Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Lüftner: Nejraději mám Pavouka. Je to z části můj osobní příběh

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Usměvavý písničkář Petr Lüftner (27), kytarista, zpěvák, hráč na akordeon a osobitý básník se srdcem na dlani, se na severu Čech prosadil už v roce 2013 „revolučním" hitem „Ty jsi to Ústí".

4.4.2016
SDÍLEJ:

PÍSNIČKÁŘ LÜFTNER s Xindlem X, producentem svého prvního alba Až se příště narodím.Foto: archiv autora

A tento song nechybí ani na prvním CD mladého lesníka „Až se příště narodím", nahrávce o dvanácti písních. Vychází v pátek 1. dubna na labelu Jiřího Maška Good Day Records, kde debutoval v roce 2008 Xindl X albem „Návod ke čtení manuálu". Seženete ji třeba také v Bontonlandu.

Pátou mám rád

Podle úvodu písničky „Šnek" jste, Petře, nazval své první album „Až se příště narodím". Kolikátá vaše písnička to je?
Pátá, to vím přesně. S Ondrou jsme se kdysi domluvili, že až budu mít pět písní, můžu s ním jet na turné. Pátý Šnek byl klíčový, spadl mi kámen ze srdce, když byl hotový. Ta písnička už umí roztleskat na koncertě lidi i bez toho, abych je hecoval. Mám ji rád.

Který song z CD máte nejradši?
Asi Pavouka. Na desku jsem ho napsal jako posledního, je to zčásti můj osobní příběh. A taky jsem si do něj poprvé v životě ve studiu nahrával kytaru. Tu písničku vnímám jako klenot z mojí desky.

Byl během nahrávání i okamžik, kdy jste si říkal: „To jsem si na sebe ušil pěkný bič"?
Ani ne. Jen ke konci bylo hodně „papírování", kontrola pravopisu textů, grafika obalu… Připadalo mi to nekonečný, přesto mě to bavilo. Říkal jsem si: „Dělám to pro tu desku i pro sebe, učím se". To bylo nejtěžší, ale práce ve studiu mě bavila a naplňovala, hned jak jsem tam vešel.

A to i díky konkrétním lidem?
Vlastně nevím, kvůli komu by mě nebavila. Všichni se do toho ve studiu parádně opřeli; Emil Valach na bicí, Radim Genčev na baskytaru, Ondra Ládek na mandolínu, banjo i kytaru, Lukáš Budil na kytaru, Martin Říhovský od nás z Ústí na kontrabas… A Elišky druhý hlas je ozdobou CD, moc pomohl i Jirka Mašek. U něj jsme točili, vytvořil nám vždycky super náladu…

Hádali jste se ve studiu? Alespoň trošku?
Ne, nikdy. Neodjížděl jsem odtamtud nikdy naštvanej.

Je něco, co jste i neprosadil?
Já to nebral, že jsem si to neprosadil, spíš že jsem si nechal poradit od zkušenějšího. Třeba při dost razantním překopání písničky Šnek, původně byla víc folková. Začínala harmonikou, teď začíná spíš bavorskou kytarou. Když jsem tam žil, v Bavorsku, tak tam taky hodně hráli na harmoniku i na kytaru podobným stylem.

Harmonika z Alp

Fakt německá inspirace?
Docela jo. Jeden čas jsem při práci v Alpách potkal chlápka, který hrál lidovky a já sledoval, v čem je bavorská hudba typická. Ale na CD mám třeba i skladbu Písničkář, ta je do irské muziky… Snažil jsem se na albu míchat harmonikářské styly, které pro Čechy nejsou moc typické. Díky tomu je to album variabilnější, stylově pestřejší.

Na albu vás doprovází celá kapela Xindla X?
elá ne. Její pevná část jsou samozřejmě Ondra Ládek, Emil Valach a Lukáš Budil ze Slzy. Ale Radim Genčev zaskakuje na basu a Martina Říhovského jsem si vzal na písničky bez bicích, kde zní kontrabas.

Proč vlastně Ondra Ládek na CD v žádné písničce nezpívá?
Nenapsal jsem pro nás dva žádný duet. Těší mě, že mi pomáhá na nástroje, ale nechtěl jsem, aby to vypadalo, že se chci proslavit skrz jeho hlas. Zato mi ve dvou písničkách zpívá má sestra Eliška.

Nakonec jen česky

To ano, ale proč ne francouzsky, jak to od ní máme všichni rádi?
Měl jsem u ní v plánu angličtinu, jednu písničku mi totiž přeložil jeden Velšan z Ústí, aby se rýmovala. Ale dohodli jsme se nakonec, že deska bude zpívaná jen česky. Skladba Písničkář byla původně jedna sloka česky a druhá anglicky, tak jsem musel po dvou měsících dopsat ještě jednu sloku. A nakonec jsme ji nechali jen česky.

