Po dvou úspěšných turné v posledních letech se impozantní saxofonista Ian Ritchie vrací v březnu do České republiky a na Slovensko, aby divákům dokázal, že hudba nemá žádné hranice.
Desítky let je Ian Ritchie spojován se světovými jmény na hudebním poli.
Po boku Rogera Waterse, zakladatele kapely Pink Floyd, hrál na stadionech po celém světě okouzlující sóla ze zásadních alb, jako jsou Dark Side of the Moon a Wish You Were Here.
Během své kariéry na pódiích či ve studiu se setkává s osobnostmi napříč hudebními žánry. George Michael, Bob Geldof, The Beach Boys, Laurie Anderson, Steel Pulse či Eddie Vedder z Pearl Jam činí jen krátký výčet muzikantů, kterým Ianův silný tenor učaroval během vzájemné spolupráce.
Mezi neopomenutelnou součást Ritchieho tvorby patří i mnoho památných TV motivů včetně hudby pro celosvětově proslulou série The Lonely Planet/ Globetrekker.
Hrál jste s hudebníky napříč žánry od rocku, přes pop, grunge až po jazz, který žánr je vám nejbližší?
Nemám úplně nejoblíbenější styl. Rád jich hraju hodně, protože každý z těch stylů nabízí úplně jiné možnosti pro muzikanta a přináší odlišné zkušenosti.
Vaše jméno je spojené s Pink Floyd Jak vzpomínáte na spolupráci s touto legendou?
Jedno z prvních alb, co jsem si v sedmdesátých letech koupil, bylo Dark Side of the Moon a vždycky jsem snil o tom, že bych tohle hrál. Když se to později stalo, bylo to neskutečné. Prostě splněný sen.
S Rogerem Watersem jste nahrával desku Radio K.A.O.S. Jaká byla spolupráce s ním?
Roger chtěl desku, která by nezněla jako Pink Floyd. Můj produkční styl v té době splňoval to, co si Roger představoval. Dal mi hodně prostoru při nahrávání hudby i produkce a dohlížel na koncepci celého alba. Nahrávání šlo velmi lehce a celý proces jsme si užili.
Úplně jinou muziku hralí Wham! včele s Georgem Michaelem. Jaké nejznámější písničky jste s nimi hrál?
Aranžoval jsem a hrál dechy na albu Club Tropicana. Moje role při nahrávání byla limitovaná. Ale stejně jako Roger Waters, tak George Michael je neskutečně talentovaný muzikant ve svém oboru.
Jakou desku jste nahrával s Beach Boys?
Byla to deska The Becha Boys. Produkoval ji Steve Levine v polovině osmdesátých let. Programoval jsem klávesy a hrál a aranžoval dechy. Brian Wilson se ve studiu ukázala jen párkrát, takže jsme se bohužel moc nesetkávali.
Jako fanynka Queen se musím zeptat. Viděla jsem fotografii, na níž hrajete s Brianem Mayem, co to bylo za akci? Setkal jste se s tímto kytaristou vícekrát?
Stalo se to na svatbě dcery Briana Maye. Vdávala se v Natural Musem History v Londýně. Hráli jsme tam rock'n'roll s kapelou Blue Jays. Brian se k nám připojil během Johnny B Goode, kde si zahrál na kytaru a zazpíval. Byl to vrchol večera. Všichni v kapele jsme tím byli poctěni. Kapele Deaf School, ve které hraji, dělá managera bývalý manager Queen, Ken Testi. Takže když Queen začínali, slýchali jsme, jak probíhají jejich nahrávání a jen s úžasem hltali všechny jejich vokální postupy, které do té doby byly neznámé. Queen tím přinesli naprostou hudební revoluci.
Dělal jste i filmovou muziku? Jaké filmy byste zmínil pro širokou veřejnost?
Spolupracoval jsem na titulní skladbě She's Having A Baby s Johnem Hughesem. Produkoval jsem hudbu ke spoustě televizních programů. Nejznámější bude asi série The Globetrekker/Lonely Planet.
Jaké swingové interprety jste si oblíbil?
John Coltrane, Dexter Gordon, Michael Brecker, Dave Liebman. McCoy Tyner. Joe Henderson, Miles Davis. To je jen pár jmen, které mě ovlivnily. Jsou jich zástupy.
Co se vám líbí na České republice? Oblíbil jste si nějaká místa?
V Česku je na rozdíl od Londýna daleko vřelejší publikum. Je radost tady pro lidi hrát. Mám rád každé místo, kde mají české pivo a knedlíky.
Na jakou muziku se mohou posluchači těšit na vaše koncertu v České Lípě?
Kromě jazzu se dočkají posluchači i ska, hip hopu, reggae, salsy a funku. Věřím, že spoustu lidí překvapíme.
Dočkáme se i Pink Floyd?
Pink Floyd jsou také na programu. Skladby neprozradím. Necháme je jako překvapení pro publikum.
Představte nám SOHO project!
SOHO Project je trilogie alb, kde každé z nich nese skladby s názvy ulic Soho čtvrtí ve světě. První album představuje SOHO v Londýně. Druhé album SoHo v New Yorku a třetí, doposud nenahrané album, se zabývá čvrtí Soho v Honkongu.
IAN RITCHIE: turné Breathe In The Air
koncert saxofonisty
Kdy: čtvrtek 17. března, od 20 hodin
Kde: U Bílýho černocha, Česká Lípa
SOHO Project
obsahuje alba pojmenovaná po čtvrtích SOHO v Londýně, New Yorku a Hongkongu. Každá skladba nese název ulice a vyjadřuje její nálady prostřednictvím nepředvídatelné fúze jazzu, funky, hip hopu, ska, reggae, latiny či swingu v neskonale živém podání. Přímý rytmický koncept bicích pohánějící kapelu, nebývale nápaditý kontrabas a precizní piano poskytují dokonalou oporu pro Ritchieho překvapivá a originální sóla. Ianův jedinečný tenor podtrhává melodické nálady jednotlivých skladeb a činí z nich vysoce interaktivní, hravou hudbu, která strhne pozornost každého posluchače. Jakožto dlouholetý člen kapely Rogera Waterse a jeho producent zařadil Ian Ritchie do svého koncertního programu i klenoty ze světové hudební pokladnice v podobě legendárních kompozic kapely Pink Floyd v originálním a procítěném podání.
V průběhu březnového turné společně s Ianem Ritchiem na pódiu předvedou své mimořádné nadání mezinárodně uznávaní muzikanti české jazzové scény v podobě pianisty Jana Andra (Tonya Graves, Osian Roberts), kontrabasisty Miloše Klápštěho (Voila!, Tango Underground Fiesta) a bubeníka Olivera Lipenského (Harry Waters, Shayna Steele). Kapela si pro návštěvníky koncertů připravila energické vystoupení a spoustu doposud nehraných novinek.