Play For Change znamená Hrát pro změnu, tedy s cílem zvýšit toleranci vůči jiným rasám, vyznáním a barvám pleti. Nejrůznější státníci se o to marně snaží, hudba však lidi spojuje mnohem víc než politika. To velice dobře vědí hudebníci z celého světa, kteří se do téhle globální jam session s chutí zapojují.

Zdroj: Youtube

Nápad vznikl roku 2002 v hlavě zvukaře a producenta Marka Ronsona, který se spojil s filmařkou a filantropkou Whitney Ann Kroenkeovou. Výsledkem jsou desítky videí, v nichž ti nejlepší muzikanti ze všech koutů planety hrají pospolu, a přitom každý zvlášť ve svém městě, v prostředí, které mají rádi a kam se ti druzí třeba nikdy nepodívají. V praxi to vypadá tak, že v Izraeli na ulici rozjede chytlavý rytmus kytarista David Broza (jeho bleskurychlé prsty jsme měli možnost sledovat i v pražském Paláci Akropolis), v New Orleansu se k němu s pomocí sluchátek přidá místní blues-man, v Paříži Manu Chao a na Jamaice legenda reggae, kapela Toots & The Maytals. Funguje to skvěle a divák jen žasne, jak je vůbec možné dát něco tak komplikovaného dohromady.

Zdroj: Youtube

Naposledy v projektu Play For Change spojili síly zakladatel kanadské skupiny The Band Robbie Robertson (na snímku) a ex-bubeník britských Beatles Ringo Starr. Vybrali si nejznámější píseň Bandu, skladbu The Weight, a k sluchátkovému mejdanu přizvali sólisty z Konga, Egypta i Bahrajnu. Video visí na internetu, pusťte si ho. Třeba vás také změní.

Lídr kapely Matellica James Hetfield.
Metallica zrušila turné v Austrálii. Její lídr nastoupil na odvykací kúru