3. 12. Rapotín
4. 12. Ostrava Stará Bělá
5. 12. Bolatice
7. 12. Blansko
8. 12. Třešť
10. 12. Ratíškovice u Bzence
11. 12. Třebíč
12. 12. Brno
13. 12. Praha
14. 12. Kolín
17. 12. Uherský Brod
18. 12. Velká Bíteš
19. 12. Zbraslav u Brna