Topol poprvé veřejně vystupoval jako sotva třináctiletý u tehdejšího disidenta Václava Havla na Hrádečku. Hudbě s vlastní kapelou se věnoval od konce 70. let. Pro Psí vojáky psal texty, které se hemžily pocity životní únavy a které se později staly kultovními. Patří k nim songy jako Marilyn Monroe, Sbohem a řetěz, Psycho killer nebo Žiletky. S kapelou natočili dvě desítky alb, Topol vydal také dvě sólová - Sakramiláčku a Střepy a jednu desku s Agon Orchestra.

Topol, který pocházel z umělecké rodiny (bratr Jáchym je básník a spisovatel, otec Josef je dramatik a dědeček Karel Schulz byl spisovatel), měl v minulosti problémy s alkoholem. Na konci 90. let se začal léčit a prodělal řadu operací, při nichž mu lékaři odebrali půlku slinivky.

Vzpomínkový koncert

Přesně rok po smrti hudebníka Filipa Topola se dnes v pražském Lucerna Music Baru uskuteční vzpomínkový koncert s názvem Sbohem a řetěz!. Topola a jeho skupinu Psí vojáci na něm připomenou kapely The Plastic People of the Universe, Echt!, Krch-off, Už jsme doma, Zuby nehty, Garage a další. Vystupující skupiny kromě svého repertoáru zahrají ve svém stylu vybranou skladbu od Psích vojáků.

S výročím Topolova úmrtí souvisí další aktivity. Například pražská kavárna Už jsme doma připravila výstavu neznámých fotografií Filipa Topola, vernisáž se uskutečnila 10. června. Zároveň byla pokřtěna Topolova sbírka Střepy a Sakramiláčku, která vyšla v nakladatelství Maťa.

Také začala sbírka s cílovou částkou 350.000 korun na vznik celovečerního dokumentárního filmu o Filipu Topolovi s názvem Takovej barevnej vocas letící komety.