Petře, která písnička je pro vás nejzásadnější?
Do konce života to bude ta, kterou to pro mě všechno začalo: „Ty jsi to Ústí". Bez ní by asi album nevzniklo. To díky ní jsem se dostal do povědomí, díky ní jsem potkal Xindla X na festivalu Labské léto v Ústí, tady začala naše první spolupráce. Těžko říct, jestli bychom se kdy potkali, kdybych začal třeba písničkou Ústecké fešandy.

Máte možnost srovnávat s dalšími hudebními studii?
Tu možnost mám, je to pro mě takovej vzestupnej trend. „Ty jsi to Ústí" jsem natočil v jednom pražským obýváku, další v ústeckém rozhlase, následující u Jirky Pletánka v Pavouku. Ale natáčení alba už bylo o něčem jiném, u Jirky Maška jsme skoro bydleli.

Aby ne, když CD vznikalo od 15. května 2015 do 16. března 2016.
To jo, ale dnes jsem rád, že jsme moc nespěchali. Na vyšší úrovni jsem s hudbou začal později, i hudebně jsem na sobě mohl déle pracovat. Třeba zpívat jsem se naučil až loni na podzim, Ondra Ládek mě to učil ve studiu. Jednu písničku jsme točili možná třicetkrát, o to lepší teď je. Jen nečekejte, že prozradím kterou (smích) .

Písničky Vlasy šedivý a Písničkář s vámi zpívá vaše sestra Eliška. Vznikly přímo pro ni?
Ne ne. Přijela na chvilku z Anglie a já říkám: „Když už jsi tu, musíme natočit druhý hlasy." Tak jsme vymýšleli, kam se druhý hlas hodí, skládali jsme s kytarou a harmonikou, pak jeli točit a je to super.

Vznikla nadprodukce, víc písní?
(smích) V začátku nahrávání mi Ondra řekl, ať jich složím 18, z nich 12 vybereme a natočíme. Na konci roku 2014 jsem udělal osmnáctou, u něj na baráku jsme je vybrali a začali natáčet.

Vnímáte spolupráci s Xindlem X jako osudovou?
Určitě, vždyť s nápadem natočit moje CD přišel on. Já ty ambice neměl, ale jak se toho chopil Ondra, dal tomu tvář. Do té doby jsem nevěděl, co znamená práce producenta, až teď jsem to pochopil.

Bavilo by vás vyhledávat hudební talenty? Jsou i okolo vás lidi, kteří by stáli za to, abyste jim pomohl, jako Xindl vám?
ž jsem nad tím přemýšlel, že bych to vše jednou rád splatil těm, kteří se na mojí desce podíleli. A jednou v dalekém budoucnu i někomu jinému, kdo půjde podobnou cestou. To by byl pěknej pocit.

Co blízcí a slečny v písničkách?
Písnička „Scházíš" je skoro úplně podle pravdy. Napsal jsem ji před rokem a půl a už tehdy jsem se těšil, až ji mé bývalé slečně pošlu jako vzpomínku na hezké období. Nakonec jsem jí ji přivezl a dal jí ji do vlastních rukou. To byla jedna z nejemotivnějších věcí, které jsem nedávno mohl udělat. Dal jsem jí desku a vzpomínku na něco, co jsme tu spolu prožívali.

Dívka jako motivace

Byl ta dívka i motivace?
Co se týče romantické tvorby, tak určitě. Ovlivnila mě minimálně ve třech písničkách. Ve dvou na CD i v další, ta ještě není natočená.

Bylo těžké stanovit si na CD dead line, kdy vše ukončit?
Bylo. Ale nejtěžší bylo oznámit lidem, že dokončení alba ještě posouváme. Když pak zazněl termín „1. duben", ptali se mě: „A není to apríl"?

Co by na této desce bylo jinak, nebýt vaší sestry?
Asi by nevznikl „Pavouk". Před rokem jsem potřeboval rým „Na provázku neochutnal lásku"," a ona na to řekla Pavouk. Vnukla mi tak pěkný příběh, za chvilku jsem měl písničku hotovou. A když zrovna nemohl Ondra, ve studiu mi čistotu hlasu hlídala ona. Eliška intonuje líp než já.

Petře, živíte se jako rozhlasový redaktor. Vznikla některá z písniček pro CD díky této práci?
To ne. Moje poslední písničky na CD vznikly dřív, než jsem nastoupil do této práce. Mé povolání sice na mou tvorbu nemá vliv, ale ovlivnilo moji práci ve studiu; v tom mi nadřízení pokaždé vyšli vstříc. A protože mě zaměstnali, dali mi psychickou pohodu. Můžu se zase na hudbu soustředit, být uvolněnější.

