Po čtyřech letech přichází Ivan Kral s další autorskou deskou. Novinka Colors je stále rockově poctivá a vychází ze 70. a 80. let.

„Nedávno jsem četl knihu o masové kultuře. Hudba už je dnes masová záležitost. Kolikrát už přes tu megalomanskou show a množství tanečníků není poznat, jestli ten interpret zpívá naživo. Pro mě je stále ještě důležitá muzika jako taková. Řeknu vám, že mě ti tanečníci a světýlka rozptylují. Chci se zaměřit na člověka, co v něm je a co z něj vyzařuje,“ rozpovídal se Ivan Kral o dnešní hudební scéně, její komer-cionalizaci a masovosti.

Zásah velkých firem

„Bohužel dnes do muziky hodně zasahují velké firmy, které přetvoří talentovaného člověka. Příklad je třeba Lady Gaga, když sedne za piano, je to úžasné, bohužel největší úspěch mají její masové hity, kde tolik nemůže ukázat samu sebe, co v ní je,“ dodal hudebník a producent, který z českých interpretů spolupracoval s kapelami Lucie i Mňága a Žďorp, Ivanem Hlasem, Jiřím Suchým či Danem Bártou.

Posluchač na albu Colors najde kusy novější i starší, ke kterým se hudebník z nějakého důvodu vrátil. Kral je jeden z nejslavnějších Čechů, který prorazil ve světě. Hrál například s Patti Smith, Blondie, Iggy Popem, Davidem Bowiem nebo Johnem Calem. I Blondie a jeho hudební začátky v New Yorku jsou tématem, které na desce zazní.

V písni It’s You, která vznikla už v sedmdesátých letech, vzpomíná na Debbie Harry (Blondie).

„Měl jsem ji v hlavě, když jsme s Debbie hrávali. Díval jsem se na ni z dálky a říkal jsem si, že jsem zamilovaný až po uši, jako malej kluk. Je to písnička o ní, ne pro ni. Nedávno jsme ji s mou partnerkou Cindy viděli, a proto jsem se k tomu songu vrátil,“ popsal skladbu, která se začala rodit už během let 1972 až 1973.

Newyorský klub

Kralovy hudební začátky jsou spjaté s newyorským legendárním klubem CBGB. Skladbu s názvem Wasn‘t It Great (CBGB) Kral věnoval jejímu majiteli Hillymu Kristalovi, který zesnul v roce 2007.

„Četl jsem si ty patetické nekrology, přišlo mi to jako nudné vykecávání… Chtěl jsem mu poděkovat za příležitost, kterou nám i dalším kapelám dal. Vždyť bez něj by dnes nebyly úžasné kapely jako Talking Heads, Ramones, Blondie i Patti Smith Group,“ vysvětlil, proč zařadil další starší skladbu.

Již čtvrt století spolupracuje Ivan Kral s kytaristou Honzou Ponocným. I když je téměř výhradním autorem hudby na desce, jednu skladbu napsal právě jeho oblíbený spoluhráč.

„Honza má vytříbený angloamerický cit, udělali jsme spolu spoustu projektů, jen namátkou kapelu Alias nebo produkci Pepy Pilaře. Zkrátka jsem chtěl, abychom spolu napsali píseň. Poslal mi dva kusy, jeden jsem vybral a trošku změnil a Cindy k tomu napsala slova. Myslím, že bude naživo nadšený z toho refrénu,“ řekl Ivan Kral.

Dělají spolu vše

Partnerka Ivana Krale Cindy Hudson je autorkou textů i na desce Colors. Právě jí napsal hudebník svou nejslavnější baladu Winner Takes All.

„Můj vztah k této písni je velmi blízký, protože mi připomíná, že se snažím ne-únavně milovat, proti všem šokům a opravdu to funguje,“ usmál se hudebník.

S jeho životní partnerkou se znají od osmdesátých let a láska jim stále kvete a dokonce spolu i pracují. „Zamiloval jsem se do ní, když mi bylo třiatřicet a jí o jedenáct let méně. Nemohli jsme být tehdy spolu, ale nakonec jsme se v devadesátých letech dali dohromady,“ vzpomíná Kral.

Cindy Hudson psala texty už například pro jeho minulé album Always (2014). „Se Cindy pracuji, sním, tulím se, čtu knihy, poslouchám muziku…,“ svěřil se Kral.

Na jeho turné, která má sedm zastávek, zazní i starší skladby. „Nebudou chybět písně, co jsem hrál s Iggym Popem nebo Patti Smith, pak taky věci, které jsem napsal s Ivanem Hlasem nebo Jiřím Suchým. Myslím si, že nové album bude tvořit asi třetinu setlistu. Samozřejmě budu zpívat i česky,“ slíbil.

České turné:

18. 9. Lucerna Music Bar, Praha

19. 9. Metro Music Bar, Brno

20. 9. Garage Club, Ostrava

22. 9. Centrum Elada, Bystré v Orlických horách

23. 9. Městské divadlo, Žďár nad Sázavou

26. 9. S-Klub, Olomouc

28. 9. M-Klub, Vysoké Mýto