Přepracovat některé své písničky do intimní verze si Peter Nagy přál už dávno. „Cítil jsem, že potichu budou znít ještě hlasitěji,“ říká. S dramaturgií původně koncertního programu mu částečně pomohli jeho skalní fanoušci, kteří si přes sociální sítě vyžádali předělávky méně známých písní jako Parfémy, Bufet Viola či Nad nami zomrel skladateľ.

„Sám jsem pak sáhl po hitech jako Poďme sa zachrániť, Psi sa bránia útokom, Revolver a muzika (duet s Petrem Jandou), Poslednýkrát či Zákony hada. Takže šlo o kompromis mezi mnou a posluchači, mezi hity a baladami.“

Poprava žiraf

Uvedené písně jsou i součástí alba Pianko (protože se ale na něj nevešly všechny, které znějí v živém podání za doprovodu klavíru a smyčcového kvarteta, hodlá umělec vydat ty zbývající v příštím roce na další desce).

Bonusem na CD je novinka nazvaná 50 žiráf, při jejíž tvorbě se Peter Nagy inspiroval příběhem zoologa Josefa Vágnera, který vybudoval, ještě za doby Československa, ve Dvoře Králové Safari park. Jeho stádo žiraf dovezené z Afriky bylo největší na světě, jednalo se o unikát, ale na příkaz tehdejších funkcionářů jich bylo téměř padesát zastřeleno kvůli obavě z nákazy slintavkou.

„Ta píseň je nejen o špatném vztahu nás lidí k přírodě, ale i o tom, jak ničíme sami sebe. Nejraději bychom všech-no, co nám překáží, zabetonovali, zlikvidovali ať už z pozice síly či moci, tak velkých peněz. Nemám žádné kazatelské ambice, jen chci ten příběh, který je pro mě velice silný a dodnes zůstal nevyřešen, připomenout. Třeba se někdo chytí za hlavu.“

Nová písnička 50 žiráf zazní i na avizovaném turné, na němž hudebníka doprovázejí klavírista Pavol Bartovic a smyčcový kvartet Milana Adamce. „Spolupráci jsme si vyzkoušeli už při mé předchozí desce ROCKmi overené, která vyšla k mému třicetiletému působení na scéně.

Dva bonusy

Vedle rockových verzí hitů, jako Kristínka iba spí, Sme svoji, Chráň svoje bláznovstvá či So mnou nikdy nezostarneš, obsahuje i dva bonusy skladby Udobrenia a Agáty, které jsem nově přezpíval a nahrál v doprovodu klavíru a smyčcového kvarteta.

„Oslovil jsem proto právě Milana Adamce, což je druhý houslista orchestru bratislavského Národního divadla, který jim vymyslel perfektní aranže. No a klavírní aranže jsou dílem Pavola Bartovice, který spolupracoval například s Marikou Gombitovou, Modusem a občas zaskakuje v mé skupině Indigo,“ vypráví Peter Nagy. Obě písničky měly podle něj na Facebooku tak velký ohlas, že se hudebníci pustili i do aranží dalších skladeb, z nichž pak stvořili koncertní program.

Chrání si soukromí

Kromě Pianko Tour vystupuje Nagy sám i s kapelou. „I tak jsem možná pro někoho neviditelný, protože nechodím do společnosti ani nezveřejňuji své soukromí. Ale nevadí mi to, chci zůstat sám sebou, nechci být mediální figura. V hlavně spřádám další pracovní plány, pomýšlím i na novou studiovou desku, především si ale užívám spokojeného a klidného života,“ dodává umělec.

Peter Nagy* 21. listopadu Zlín, Kongresové centrum
* 28. listopadu Praha, Žofín