„Posledné věci jsou patnácté řadové album. Meky na něm začal pracovat v lockdownu v roce 2020 a už tehdy věděl, že pro něj končí jedna tvůrčí éra, kterou bychom mohli nazvat ‚éra Abbey Road‘. Meky se začal ohlížet po tom, jak nové album udělat zase jinak, jak se posunout, koukal po nových spolupracovnících a našel ho ve svém synovi Davidovi,“ uvedl průvodce odpolednem, hudební publicista Honza Vedral.

Pondělní koncert kapely Rammstein v Praze.
OBRAZEM: Rammstein v Praze. Němečtí metalisté stále umí překvapit i šokovat

„Během pandemie, když se nekonaly koncerty a David byl doma, jsme měli spoustu času povídat si s Mekym o hudbě. Mnoho jsme toho naposlouchali, rozebírali jsme muzikantské věci a doslova jsme v tom vrtali. Tak vznikl nápad, že David zaranžuje jednu skladbu. Mekymu se to líbilo, a tak David začal pracovat i na dalších. Postupně z toho vyplynulo, že se produkčně postará o celé album,“ sdělila Katka Žbirková.

Padesátiletá autorská cesta

Deska Posledné věci uzavírá Mekyho víc než padesátiletou autorskou cestu a vychází pod vydavatelstvím Universal Music. Je na něm dvanáct písní, které hudebník napsal v průběhu posledních dvou let a nazpíval krátce před svým odchodem. Čtyři z nich jsou zhudebněnými texty básníků Joža Urbana, Václava Hraběte a Daniela Heviera. Krátká báseň Posledné veci ze sbírky poezie Vták pije z koľaje od posledního jmenovaného básníka dala název celému albu. V rádiích z něj úspěšně boduje duet otce se synem ve skladbě Nejsi sám.

Zdroj: Youtube

Vydání alba Posledné veci na LP je naplánované na podzim 2022. V té době budou vrcholit oslavy nedožité sedmdesátky československé hudební legendy velkými koncerty Tribute to Miro Žbirka 70 v Bratislavě (17. 10.), v Praze (21.10.) a v Londýně (24. 9.). Nezištnou účast na vzpomínkových koncertech už potvrdili David Koller, Katarína Knechtová, Michal Hrůza, Jana Kirschner, Adam Ďurica, Peter Nagy, Lenny, Slza, Jiří Macháček, Marta Jandová, Peter Bič Project či Martha.