Skupina přezdívaná "Pantera ze Sokolovska" během svého koncertu vytáhla ze stanů v areálu festivalu další posluchače, na které již čekala punkrocková kapela Totální nasazení. Zpěvák Boronu Kuba Luboš Tóth při vystoupení poukázal na nebezpečí, že se festival v Trutnově koná naposledy. Pořadatelé akce totiž mají dlouholeté problémy s vedením radnice, která podle nich nepřeje nezávislé kultuře. Spory o využití prostoru areálu Na Bojišti, kde mají své zájmy místní podnikatelé, vyvrcholily měsíc před festivalem, kdy místo potřebné pro stanový kemp začaly rozrývat bagry.

V dalším programu se na hlavní scéně mimo jiné představily Sto zvířat, Švihadlo, Vladimír Mišík, J.A.R., na druhé scéně Zuby Nehty nebo Vladimír Merta. V undergroundovém stanu byl Záviš, Dukla vozovna i divadelní představení Havlovy Audience v podání divadelního spolku Triarius.  Zahrála i kapela Bissext, která pamatuje samotný počátek festivalu. Jméno nepříliš známého souboru bylo oxeroxováno již na plakátu k prvnímu ročníku festivalu, který však v roce 1987 ještě před jeho zahájením rozehnala komunistická policie. "Bissext přijeli, na rozdíl od jiných kapel, které to ani nestihly, a skupina zde jako jedna z mála byla fyzicky přítomna," podotkl zakladatel a mluvčí festivalu Martin Věchet.

Hever and Vazelína ukázala underground s rohlíky a peřím

Pověst sdružení, které je "postrachem všech zvukařů a jevištních techniků", potvrdil v sobotním programu trutnovského festivalu koncert souboru Hever and Vazelína. Muzikanti kolem legendární postavy českého undergroundu Miroslava "Skaláka" Skalického patřili podle pořadatelů k technicky nejnáročnějším kapelám letošního Trutnova. Mezi jejich rekvizitami totiž jsou peřiny, míchačka na beton, pytle rohlíků a velký šatník.

Ve stanu undergroundové scény Hever and Vazelína zaplnili pódium svými rekvizitami i plakáty, které v několika jazycích požadovaly osvobození vězněných členek ruské punkové skupiny Pussy Riot. Jevišti "ozdobenému" pánskými svršky a dámským spodním prádlem dominovala míchačka plná rohlíků a červený barel, na který si při své návštěvě Trutnova s kapelou zabubnoval i samotný "náčelník" Václav Havel.

Bláznivá skupina, kterou doplnila písničkářka Dáša Vokatá, užaslému publiku zazpívala písně jako Kombajnéři a zahrála Mozartovu Malou noční hudbu na kropicí konve. Po jevišti pobíhal policista oblečený do stejnokroje příslušníků pořádkové jednotky před listopadem 1989 a nadšení diváci po sobě se členy kapely během koncertu metali části oblečení. Nechyběla skladba Muchomůrky bílé věnovaná zesnulému Ivanovi Martinu "Magorovi" Jirousovi.   "To je teda masakr," konstatovala radostně mladá posluchačka, která koncert Heveru and Vazelíny absolvovala poprvé a netušila, co přijde při závěrečné písni Práci čest. Za tónů budovatelské skladby nejdříve dva členové skupiny rozbíjením dřevěné bedny obrovskými kladivy imitovali dělnickou práci a vše vyvrcholilo závěrečným běsněním, kdy muzikanti s výkřiky "kdo nepracuje, ať nejí" začali do publika házet desítky rohlíků. Nakonec část diváků ze stanu undergroundové scény vyhnali rozhozením peří z několika rozpáraných peřin, které se vznášelo vzduchem a dostávalo se do vlasů a oblečení přítomných.

Zakončili Čankišou, kteří festival otevírali

Už ve čtvrtek letošní ročník trutnovského festivalu, který je in memoriam věnován Václavu Havlovi a Ivanovi Martinovi Jirousovi, neoficiálně otevřela ekumenická bohoslužba. Hudební program zahájila brněnská skupina Čankišou, která celý festival v neděli i zakončila.

V sobotním programu se představily hlavní zahraniční hvězdy akce - americká skupina Korn a britský hudebník John Cale. Podle odhadů na festival přezdívaný Český Woodstock dorazilo přibližně 10.000 lidí. Pořadatelé oznámili, že na protest proti údajné praxi se zkreslováním údajů o počtech návštěvníků nejen hudebních festivalů nebudou ani letos zveřejňovat žádná čísla.