O novince na české hudební scéně ČTK informovala Veronika Cézová, mluvčí Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR. "Myšlenku nosím v hlavě již přes pět let, ale nikdy k tomu z různých důvodů nedošlo. Až letos. Lámal jsem si hlavu, jak do našich koncertů více zapojit publikum. Aby jen pasivně neposlouchali, ale vytvářeli představení s námi," řekl frontman kapely Michael Kocáb.

Pozoroval, že lidé znají části textů a zpívají je, ale neznají je dokonale. Inspiroval se prý lidovou zábavou karaoke a dostal nápad pořídit LED obrazovku s titulky. "Fanoušci jsou už zvyklí na různá světla, video, grafiku, pyrotechniku, ale tohle je něco nového. Jednoduché a s překvapivým efektem. Je to evidentní díra na trhu a divím se, že s tím doposud nikdo nepřišel. Bude to však narážet na ochotu managementu nebo hudebníků samotných, dát si s programováním práci," uvedl.

Pražský výběr s titulky vystoupil na koncertě na hradě Točník, Kocábovi zabralo otitulkování písní 20 hodin, zařízení podle něj stálo 40 tisíc korun. Po vytvoření titulků musí být k dispozici ještě operátor, který celý koncert sleduje obrazovku. "Musí nám pasovat titulky přesně na pusu. A povedlo se! Mám obrovskou radost, že si budou moci užít naše koncerty i lidé se sluchovým handicapem," dodal Kocáb.

Neslyšící se mohou na Pražský výběr přijít podívat v rámci festivalu Hrady.cz 4. srpna (Rožmberk), 11. srpna (Veveří), 18. srpna (Hradec nad Moravicí), 25. srpna (Bouzov) a 1. září (Bezděz).

Sobotní koncert na Točníku navštívila také Šárka Prokopiusová, prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR. "Když se zbytky sluchu, které mám, spojí s viděným textem, mohu si poslech hudby užít podobně jako slyšící. Jako nedoslýchavá hudbu poslouchám, ale mám problém rozumět textům," uvedla.

Prokopiusová doplnila, že zážitek s textem, který si mohou přečíst, ocení i zcela neslyšící, kteří mají rádi hudbu a vnímají ji prostřednictvím vibrací. Otitulkování textů písní je podle ní krokem vpřed ve zpřístupnění hudebních produkcí lidem se sluchovým handicapem. "Nerovné podmínky bohužel tito lidé pociťují již u pokladen festivalů," doplnila. Lidé se sluchovým handicapem nepotřebují průvodce jako například nevidomí či lidé na vozíku, proto musejí platit plnou cenu, přestože mají zážitek na hudebních akcích vzhledem k postižení poloviční, dodala.