Mistr Kalinka

 

Na všech koncertech Alexandrovců po ČR zazpívá skvělý Vadim Ananev, známý též jako „Mistr Kalinka“. Ten měl v květnu 2011 v Praze sólový koncert a ve stoje mu tleskal plný sál Kongresového centra Praha. Ale svou legendární „Kalinku“ zazpívá letos opět, návštěvníci koncertů Alexandrovců po ČR o ni nepřijdou. Zážitek z roku 2010 se tak vrátí.

 

Repertoár souboru ale již dávno netvoří jen klasické ruské národní písně (Kaťuša, Kalinka či Smugljanka), které všichni velmi dobře známe, či slavné a působivé ruské písně vojenské (Svatá válka…). Zazpívají řadu hudebních žánrů od klasiky, přes jazz, rock až po moderní hudbu. Současný program sboru tak logicky spojuje osvědčenou klasiku a nové písně, které nastudovali. Těšit se samozřejmě můžeme také na úchvatné taneční výkony (kdo by neznal Kozáčka!) s jedinečnými choreografiemi, kterým tleská celý svět. A to v podání mužů i pohledných dívek v uniformách. A že mají Alexandrovi z čeho vybírat!

 

S Bárou Basikovou a Martinem Chodúrem

 

Hosty turné z ČR budou muzikálová a pop zpěvačka Bára Basiková a zpěvák Martin Chodúr, vítěz první ČeskoSlovenské SuperStar a Objev roku v soutěži Český slavík. Představí se i jako zručný autor, napsal totiž přímo pro Alexandrovce píseň Moskva. Zazpívá ovšem s ruským sborem ovšem jen ve třech městech ČR a v jednom na Slovensku. Uvidí a uslyší je tak společně „jen“ České Budějovice, Ostrava, Brno a Bratislava.

 

Moje píseň pro Alexandrovce je ze života, říká Martin Chodúr

 

Martine, jaká vaše nová píseň Moskva je? O čem?

Vypráví příběh mého kamaráda, který se odloučil od své životní lásky a odchází do Moskvy, kde dostal práci a podmínky, po kterých vždy toužil. Je to ze života, něco za něco… Ty další skladby budou světové hity My Way a Hallelujah, v upravených aranžích mého skvělého aranžéra Vlastíka Šmídy a za mohutné podpory Alexandrovců. Už se moc těším i na diváky! Chci podat výkon svého života!

 

Už se připravujete na své koncerty s Alexandrovci?

Ano, chci předvést to nejlepší ze sebe a tak přípravu nepodceňuji. Ale to platí i pro můj každodenní život. Koncerty s Alexandrovci přijdou na řadu letos v květnu a červnu, ale nyní je plesová a koncertní sezona. Nemohu zklamat své posluchače, tak se pravidelně připravuji na každé své vystoupení.

 

Opravdu? Jak? Řekněte…

Začíná to ráno snídaní, pak většinou cvičím hlasivky zpěvem, také udržuji kondici ve fitku, abych na pódiu vydržel. Přeci jen to je sportovce hodný výkon, být celé dvě hodiny na pódiu a zpívat. Též cvičím sluch poslechem hudby, koupil jsem si pár CD Alexandrovců. Pouštím si je a občas s nimi zpívám v obýváku, abych „zapadl do rodiny“. (smích)

 

Zároveň chystáte své druhé album, že? Prozradíte o něm více?

Rád! Můžete se těšit na desku udělanou poctivě, postaru, se všemi hudebními nástroji naživo. Elektronické náhražky nástrojů považuji za devalvaci muziky. Máme v kapele, se kterou koncertuji, i kontrabas, ten skvělý nástroj zní v naší hudbě perfektně. Písničky z chystané desky (Stín, Moskva, Nedáváš)  jsme už odzkoušeli na koncertech, lidé si je rovnou zpívají pod pódiem. To nás těší, takže shrnuto: hudebně poctivá deska s chytlavými texty a hudbou.

 

A co její jméno?

Název pro novou desku zatím ještě nemáme. Takže se necháme ještě chvíli inspirovat, třeba přijde i nápad z publika.

 

A nebojíte se hudebních pirátů?

Jak to ale bude v dnešní době internetu a přepalování muziky s prodejem mé druhé  desky – to se mě neptejte. To ví opravdu jen „ten nahoře“.

 

Čtěte také: Hosty Alexandrovců na českém turné budou Basiková a Chodúr