Ačkoliv nemá žádné hudební vzdělání, na kytaru hraje od svých patnácti let. Na své začátky vzpomíná muzikant s úsměvem. „Jako každé dítě z prosté rodiny jsem začal od první třídy povinné kolečko s houslemi. Postupem času jsem své rodiče citově vydíral. Skočím z okna, když budu muset pokračovat, tvrdil jsem. Tak mě od toho osvobodili,“ řekl Plíhal. Kytara byla později už jeho volba. „Kluci, co měli kytaru, se chytali u ženskejch,“ vysvětlil se smíchem hudebník.

Nejprve působil v olomouckých undergroundových country-swingových kapelách Hučka, Falešní hráči a Plíharmonyje. První sólové vystoupení měl v roce 1983. Je čtyřnásobným držitelem ceny soutěžního hudebního festivalu Porta.

„Na koncerty Karla Plíhala chodí již několik desítek let lidé všech věkových skupin. Tvoří neopakovatelné texty plné poetiky, které s lehkostí doplňuje příjemnými melodiemi. Tak vznikají písně, které spíše pohladí, než nakopnou,“ řekl dramaturg Otrokovické Besedy Josef Huslík.

Hudebník téměř dva roky nekoncertoval. Tato přestávka byla opravdu nutná. „Jezdil jsem hodně let a poměrně intenzivně. Potřeboval jsem si odpočinout a udělat pořádnou generálku na svém zdevastovaném těle. Taky jsem se pustil do nových písniček,“ vzpomínal kytarista.

Na šňůru s novým pořadem

Po této pauze vyráží již příští týden na koncertní šňůru s novým pořadem, který má jednoduchý název Karel Plíhal. Jeho první zastávkou bude právě Beseda v Otrokovicích. V pondělní večer zazní skladby z připravovaného alba Vzduchoprázdniny, které vyjde na jaře příštího roku. Příznivci hudebníka se mohou těšit na osmadvacet nových skladeb. A proč právě název Vzruchoprázdniny? „Víte, přijde mi to takové adekvátní. Měl jsem dost dlouho volno a byl jsem lehce mimo realitu. A teď se do ní moc rád vrátím,“ řekl spokojený umělec.

Karel Plíhal nechystá žádný pompézní návrat. Jak sám řekl, všechno je hlavně o atmosféře na koncertě. Při pondělním koncertu se dostane i na starší písničky, protože muzikant bude také trošku vzpomínat. Letos je tomu již dvacet pět let, co se poprvé objevil na pódiu.

Návštěvníci Otrokovické Besedy tak budou mít jedinečnou příležitost poslechnout si jako vůbec první nové písně z připravovaného alba. Ani jeho ostatní příznivci z další koutů republiky nepřijdou zkrátka. Do konce roku čeká Karla Plíhala na čtyřicet koncertů.

Vstupenky na akci, která odstartuje v pondělí 15. září v 19. 30 hodin, jsou k dostání v pokladně Otrokovické Besedy.