Sokolovský dostavník, dříve Podzimní či jarní dostavník, vznikl v roce 1965 a ze Sokolova učinil na dlouhá léta jedno z poutních míst milovníků trampské, folkové a country hudby. Jeho duší byl dnes již zesnulý Jaroslav Studený. V červnu 1972 dokonce v Sokolově uspořádal, po komunistických zákazech v Karviné a Ústí nad Labem, fiále celostátní soutěžní přehlídky Porta. Se svou partou prověřenou Dostavníkem dokázal vše zorganizovat přímo uprostřed města v Hornickém domě. V pátek hrály folkové a country kapely, v sobotu trampské soubory a v neděli tu byla Dvorana Porty jako přehlídka vítězů a hostů. Vzhledem k tomu, že country (hlavně bluegrassových) a folkových kapel se v kraji hlásilo čím dál víc, bylo i na Dostavník z čeho vybírat.

Legendárním se stal pro Sokolovské dostavníky rok 1978. V Hornickém domě básník Mirek Kovářík uvedl na scénu plzeňské Jezdce a postupně dalších pětadvacet kapel a čtyři sólisty. Nejlepší západočeské skupiny se střídaly s držiteli nejvyšších ocenění z Porty i se zvučnými jmény jako Krajánci, Stopa, Verumka, Kapitán Kid. Festival pořádaný každoročně na jaře a na podzim měl už tehdy za sebou hezky dlouhou tradici. Po řadě ročníků se díky pečlivé organizaci a neopakovatelné atmosféře kamarádských setkání stal druhou největší akcí svého druhu - hned po Portě. A bylo až neuvěřitelné, kolik nových kapel pod vlivem Dostavníku na Sokolovsku vznikalo, díky této příležitosti ke hraní i k poslechu dobré muziky. Na Dostavníku tak debutovali místní Skulaři, Plevel, Ladiči, Bratrstvo svobodných poutníků a další mladé kapely.

Vystupovaly tu i tehdejší hvězdy českého folku a country - hradecká Lokálka, pražští Cestáři, chebští Rychtáři, budějovičtí Bobři, kadaňská Verumka, pardubická Stopa, pražští Krajánci, jindřichohradecký písničkář z oboru práva trestního Ivo Jahelka a mnohokrát musel přidávat i Kapitán Kid. Do pozdních hodin Dostavník pokračovával jam-sessionem v nedalekém Vítkově.

V Bukovanech se k Dostavníku přidala přehlídka Přepřahání dostavníku, kde vystupovali regionální a místní muzikanti Pepa Štross z Ústí nad Labem, Bodláci z Plzně, Bubáci z Habartova, bukovanští Strejdové, Obrazy z Karlových Varů, H + 28 z Nového Sedla a další. Pád komunistického režimu a jeho cenzury oslavila Česká tábornická unie v roce 1990 Podzimním dostavníkem v Sokolově s písničkáři Pavlem Dobešem, Wabim Daňkem, Wabim Ryvolou, Jaroslavem Samsonem Lenkem, Vojtou Kiďákem Tomáškem a skupinami Máci, Láďou Strakou a Milošem Dvořáčkem, Hop-Trop, Roháči, Pacifik a dalšími. Nezapomenutelnými moderátory byli Vašek Souček a Štěpán Podéšť.

V dalších letech se Sokolovský dostavník střídavě objevoval v Hornickém domě, v těšovické hospodě U Slunce, na sokolovském zámku a zase na léta mizel, v poslední době byl nahrazen pravidelnou jarní vodáckou Folkovou loděnicí. Jednapadesát let od vzniku přehlídky se Městský dům kultury Sokolov odhodlal obnovit tuto tradici pod názvem Sokolovský dostavník. "A vracíme folk do ulic, pod širé nebe, kam patří," oznámil ředitel MDK Ladislav Sedláček.

V pátek 27. května od 15:30 před Hornickým domem a od 16:30 u obchodního domu zahraje ostrovské folkové duo DRc manželů Hanky a Honzy Švejkarových, v sobotu 28.května pak na Starém náměstí rozezní své nástroje od 13 hodin populární folkrocková Asonance z Prahy specializující se na skotskou a irskou lidovou hudbu, od 14:30 českobudějovičtí folkoví Nezmaři písničkáře Pavla Zajíce, od 16 hodin kapela NaDen, od 17:15 nejdecká trampsko-swingová Trepka s táborákovou klasikou i spirituály, od 18:30 loketští romantici Roháči a od 20 hodin slavní pražští Neřež kolem proslulé dvojice Vít Sázavský - Zdeněk Vřešťál. Vstupné se neplatí.

Autor: Tomáš Kábrt