Mariánských Lázní si užije celý týden a brzy se do lázeňského města opět vrátí. Po úspěšném loňském vystoupení sem totiž chystá koncert připomínající píseň z autorské dílny Karla Svobody a Ivo Fischera Stín katedrál. Jeho název tentokrát vymyslel herec a básník Petr Batěk a je přímo lázeňský, tedy Stín kolonád.

V rámci pobytu si český popový zpěvák a filmový herec prohlédl město z kočáru s koňským přípřežím, pěšky kolonádu, a dal si také dostaveníčko s obědem v penzionu v Dolní Jadruži na Tachovsku. Pozvání přijal zmiňovaný Petr Batěk, moskevský filmový producent Ilja Bilder či sponzor květnového koncertu doktor Ashraf Abu Taha původem z Palestiny.

Krásy lázeňského města mistru Neckářovi učarovaly. „Nejvíce kolonáda s výmalbou, je nádherná,“ řekl a prozradil, že chuť zpívat ho neopouští. „Zpívám si i doma a rád, je to prostě má vášeň…“

Ilustrační foto.
Tip Deníku: Malovaná vajíčka na zámku

„Pro pana Neckáře připravujeme doprovodný program k lázeňskému pobytu a trochu i domlouváme květnový koncert,“ řekla Ludmila Hnátová s tím, že umělec koncertoval loni v mariánskolázeňském hotelu Cristal Palace a jedním z jemu udělených darů k 75 letům byl i týdenní pobyt v lázních.

Ostře sledované vlaky

Po obědě přišly na řadu vzpomínky na dobu točení oskarového filmu Ostře sledované vlaky, v němž si Václav Neckář zahrál nevinného mladíčka Miloše Hrmu „Byl to režijní debut Jiřího Menzla a Václav se poprvé objevil před kamerou. Produkce jim moc nevěřila a tak k točení dostali jen černobílý materiál,“ vyprávěl Jan Neckář a poukázal, že právě to bylo nakonec pro film velikým bonusem. Když bratři byli v Americe, tak snad v každé prodejně filmových nosičů měli v nabídce Ostře sledované vlaky. „Dostal se mezi celosvětově sto nejúspěšnějších filmů,“ podotkl Jan Neckář.

Farmářské trhy v Tachově.
Farmářské trhy v Tachově končí, prodejci o ně ztrácí zájem

Petr Batěk věnoval v Dolní Jadruži zpěvákovi básnickou sbírku Výkřik motýla. „Při koncertu Václava Neckáře v Mariánských Lázních budeme podruhé křtít moji třetí knihu Mezi svými rýmy,“ řekl Deníku herec a básník Batěk. První křest byl nedávno v Praze. „Pokřtili jsme ji slavnostně s Ladislavem Frejem, Ladislavem Županičem a Felixem Slováčkem,“ naznačil souvislosti a dodal, že: „Lámali jsme si hlavu, jak nazvat nadcházející koncert. Na ten popud jsem napsal báseň Stín kolonád a koncert ponese toto jméno.“ Báseň přednesl před obědem a Václav Neckář přislíbil, že při koncertě v jedné ze slok místo „stín katedrál“ zazpívá „stín kolonád“. Koncert se uskuteční v Mariánských Lázních 12. května.