Hana a Petr Ulrychovi. Sourozenecké duo, z něhož každý hudbu vrásní svým osobitým rukopisem. Koncertují společně a přitom se věnují autorským věcem. Za jeden ze zlomových okamžiků v jejich společné tvorbě nelze nevzpomenout například rok 1974, kdy vyšlo album Nikola šuhaj loupežník. Tato legendární deska je posunula k moravskému folklóru a stylizaci moravských lidových písní. Ty jsou dodnes hlavním repertoárem jejich doprovodné hudební skupiny Javory. Současně s tím však existují také Javory Beat. „Obě kapely se nemají trumfovat, ale fungovat jedna vedle druhé," říká Petr Ulrych.

Předvánoční čas pro vás znamená více koncertování. Nemáte už po těch letech tendenci vystoupení „redukovat!?

Rozhodně ne. Samozřejmě, že s přibývajícím věkem je to trochu obtížnější, ale euforie z toho, že publikum reaguje a lidi mají naše písničky rádi, ta nahradí všechny stařecké bolístky.

Nedávno vám vyšlo album Bratr sestry. Jak dlouho vznikalo a s jakým záměrem?

Vznikalo poměrně dlouho a se záměrem, že to bude taková moje autorská výpověď. A že to budou písničky, které se nedostaly na naše společné desky s Hanou, protože tam jsem se vždycky musel přizpůsobit celku. Tentokrát se to samozřejmě bez Hanky taky neobešlo. Hanka byla sestra bratra a byla tak hodná, že mně desku zarámovala zpěvem. A tak to má být, protože v našem koncertním projevu jsme takto vždycky spojeni, i když už každý máme vlastní názor na to, co a jak zpívat.

Je tato autorská výpověď Petra Ulrycha v něčem zlomová?

Připomíná situaci, kdy jsme skončili s big beatem a začali hrát s houslovo-cimbálovými Javory. Spousta lidí říkalo: Proboha, co jste to udělali? Proč nezůstáváte u big beatu? Dnes asi taky někdo řekne: Proč to nahráli takhle suše a kontaktně? To byl záměr. Byl záměr nahrát písničky chechtavé, písničky pravdivé a upřímné. Nechtěli jsme je studiově načančané, protože dnes můžete ve studiu udělat prakticky cokoliv. Kdo neumí zpívat a hrát, může to na počítači udělat tak, aby to vypadalo, že to dokáže. Chtěli jsme živý projev a co největší autenticitu.

Přebal CD doplňuje postava, jakýsi talisman. Co symbolizuje?

Není to talisman, ale figurka, kterou jsem dostal od jednoho valašského řezbáře. Je to takové moje woodoo. Měl jsem ji dlouho na chalupě, díval se na ni a říkal si: To pak jsem zjistil, že to sice není lichotivé, ale je to pravdivé a že se člověk má zasmát sobě samému. A to figurka zpodobňuje. Hanka se na ni dívá a běduje nad touto mojí podobou, ale tak to prostě je. Takový jsem. Regionální hudebník, trošku neotesaný a špatně vyřezaný.

Máte v úmyslu na desku nějak navázat? Nabízí se příznačný název Sestra bratra.

To musí spíš plánovat Hanka, protože ona první se rozhodla, že natočí svoji profilovou desku. A aby nebyla tolik svázaná mou autorskou činností, přizve si jiné autory. Zatím na desce pracuje. Protože je mladší, tvrdí, že na ni má dost času. To skutečně má, protože Hanka pěvecky zraje a určitě se jí podaří desku nahrát a promítnout se do ní tak, jak já na svých autorských věcech. Ona takovou možnost zatím neměla. Dlouho se mi v tomto přizpůsobovala a já ji za to děkuji.

Co za ta léta převažuje? Javory, nebo Javory Beat?

Obě kapely se nemají za úkol trumfovat, ale fungovat jedna vedle druhé a nabízet co nejbarevnější zpracování našich písniček. Nejhezčí reakce na naše vystoupení je, když zahrajeme společný koncert Javory a Javory Beat, což připravujeme na rok 2014, kdy budeme mít řadu výročí. Tedy ne, že bychom na to nějak zvlášť dali, ale bude to 50 let od doby, kdy jsme nahráli první písničku do rádia, budeme mít 40 roků Javorů, pět roků Javory Beatů a 135 sourozenec­kých let.

Na jakých projektech právě pracujete a co připravujete do budoucna?

Nechávám to pocitu a náhodě. Možná, že bych rád udělal něco velmi odlehčeného pro Městské divadlo Brno, něco vyloženě písničkového. Od takových těch košatých projektů, kdy jsem dělal filmovou, scénickou a divadelní hudbu, bych chtěl upustit. Zase se na stará kolena stávám písničkářem a cítím, že písnička je ta nejkrásnější forma, která mě přitahuje.

Jak letos oslavíte Vánoce?

Jako vždycky. Těšíme se na ně především hlavně díky koncertům. To je těžiště našich Vánoc, to je naše oslava.

Je nějaká událost z dětství, na níž se sestrou rádi vzpomínáte?

Je jich spousta a jedna se přímo dotýká alba Bratr sestry. Je to vzpomínka na to, jak jsme jezdili na chalupu, vedle ní byla lípa a kousek dál kaplička. A my jsme se vždycky do té opuštěné kapličky, ve které bylo staré harmonium, vloupali a já na harmonium hrál. Fungovala sice jen každá druhá klapka, ale přesto se mi tam vždy povedlo nějaké tóny vyloudit. Byl to takový mystický zvuk. Na základě toho vznikla písnička Lípa a zpívá ji Hanka.

A jaké plány máte na Silvestra?

Máme tři chodské psy a hrozně nesnášejí rachejtle. A protože ani já je nemusím, snažíme se být vždy na Silvestra co nejvíc od těchto výbuchů, které mnohdy končí i tragédií. Ale je to jako s methylalkoholem. I přesto, že jsou to nebezpečné věci, tak se to pořád prodává.

Dáváte si předsevzetí?

Nedávám. Možná jen tak v duchu, ale to není na Nový rok a vyplývá to z celoroční aktivity. Snažím se se sebou něco dělat. Tedy, ne v tom slova smyslu, že bych si nechal nastřelit vlasy nebo nechal udělat nový chrup, ale abych se hýbal a byl aktivní. Jestli mě tohle vydrží, tak zaplaťpánbůh.

Co byste popřál Jihomoravanům a jižní Moravě do nového roku?

Aby si zachovali svoje písničky a regionalitu, svou odlišnost. Aby si zachovali to, že existuje jedno víno v dědině takové, druhé víno třeba stejné značky, ale trochu jinačí – zkrátka onu barevnost. To je hrozně důležité. Morava je nádherný region hlavně z hlediska zpívání písní. To nikde jinde na světě není. Přeji, ať právě toto zůstane a ať to lidi vnímají a nenechají se zdecimovat šedou univerzálností.

Petr Ulrych.Bratr sestry: nové album skupiny Javory Beat. Vydal brněnský label Indies Happy Trails Records

Koncert Javorů v Brně

neděle 23. prosince – Městské divadlo Brno (Hudební scéna), v 18.00 hodin.