Jsou pro vás zásadní videoklipy? Byla by některá písnička jiná bez videa, či by nebyla vůbec?
Já už spíš přemýšlel, ke které písničce by byl nový videoklip a uvažoval jsem asi o deseti z nich. Vymýšlím scénáře, klip budou mít určitě Myslivecká i Šnek. (smích) Šneci už mi lezou i doma v akváriu, asi si je natočím sám.

Profík by se osypal

Kolik vlastních hudebních videí už dnes máte, Petře?
Jde asi spíš o to, co lze považovat za klip. Když moje „Ústí" vidí profesionální kameraman, asi se osype hrůzou. Severočeská byla zajímavě, i když spíš srandovně udělaná. Projeli jsme během pár dnů celé severní Čechy, v tom klipu to je znát. Fešandy jsme dělali v ateliéru ze srandy, víc videí nemám. Takže se teď těším, kterou naplánujeme další, aby byla na úrovni.

Předloni jste byl až katalyzátorem politických změn na radnici v Ústí nad Labem. Slova „Jó Ústí, ty jsi to Ústí nad Labem, kde velí chamtivost a s blbostí jsou základem, demolice nenesoucí žádnou ztrátu, bylo by odstřelení magistrátu" říkají mnohé…
Všiml jsem si, že moje písnička o Ústí někomu trošku podráždila nervy. Pak jsem nesměl být na určitých plakátech nebo jsem nesměl někde vystupovat. Ale že by to někomu pomohlo ve volbách? Spíš to pár lidí probudilo, prý to pro mě byl dobrej start…Za mnou tehdy chodil jeden pán a říkal mi: „Musíš to dotáhnout až do konce, pomůžu ti. Budu roznášet letáky…" A já na to: „Ale já nechci nic dotáhnout do konce… Jen jsem udělal tuhle písničku a už je na každém, jak se komu bude líbit a jak se k tomu postaví. Možná ale donutila pár lidí jít k volbám…"

Ale přišly i další písničky…
Přišly, ale u nich jsem se chtěl soustředit zase na něco jiného. Já ani v čase napsání písničky „Ty jsi to Ústí" nevěděl, co to je protest song. Ale pak jsem slyšel Xindlovu desku „Čecháček Made" a zjistil jsem, že protest songů je plná. To téma mě začalo bavit, a tak jsem začal hledat, o čem ještě své protesty psát.

Klidně i o lásce, ne? Vždyť o ní je pěkný milostný song Scházíš…
To je, a dokonce z míst, která mám tady v Ústí moc rád, z vilové čtvrti Klíše. Tady jsem vyrůstal, brouzdal tu kdysi se svojí slečnou ulicemi a těšil jsem se, že se sem jednou vrátím. A jsem tady!

