Kapela si v sále tamního hostince Na Americe zahrála předloni, tedy po 36 letech. A bavilo je to tak moc, že se letos vrátí. V sobotu koncertem Plastiků vyvrcholí třetí Undergroundová pouť, při níž se bude promítat fotosérie o jihočeských vlasatcích a známý disident Čuňas připomene Jiřího Ganse, organizátora onoho 38 let starého koncertu.

Třetí Undergroundová pouť

„Iniciativa přišla od Plastiků, že by zde moc chtěli hrát, že musím tradici udržet," říká organizátorka Alice Krátká. Navazuje na akci z roku 2009, kdy muzikanti na zdi rudolfovské hospody  odhalili vzpomínkový nápis.

Lidé, kteří na zítřejší pouť míří i z USA, Rakouska či Německa,  se mohou sejít kolem 13. hodiny na zahradě. Program začne ve tři odpoledne, projekcí s názvem Tenkrát na jihu. Má podtitul budějovičtí vlasatci zachyceni v jejich přirozeném prostředí za doprovodu budějovických kapel z let 1970 – 1990.

Obviněn z velezrady

„Jde o akci jihočeských mániček, se kterými chodím do blues klubu. Jeden z nich, Jiří Kika Bidař, sehnal tisíce starých fotek, všechny je naskenoval a udělal z nich pásmo s hudbou. Bude ho prodávat i na DVD," avizuje Krátká.

Jedna z osobností undergroundu, František Čuňas Stárek, spjatý také s Chartou 77, pak promluví o oběti normalizace a spoluorganizátorovi koncertu Na Americe z roku 1974, Jiřím Gansovi. Toho komunisté pronásledovali, obvinili z velezrady a ve vězení málem umřel.

„Byl strašně perzekuován. Zajímal se o hudbu, byl v kontaktu s americkým konzulátem, jezdil si do Prahy pro desky, tady je pouštěl, takže ho policajti honili. Všichni, kdo zde poslouchali muziku, za ním chodili a znali ho," vysvětlila Alice Krátká s tím, že právě Čunase napadlo uctít jeho osobnost.

Verše, v nichž se ostře naváží do politiků, přečte básník Milan Kozelka, jemuž nedávno vyšly dvě knížky. Stačí název jedné z nich, aby dokreslil, jak drsné básně autor píše:  Semeniště zm*dů.

Jako vrchol dva koncerty

Večer vyvrcholí dvěma koncerty. Roli předskokanů dostali Bratři Karamazovi, rockeři z Krumlova. Po nich pak obsadí pódium Plastici, pro něž znamená koncert již druhý návrat na místo, odkud je StB násilně  vyhnala.

Dnešní majitelce hostince Na Americe Marcele Machnicové bylo v den brutálního zásahu šestnáct. Jejího strýce policie zavřela na 48 hodin, obvinila, že koncert zorganizoval a vyhodila z hospody.

„Napřed zatelefonovali, abychom přestali točit pivo. Než jsem položila telefon, přijel autobus, policejní kordon a začali to tu mlátit. Z místnosti, kde jsme spali, nás vyhnali. Dnes je to satisfakce hlavně pro mého otce," vyprávěla před čtyřmi lety Machnicová.

A jak to 30. března 1974 vlastně dopadlo? Plastici měli spolu s DG 307 hrát na rockové přehlídce v restauraci Amerika. Nakonec však stačila vystoupit jen skupina Adept. Během jejího koncertu brutálně zasáhla policie, řadu návštěvníků zbila. Následovalo velké zatýkání, které vyústilo v soudní postihy mnoha lidí.

Undergroundová pouť

12. května, Rudolfov, hostinec na Americe

13.00 Pouť – klobásy, pivo etc.
15.00 Projekce Tenkrát na jihu
17.00 Vzpomínka na Jiřího Ganse
18.00 Bratři Karamazovi
19.00 Plastic People

Vstupné
200 Kč předprodej (prodejna CD Globus a klub Highway 61)
220 Kč na místě