Čechy očarovala americká hudebnice italského původu Laura Pergolizzi známější pod pseudonymem LP. V Roxy před týdnem pro velký zájem odehrála dva koncerty a dočkáme se jí i na Colours of Ostrava. Zmiňme také americkou indie písničkářku japonského původu Mitski, která se představila koncem února v MeetFactory. Jejich další kolegyně se do Česka teprve chystají.

Suzanne Vega, Divadlo Archa, Praha, 14. června

První dáma folkové scény Suzanne Vega potvrdila letos zatím jeden koncert. Loni se představila v Pardubicích a Zlíně, letos se vrací do Prahy, kde zahraje ve středu 14. června v Divadle Archa. Vrátí se sem po 3 letech.

Koncerty Suzanne Vega nepostrádají emocionální náboj a naléhavost.

Přízeň fanoušků si získala šarmantní neokázalostí. Umí citlivě vyprávět příběhy z ulic velkoměsta.

Zdroj: Youtube

Její ranou kariéru ovlivnili umělci jako Bob Dylan, Leonard Cohen nebo Joni Mitchell. K jejím největším hitům patří kusy: Luka, Tom's Diner či New York is a Woman. Vydala devět studio-vých alb. To poslední s názvem Lover, Beloved: Songs from an Evening with Carson McCullers loni. Deska vznikla na základě hry o enigmatické americké spisovatelce Carson McCullers.

Zpěvačka aktivně spolupracuje s Amnesty International, účinkuje pravidelně na charitativních akcích.

Mladé písničkářky LIVE v Česku

Angel Olsen.Zdroj: GoOut.netAngel Olsen (USA), MeetFactory, Praha, 29. května

Folková zpěvačka Angel Olsen z Missouri má na kontě už 3 řadové desky, u kterých si sama skládá hudbu i texty. Ta poslední s názvem My Woman se od předchozích dvou liší melodičtějšími refrény i zajímavějšími vokály. Upustila také od melancholie. Její květnové vystoupení v MeetFactory bude česká premiéra.

Zdroj: Youtube

Agnes Obel.Zdroj: GoOut.netAgnes Obel (Dánsko), Palác Akropolis, Praha 26. května

Dánská zpěvačka zčeřila vody písničkářství už debutem Philharmonics v roce 2010. Propojuje klavírní minimalismus s postupy nezávislého popu v duchu Tori Amos či PJ Harvey. Jako by její křehký ztišený klavír ani nepatřil do hlučné současnosti. V Berlíně usazená hudebnice si své uhrančivé balady sama píše i natáčí a nechává nahlédnout do svého samotářského rozjímání.

Zdroj: Youtube

Jesca Hoop.Zdroj: GoOut.netJesca Hoop (USA), Café V lese, Praha, 19. května

Praha, Jessica „Jesca" Ada Hoop je americká kytaristka, zpěvačka a písničkářka, která píše a tvoří v několika odlišných stylech. Její tvorba bývá charakterizována jako experimentální s vlivy folku, rocku a elektroniky. Na kontě má 7 alb. To poslední s názvem Memories Are Now je minimalistické, a přesto srší energií a čerpá z bohatých životních zkušeností.

Zdroj: Youtube

Sóley. Zdroj: GoOut.netSóley (Island), Divadlo Hybernia, Praha, 16. května

Celým jménem Sóley Stefánsdóttir je islandská multiinstrumentaliska, jejíž zasněný pop vypráví příběhy z fantastických krajin. Tisk ji srovnává s výraznými ženskými postavami tzv. divného folku Joannou Newsom a CocoRosie. V Praze v květnu představí zbrusu nové třetí album Endless Summer. Oproti předchozím nahrávkám slibuje Sóley mnohem optimističtější písně.

Zdroj: Youtube

Deník doporučuje!

LP vyprodala dva koncerty v Roxy a vidět ji můžete i na Colours of Ostrava.

Zdroj: Youtube

Americká indie písničkářka japonského původu Mitski má navzdory svým 26 letům na kontě již 4 desky. Vidět jste ji mohli koncem února v MeetFactory.

Zdroj: Youtube