Autor: Radek Strnad

4.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Praktická sestra 15 000 Kč Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Zdravotnický/á asistent/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: CZ-ISCO 3256 - Praktické sestry, Zasílejte životopis na e-mail: mhadacova@mulacovanemocnice.cz, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, Nástup možný 1.9.2017. Mzda podle vzdělání a praxe., , , .. Pracoviště: Mulačova nemocnice s.r.o., Dvořákova, č.p. 1207, 301 00 Plzeň 1. Informace: Magdalena Hadačová, +420 377 677 206(8:00-15:00). Gastronomie - KUCHAŘ- KUCHAŘKA 30 000 Kč Konceptní restaurace Holešovická Kozlovna přijme do klidného a profesionálního kolektivu kuchaře na odpolední směny: po- pá 15- 22:30h., víkendy volné, nástup ihned, plat 30.000 Kč. Motto podniku: slušnost, klid, ochota a kolektivní práce. Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 35 000 Kč Výrobní a techničtí náměstci (ředitelé) v oblasti informačních a komunikačních technologií Projekt manažer pro zdravotnické technologie a IT. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Praha 4, Budějovická 64/5, Kontaktní osoba: Bc. Dita Jiráčková, tel.: 778 400 725, e-mail: jirackova@duovize.cz, , UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, Požadujeme:, - Vzdělání v oboru biomedicínský inženýr / biomedicínský technik dle zákona č. 96/2004 Sb. a elektrotechnickou kvalifikací dle vyhlášky č.50/1979 Sb. (minimálně § 5) vítáno, - základní znalost konstrukce elektrotechnických zařízení výhodou, - znalost v oblasti IT vývoje, - znalost zákona o zdravotnických prostředcích, - praxi v projektovém řízení, - velmi dobrou znalost práce na PC (MS Office), e-mail, internet, databázové prostředí, - zkušenost se základní správou IT infrastruktury, stanic a sítí, - orientace v problematice cloudů, IP telefonie, kamerových systémů, komunikační technologie aj., - orientace v databázových a webových technologií, - znalost anglického jazyka na úrovni čtení technické dokumentace, - analytické myšlení a schopnost řešit technické problémy, - schopnost aplikovat získané zkušenosti na řešení dalších úkolů, - zájem o zdravotnickou přístrojovou techniku a její správu, - zdravotní způsobilost a bezúhonnost, - samostatnost, pracovní nasazení, týmovou spolupráci, - řidičský průkaz B, , Náplň práce:, - Zdravotnická technika: výběrová řízení na dodavatele technologií a materiálů, zajištění servisu a zákonných kontrol, finanční kalkulace, řízení servisních činností, zaškolování personálu, evidence, analýzy využívání technologií, plánování investic, - IT, telekomunikační služby: výběrová řízení, zajištění servisních činností (řízení a koordinace činností dodavatelů IT a TELCO služeb), návrhy na změny IS, SW i HW vybavení, integrace zdravotnické techniky; změny v porfoliu a nastavení dodávaných služeb dle potřeb společnosti, bezpečnost IT systémů, - Informační systémy: výběrová řízení, správa, zajištění a koordinace dodávek a servisu informačních systémů, - Sdílené služby: zajišťování sdílených služeb pro více odběratelů (klinik), výběrová řízení, tvorba cenových modelů a kalkulace nákladů jednotlivých odběratelů (podklady pro fakturaci), sledování rentability služeb, , Zaměstnanecké výhody:, Mobilní telefon, nadstandardní zdravotní péče i pro rodinné příslušníky, stravenky, školení a vzdělávání, pravidelné bonusy,. Pracoviště: Duovize s.r.o. - praha 4, Budějovická, č.p. 64, 140 00 Praha 4. Informace: Dita Jiráčková, +420 778 400 725. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 16 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Z:4.4.2018.A:14.11.2018. Místo výkonu práce Odry. Hledáme zedníky s praxí pro realizaci staveb, vhodné však i pro absolventy. Uvítáme i další profese jako např. sádrokartonáře, obkladače, fasádníky a podlaháře. Zaměstnanecké výhody: Příspěvek na obědy a výkonnostní prémie. Osobní kontakt na výše uvedené adrese od 8:00 do 14:00 hodin.. Pracoviště: Ac aero s.r.o., Ke koupališti, č.p. 944, 742 35 Odry. Informace: Michal Müller, +420 606 037 115.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Japonský císař Akihito a jeho manželka Mičiko
8

Japonce příští rok čeká výjimečné desetidenní volno. Kvůli abdikaci císaře

Džamál Chášukdží
12

Vražda saúdskoarabského novináře? Prokurátor žádá pro pachatele trest smrti

U nádraží zaparkoval v křižovatce. Tramvaj do auta narazila a nemohla dál projet

/VIDEO/ Zřejmě nemohl najít parkovací místo, tak ve čtvrtek nechal auto přímo v křižovatce brněnských ulic Nádražní a Masarykova. O vůz se však zachytila projíždějící tramvaj linky číslo čtyři. Řidič svým podivným parkováním způsobil půlhodinovou dopravní kolizi.

AKTUALIZOVÁNO

Podle předpokladů. Pirát Zdeněk Hřib převzal primátorský řetěz

Půl hodiny po poledni se podle očekávání stal nejmocnějším mužem Prahy Pirát Zdeněk Hřib, který převzal primátorský řetěz z rukou bývalé primátorky Adriany Krnáčové. Zvolilo jej 39 z 65 členů zastupitelstva, zastupitelé opoziční ODS a ANO ho nepodpořili. Zastupitelé dnes ještě budou volit čtyři primátorovy náměstky a šest radních. Budou rovněž vytvářet zastupitelské výbory, u kterých má ke koaličním plánům výhrady opozice. 

Petříček: Není v pořádku, že byl Babiš mladší s vědomím otce na Krymu

Ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD) vadí, že byl syn premiéra Andreje Babiše (ANO) s vědomím otce na ukrajinském Krymu okupovaném Ruskem. Česká republika anexi Krymu odmítá. Petříček to chce s premiérem probrat. Okolnosti cesty Babiše juniora chce řešit s ruskou i ukrajinskou stranou. Petříček to řekl Deníku N.  

Brněnský strojvůdce řídil vlak se skoro třemi promile. Prozradilo ho zpoždění

Víc než dvě a půl promile alkoholu naměřili u probuzeného strojvedoucího policisté ze Slavkova u Brna. Vyjížděli za ním ve středu po poledni.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT