Psal se rok 1982 a Jaromíru Nohavicovi bylo 28 let. Živil se jako textař a redaktor tištěného zpravodaje. Pak přišel zlom.

Písničkář Josef Streichl ho 28. března pozval, aby s ním vystoupil na Folkovém kolotoči v Ostravě-Porubě. V tu chvíli se začala psát nová kapitola jeho života. Stal se muzikantem.

Za totality i po revoluci

Už během totality Nohavica platil za jednoho z nejoblíbenějších hudebníků. Jeho tvorba se šířila formou amatérských nahrávek. Nehrál jen vlastní tvorbu.

Oblíbil si reportoár i Vladimíra Vysockého nebo Bulata Okudžavu.

Jeho první deska vyšla v roce 1988. Nazval ji Darmoděj. Jeho sláva stoupala i po revoluci a vydával další alba.

Jeho slávu zastiňuje fakt, že v 80. letech spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Na své webové stránce styly s StB přiznal, odmítá však, že by udával konkrétní osoby. Polehčující okolností má být fakt, že ho VB tvrdě vydírala a hrozila mu kriminálem.

Prezident shi oblíbil jeho písně

A na nový „skandál", který některé fanoušky nepotěší, se už nejspíše znovu zadělává. Prezident Miloš Zeman na své návštěvě v Olomouckém kraji naznačil, že písničkáře možná 28. října ocení na Pražském hradě.

„Jarka Nohavicu mám velice rád a aniž bych cokoliv naznačoval, protože jak se říká v Cimrmanovi, my nesmíme ani naznačovat, možná se s ním potkám 28. října," uvedl Zeman.

V minulých letech vyvolalo ocenění osobností kontroverze. Například loni se diskutovalo o neocenění pamětníka holokaustu Jiřího Bradyho, strýce lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana. Brady řekl, že ho Hrad upozornil, že bude vyznamenán. Poté, co se jeho Herman sešel s dalajlámou, na listině vyznamenaných chyběl.

Oblíbené hity Jarka Nohavici

Mám jizvu na rtu
U nás na severu
Minulost
Kometa
Mikymauz
Dokud se zpívá
Darmoděj
Petěrburg
Zítra ráno v pět
Zatímco se koupeš
Zatanči
Sarajevo
Těšínská
Pane prezidente
Ostravo
Milionář
Hlídač krav
Pijte vodu
Moje smutné srdce
Babylon
Moje malá válka
Baníčku my jsme s Tebou